sobhe-no.ir
1410
سه شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
عربستان و کویت با عقب‌نشینی از مواضع اولیه خود خواستار گفت‌وگو با ایران بر سر میدان گازی مشترک شدند

مذاکره برای آرش

تداوم تحریم‌ها باعث شده است ایران نتواند مانند کشور‌های همسایه با جذب منابع مالی و تکنولوژی شرکت‌های خارجی، ظرفیت تولید از میدان‌های گازی و نفت را افزایش دهد. همین موضوع منجر به آن شده است که این گنج نصیب همسایگان شود و آن‌ها سهم ایران را ببلعند. ایران ۲۸میدان نفت و گاز مشترک با کشورهای همسایه دارد که تقریبا در همه آن‌ها از بقیه همسایه‌ها عقب مانده است.

روایت خطیب‌زاده از مذاکره باقری -مورا

ابتکارهای تهران

سفر انریکه مورا در هفته گذشته به تهران علی‌رغم مواضع خوش بینانه جوزپ بورل، هنوز هم ناگفته‌هایی دارد که این‌بار سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان به آن پرداخته است. گمانه‌زنی‌ها درخصوص ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با توجه به دو سفر مهم در هفته گذشته به تهران یعنی مورا و امیر قطر باعث شد تا توجه تحلیلگران و رسانه‌ها به مذاکرات هسته‌ای جلب شود.

آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا به رحمت خدا رفت

وصل نیکان

آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا، استاد برجسته اخلاق و مورخ اسلامی بامداد دیروز به ملکوت اعلی پیوست. آن مرحوم از خطبای شهیر و اساتید اخلاق شهر تهران محسوب می‌شدند. روح پرفتوح آیت‌الله استاد سید عبدالله فاطمی‌نیا پس از تحمل دوره‌ای طولانی بیماری، در ۷۶سالگی دعوت حق را لبیک گفت و علاقه‌مندان و شاگردان مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) را عزادار کرد. آن مرحوم که از خطبای شهیر و اساتید اخلاق شهر تهران محسوب می‌شدند، پیش از همه تحت تعالیم پدر بزرگوارش آیت‌الله سید اسماعیل اصفیائی، از علما و عارفان عصر خویش بود. آیت‌الله مصطفوی تبریزی، علامه محمدحسین طباطبایی، آیت‌الله الهی؛ برادر علامه طباطبایی، آیت‌الله محمدتقی آملی، آیت‌الله سید رضا بهاءالدینی و آیت‌الله بهجت از اساتید حجت‌الاسلام و المسلمین فاطمی‌نیا بودند و می‌توان گفت که ایشان با یک واسطه، از شاگردان مکتب عرفانی آیت‌الله قاضی به شمار می‌رفت، چراکه تقریبا تمامی اساتیدشان از شاگردان سرّ حضرت آیت‌الله قاضی بودند.

سرمقاله

حسرت‌

گفت‌وگوی «صبح نو» با «صفر نورزاد»، خوش‌نویس و برگزارکننده نمایشگاه «خم گیسو»

بر حلقه‌های آن، خم گیسو نهاده‌ایم

سمانه استاد / صفر نورزاد، دارای مدرک استادی خوشنویسی است و از سال 87 مدرس رسمی انجمن خوش‌نویسان ایران است. او در این سال‌ها نمایشگاه‌های گروهی زیادی را برگزار کرده و «خم گیسو» اولین نمایشگاه انفرادی اوست که این روزها در گالری عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این هنرمند در دبیرستان ریاضی و در دانشگاه مدیریت صنعتی خوانده است اما رشته دانشگاهی‌اش را پس از چند ترم رها کرده و تمام تمرکزش را بر حرفه هنری خود گذاشته است. در ادامه گفت‌وگوی «صبح‌نو» با «صفر نورزاد» را می‌خوانید:

گفت وگو ی«صبح نو» با سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، چالش های طرح اصلاح یارانه ها را بررسی کرد

کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی نیستند نباید گران شوند

حذف ارز ترجیحی از پنج قلم کالای اساسی باقی مانده، به‌طور طبیعی موجی از گرانی در کالاهای اساسی مشمول دلار چهارهزار و 200تومان را به وجود آورد. باوجوداین گرانی‌ها به سایر اقلام نیز تسری یافته و افکار عمومی بابت عاقبت اصلاحات اقتصادی سؤال هایی دارند. تسری گرانی‌ها، تنها دلمشغولی این روزهای مردم نیست.

گزارش «صبح‌نو» از مطب‌هایی بی کارتخوان و فرار مالیاتی برخی پزشکان را بخوانید

کارت نخوان

فائزه مومنی / یکی از قشرهایی که همه مردم از بدو تولد تا لحظه مرگ با آن سروکار دارند مباحث پزشکی و طبابت است که درواقع ماهیت این شغل که به‌واسطه امید بخشیدن به زندگی‌هایی که شاید تمام شده قلمداد شوند، جایگاهی بهشتی است. برخی از واردشدگان به این شغل بدون درنظرگرفتن جنبه معنوی این جایگاه والا، نگاهی مادی به مساله طبابت دارند و از آنجا که این شغل یکی از شغل‌های پردرآمد در ایران به حساب می‌آید، همیشه مورد توجه مردم است. نگاه مادی و اقتصادی برخی پزشکان به خودی خود برای مردم آسیب و ضرری ندارد، زیرا ما معتقدیم که پزشکان براساس سوگندی که در راه پزشکی یاد کرده‌اند هرگز نگاه علمی خود را کنار نخواهند گذاشت اما با ورود این نگاه به مسائل حاشیه‌ای پزشکی، مشکلاتی برای مراجعان و بیمارانی به وجود می‌آید که رنج بیماری از یاد بیمار رفته و به دنبال راهی برای حل رنج نگاه مادی پزشکان متخلف است.سال‌هاست که در سیستم پولی کشور به بهانه امنیت بالا، مشکلات بهداشتی، هزینه‌بر بودن چاپ اسکناس و… کارتخوان‌ها جای پول نقد را گرفته و بسیاری از معاملات خرد و کلان از این طریق صورت می‌گیرد. این روش به‌جز محاسنی که ذکر شد ویژگی‌های خوب دیگری همچون جمع‌آوری اطلاعات مالی و ایجاد بانک اطلاعاتی گردش مالی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی را دارد.

شماره‌های پیشین