sobhe-no.ir
1408
یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
تشییع پیکر شهید شیرین ابوعاقله با حمله وحشیانه پلیس رژیم صهیونیستی همراه شد

# رژیم _ رذل

صبح چهارشنبه 21اردیبهشت، خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست و تیتر یک فضای رسانه‌های داخلی و خارجی شد، مبنی بر اینکه خبرنگار خانمی با اسم «شیرین ابوعاقله» به دست نیروهای رژیم‌صهیونیستی به شهادت رسیده است؛ خبرنگاری که در تمام وقایع حساس و سرنوشت‌ساز فلسطین حضور داشت و دختر تمام خانه‌های فلسطین نام گرفته بود اما این جنایت تنها به این خبرنگار ختم نمی‌شود! انگار کار همین‌جا تمام نشده است.

سرمقاله

یک جراحی و چند تجربه ناموفق

محبوبه نیاورانی

«صبح‌نو» واکنش جریان اصلاحات را به حذف ارز ترجیحی بررسی کرده است

چالش‌های بانیان وضع موجود

اگر سوال این باشد که ماجرای حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر سیاست داخلی ایران گذاشت، برای پاسخ باید کمی صبور بود. به نظر می‌رسد که برخی اصولگرایان با وجود داشتن سلیقه‌ای متفاوت به‌واسطه خاستگاه مشترک جریانی، یا در کنار دولت قرار گرفته‌ یا حداقل زبان به نقد نگشوده‌اند؛ چراکه عبور از چاله ارز ترجیحی را محتوم و مطلوب می‌دانند.

جمعیت رهپویان از ‌رييس مجلس در آستانه انتخابات هیات رئیسه مجلس یازدهم حمایت کرد

حمايت اصولگرایان از قاليباف

عمر یک‌ساله هیات‌رییسه مجلس یازدهم در سال دوم رو به پایان است و اوایل خردادماه سال جاری، رییس و ترکیب هیات‌رییسه مجلس یازدهم در سال سوم مشخص خواهد شد. در این میان و با وجود همه تلاش‌ها برای تخریب وجهه ریاست کنونی، قاطبه نمایندگان بر تداوم کار محمدباقر قالیباف تاکید دارند. اما روند چگونه دارد پیش می‌رود؟

«صبح‌نو» از سومین روز نمایشگاه کتاب غرفه انتشارات امیرکبیر گزارش می‌دهد

قصه‌هایی که هنوز مخاطب دارند

مرضیه کیان / روز جمعه ۲۳اردیبهشت‌ماه مصادف با سومین روز از نمایشگاه کتاب، مراسم جشن امضای کتاب «خال سیاه عربی» با حضور حامد عسکری، نویسنده کتاب برگزار شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و امکان دیدار حضوری و گپ و گفت با او در اختیار مخاطبانش قرار گرفت.در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهران عباسی، مسوول انتشارات امیرکبیر، کتاب «خال سیاه عربی» ازجمله کتاب‌های پرفروش این انتشارات در نمایشگاه است. این کتاب یکی از آثاری است که در دو سال گذشته و در ایام اوج گرفتن کرونا ازسوی این ناشر منتشر شد که از نخستین روزهای انتشار خود مورد اقبال عمومی قرار گرفت. کتاب «خال سیاه عربی» سفرنامه حامد عسکری به حج است که در آن دلنوشته‌ها، مشاهدات و تجربیات خود را از سفر به سرزمین پیامبر(ص) با مخاطبان به زبانی شاعرانه در میان گذاشته است.

تغییرات اقلیمی و خشکی تالاب‌ها عامل تشدید گردوغبار

خشکی تالاب‌ها عامل تشدید گردوغبار

توده گردوغباری پدیده‌ای است که این روزها در کشورمان رخ می‌دهد. براساس اظهارات کارشناسان هواشناسی این پدیده نه‌تنها استان‌های شمالی مثل گلستان و خراسان‌شمالی را درگیر می‌کند و به خراسان رضوی هم می‌رسد، حتی به کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان و ترکمنستان هم خواهد رسید. اما عامل این گردوغبار به‌جز کشورهای اطراف مثل ترکیه و عراق، کمبود بارش و خشکسالی است. به‌طوری‌که به گفته کارشناسان، ۱.۵میلیون هکتار از تالاب‌های کشور به کانون گردوغبار تبدیل شده‌اند. دبیر ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت گردوغبار کشور با اشاره به مساحت ۲۷۰میلیون کیلومتری کانون‌های گردوغبار در اطراف ایران گفت: خاورمیانه پس از صحرای بزرگ آفریقا دومین تولیدکننده بزرگ گردوغبار در جهان است.

بررسی اهمیت رقابت در مسیر توسعه صنایع مختلف به بهانه آزاد شدن مسیر واردات خودرو در کشور

بازار خودرو رقابتی می شود

رضا رزاقی / سیاست آزادسازی تجارت خارجی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ملزومات رشد اقتصادی در کشورهای درحال‌توسعه به حساب می‌آید و صنایع مختلف کشورهای جهان، به‌وسیله این نوع از سیاست‌گذاری تا حد مطلوبی رشد کرده‌اند؛ سیاستی که در طول سال‌های گذشته به‌واسطه سیاست‌گذاری مسوولان کشورمان یا محدودیت‌هایی که به‌واسطه تحریم‌ها ایجاد می‌شد. مورد اقبال یا بی‌اعتنایی قرار می‌‌گرفت و تاثیرات زیادی بر صنایع مختلف، ازجمله صنعت خودرو می‌گذاشت. البته حمایت از تولید داخل و محدودیت واردات برای رشد صنایع داخلی، یکی از ملزومات رشد اقتصادی به حساب می‌آید اما اگر صنعتگران داخلی، با استفاده از زمینه فراهم‌شده، به‌دنبال فرصت‌طلبی و عدم افزایش کیفیت تولیدات به خاطر رقابتی نبودن بازار باشند، باید راه‌هایی برای باز شدن فضای رقابت در بازار ایجاد شود و این جز با آزاداسازی تجارت میسر نمی‌شود.

شماره‌های پیشین