sobhe-no.ir
1407
شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
5
«صبح‌نو»، ابعاد سفر امیر قطر به ایران را بررسی کرد

میانجی؟

شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیرقطر که با هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی به تهران سفر کرد، ضمن دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارشد کشورمان بر سر موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه تبادل‌نظر و رایزنی کرد. این سفر که در پاسخ به سفر آقای رئیسی، رییس‌جمهور ایران به دوحه انجام شد، دارای نکات قابل‌توجهی است. ایران و قطر می‌تواند با توسعه همگرایی و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی می‌توانند نقش مهمی در ایجاد ثبات در منطقه داشته باشند. آنگونه که «مهدی خانعلی‌زاده»، کارشناس مسائل بین‌الملل به روزنامه «صبح‌نو»، می‌گوید: قطر به دنبال این است که با شکل‌گیری اتفاقات نظم نوین جهانی، یک شریک منطقه‌ای با ایران باشد. قطر می‌خواهد با قرار گرفتن درکنار ایران، اتفاقات سوریه و افغانستان یا عراق را هم دنبال کند. آنچه در سفر امیر قطر به کشورمان بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفت، پرونده برجام و مذاکرات هسته‌ای است. از آنجا که امیرقطر پس از تهران، به برخی کشورهای اروپایی سفر دارد، بحث برجام یکی از محورهای مهم در دیدارهای دوجانبه بود. گویا امیر قطر با شنیدن نظرات ایران، آن‌ها را به طرف‌های اروپایی انتقال دهد تا در نهایت به راه‌حلی اساسی برای پایان دادن به اختلافات کلیدی باقی‌مانده دست پیدا کنند. شرایط کنونی در جهان نیز این فرصت را فراهم می‌کند تا وساطت قطر برای اقناع غربی‌ها برای دستیابی به توافقی که دو طرف راضی باشند، نتیجه‌بخش باشد.

جدال قدرت میان شیخ‌نشینان ابوظبی و دوبی

خلیفه بن زاید درگذشت

راه‌حل مسائل منطقه گفت‌وگو است، البته نه از موضع ضعف

صبح نو

راه‌حل مسائل منطقه گفت‌وگو است، البته نه از موضع ضعف

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی عصر پنج‌شنبه در دیدار آقای شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیر قطر و هیات همراه با تاکید بر افزایش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور، راه‌حل مسائل منطقه را گفت‌وگو بدون دخالت عوامل خارجی دانستند و با اشاره به استمرار جنایات رژیم‌صهیونیستی علیه مردم فلسطین، گفتند: توقع از جهان عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی در مقابل این جنایت‌های آشکار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، استحکام و پایداری روابط ایران و قطر را به نفع هر دو کشور دانستند و افزودند: سطح کنونی ارتباطات اقتصادی دو کشور بسیار پایین است و باید چند برابر شود، همچنین در مسائل سیاسی نیز زمینه برای تبادل‌نظرهای بیشتر وجود دارد که امیدواریم این سفر مبدأ جدیدی برای گسترش همکاری‌ها باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با تایید سخنان امیر قطر در محکومیت جنایات رژیم‌صهیونیستی، ظلم چند ده‌ساله صهیونیست‌های خبیث به مردم فلسطین را واقعیتی تلخ و ضربه‌ای به دنیای اسلام و جهان عرب خواندند و گفتند: در مقابل این جنایت‌ها، توقع جمهوری اسلامی ایران از دنیای عرب ورود صریح به میدان عمل سیاسی است.
ایشان با اشاره به سخنان امیر قطر درباره حوادث سال گذشته محله شیخ جراح، خاطرنشان کردند: در آن قضیه، حمایت برخی کشورهای عربی از مردم فلسطین حتی به‌اندازه بعضی اروپایی‌ها هم نبود و هیچ‌گونه موضع‌گیری نکردند که اکنون نیز همین‌گونه عمل می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: این رویکرد کشورهای عربی اگر از ترس رژیم‌صهیونیستی یا از روی طمع به آن است، باید بدانند امروز رژیم اشغالگر نه در شرایطی است که می‌توان به او طمع داشت و نه از او ترسید.
ایشان راه‌حل مسائل منطقه را به‌دست کشورهای منطقه و از طریق گفت‌وگو دانستند و افزودند: مسائل سوریه و یمن نیز با گفت‌وگو قابل حل است؛ البته گفت‌وگو نباید از موضع ضعف باشد، درحالی‌که طرف‌های مقابل یعنی عمدتا آمریکا و دیگران به قدرت نظامی و مالی متکی هستند.
رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه برای اداره منطقه احتیاجی به دخالت دیگران نیست، گفتند: صهیونیست‌ها هر جا پا می‌گذارند فساد ایجاد می‌کنند و هیچ قدرت و امتیازی نیز نمی‌توانند به کشورها بدهند؛ بنابراین ما کشورهای منطقه هرچه می‌توانیم باید روابط خود را از طریق همفکری و همکاری تقویت کنیم. ایشان با اشاره به قرارهای تعیین‌شده بین ایران و قطر، تاکید کردند: این قرارها در زمان‌بندی معین و مشخص، عملیاتی شود.
در این دیدار که آقای رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان نیز حضور داشت، امیر قطر با ابراز خرسندی از دومین سفر خود به ایران، به جایگاه برجسته رهبر انقلاب اسلامی در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: جنایات رژیم‌صهیونیستی در فلسطین ناگوار است و همه باید در برابر حوادث فلسطین ایستادگی کنیم.
امیر قطر با اظهار تاسف از شهادت یک خبرنگار زن در جنین به دست نظامیان صهیونیست افزود: صهیونیست‌ها با خونسردی تمام این جنایت را انجام دادند. شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی همچنین راه‌حل مسائل کشورهای منطقه ازجمله سوریه، عراق و یمن را گفت‌وگو دانست و درباره روابط اقتصادی ایران و قطر نیز خاطرنشان کرد: کمیته اقتصادی بین دو کشور فعال شده و امیدواریم تا سال آینده همکاری‌های اقتصادی ارتقای قابل‌توجهی پیدا کند.

captcha
شماره‌های پیشین