sobhe-no.ir
1408
یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
10
بررسی اهمیت رقابت در مسیر توسعه صنایع مختلف به بهانه آزاد شدن مسیر واردات خودرو در کشور

بازار خودرو رقابتی می شود

رضا رزاقی / سیاست آزادسازی تجارت خارجی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ملزومات رشد اقتصادی در کشورهای درحال‌توسعه به حساب می‌آید و صنایع مختلف کشورهای جهان، به‌وسیله این نوع از سیاست‌گذاری تا حد مطلوبی رشد کرده‌اند؛ سیاستی که در طول سال‌های گذشته به‌واسطه سیاست‌گذاری مسوولان کشورمان یا محدودیت‌هایی که به‌واسطه تحریم‌ها ایجاد می‌شد. مورد اقبال یا بی‌اعتنایی قرار می‌‌گرفت و تاثیرات زیادی بر صنایع مختلف، ازجمله صنعت خودرو می‌گذاشت. البته حمایت از تولید داخل و محدودیت واردات برای رشد صنایع داخلی، یکی از ملزومات رشد اقتصادی به حساب می‌آید اما اگر صنعتگران داخلی، با استفاده از زمینه فراهم‌شده، به‌دنبال فرصت‌طلبی و عدم افزایش کیفیت تولیدات به خاطر رقابتی نبودن بازار باشند، باید راه‌هایی برای باز شدن فضای رقابت در بازار ایجاد شود و این جز با آزاداسازی تجارت میسر نمی‌شود.

خبر

صبح نو

خبر

سقوط آزاد قیمت طلا 
درحالی قیمت طلا دیروز حتی برای دقایقی تا قیمت ۱۷۹۹دلار ریزش کرد که روز پنج شنبه نیز قیمت طلا بیش از ۱.۶درصد افت کرده بود. با احتساب این هفته، فلز زرد چهار هفته است که روندی نزولی داشته است. طلا در این چهار هفته از قیمت ۱۹۷۲دلار به قیمت ۱۸۱۰دلار رسیده است.
 
سقوط عجیب بیت‌کوین
قیمت بیت‌کوین دیروز با ۰.۷۹درصد کاهش نسبت‌به روز گذشته به ۲۹۶۵۷ دلار و ۷۰سنت رسید. بیت‌کوین حدود ۳۷درصد از ارزش خود را از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا از دست داده‌ است. عملکرد سایر ارزهای مجازی هم ضعیف بوده ‌است. اتریوم ۴۴درصد و دوج کوین ۵۳درصد سقوط کرده‌اند.
 90 قلم دارو ارزان می‌شود
محمد هاشمی، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت که مابه‌التفاوت قیمت حدود ۹۰قلم دارو بعد از اصلاح قیمت به دلیل استفاده از ارز نیمایی، ازسوی بیمه‌ها پوشش داده نشد که با دستور رییس‌جمهور با سازمان‌های بیمه‌گر توافق شده است که قیمت این۹۰قلم دارو به قبل برگردد تا تفاوتی در پرداختی مردم از جیب نداشته باشد.
 
گران‌ترین بنزین تاریخ
انجمن خودروی آمریکا اعلام کرد که قیمت بنزین در پمپ‌بنزین‌های این کشور شب گذشته به بالاترین میزان در تاریخ این کشور رسیده است. براساس اعلام این انجمن، متوسط قیمت هر گالن بنزین که معادل 3.78لیتر است، به 4.43دلار افزایش یافته است. این آمار براساس اطلاعات 60هزار پمپ‌بنزین در سرتاسر آمریکا محاسبه شده است.

captcha
شماره‌های پیشین