sobhe-no.ir
1407
شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟» را معرفی می‌کند

آیا اینترنت ما را احمق می‌کند؟

آیا اینترنت ما را احمق می‌کند؟ این سوالی است که «نیکلاس کار»، نویسنده کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟» مطرح کرده است. این کتاب ازسوی نشر گمان با ترجمه «محمود حبیبی» به چاپ رسیده است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

اعلام موجودیت کانون مجریان رسانه‌های دیداری
اعضای هیات‌موسس و هیات‌مدیره اولیه کانون مجریان رسانه‌های دیداری معرفی شدند و این کانون به‌طور رسمی اعلام موجودیت کرد. به گزارش روابط‌عمومی کانون مجریان رسانه‌های دیداری، جلسه اعلام موجودیت کانون مجریان رسانه‌های دیداری روز دوشنبه ـ ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱ ـ با حضور تعدادی از اعضای هیات موسس، اعضای هیات‌مدیره اولیه و مشاور حقوقی در موزه سینما برگزار شد. در این جلسه که به‌عنوان ابلاغ رسمی و عمومی موجودیت کانون مجریان رسانه‌های دیداری شکل گرفت، سونیا پوریامین، محمد سلوکی، راحله امینیان، نیما کرمی، زهره‌سادات هاشمی و مهدی کوهیان حضور داشتند.
پوریامین، از اعضای هیات موسس و رییس هیات مدیره کانون مجریان رسانه‌های دیداری در ابتدای جلسه درباره نحوه شکل‌گیری این کانون گفت: همدلی و در کنار هم بودن همواره دغدغه تمام مجریان بوده و یکی از دلایل اصلی تشکیل این کانون نیز همین مساله بوده است. گردهمایی امروز هم برای معرفی کانون مجریان رسانه‌های دیداری است که آغاز آن به یک‌سال‌ونیم پیش برمی‌گردد. وی در معرفی اعضای هیات موسس و اهدافی که از تاسیس این کانون داشتند، بیان کرد: آقایان اقبال واحدی، محمد سلوکی و بنده با نیازسنجی مسائل مربوط به این حوزه، برای تاسیس کانون تلاش کردیم. در طول سال‌ها فعالیت به‌وضوح می‌دیدیم که حرفه مجری‌گری در هیچ زمینه‌ای مورد حمایت قرار نمی‌گیرد و امنیت شغلی در آن وجود ندارد پس با نیازسنجی صورت گرفته، اساسنامه‌ای برای کسب مجوز و ارائه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم شد.
در ادامه این جلسه محمد سلوکی، یکی دیگر از اعضای هیات موسس و عضو هیات‌مدیره درباره ضرورت‌های شکل‌گیری کانون مجریان رسانه‌های دیداری توضیح داد: باتوجه به گسترش فضای رسانه‌ای و تغییر شیوه ارائه محتوا به مخاطب و همچنین وجود پلتفرم‌ها و فضاهای جدید، این نیاز که هنر مجری‌گری باید به‌عنوان یک شغل هنری مستقل شناخته شود، احساس می‌شد لذا تلاش کردیم ازسوی استادان این حرفه برای آن ویژگی‌ها و چارچوبی طراحی کنیم تا این حرفه را بهتر به نسل جدید معرفی کنیم.
 
توافق‌نامه نمایشگاه‌های کتاب تهران و باکو
 رییس نمایشگاه کتاب باکو همزمان با دومین روز برگزاری نمایشگاه کتاب عصر پنجشنبه ۲۲اردیبهشت با قائم مقام نمایشگاه تهران دیدار و تفاهمنامه غرفه رایگان امضا کرد. به گزارش مهر، عاکیف معارفلی، رییس نمایشگاه کتاب باکو همزمان با دومین روز برگزاری نمایشگاه کتاب با علی رمضانی، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار طرفین بر ضرورت گسترش روابط فرهنگی دو کشور و توسعه همکاری‌ها در حوزه کتاب و نشر بر چند نکته مهم تاکید کردند. نکته اول حضور هر دو کشور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و فرهنگی به‌ویژه نمایشگاه کتاب باکو و تهران بود. علی رمضانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در ادوار گذشته در نمایشگاه باکو شرکت کرده است؛ این زمینه نیز برای کشور آذربایجان محیا شد تا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور یابد.وی افزود: امسال شاهد حضور یک هیات پنج نفره از باکو در نمایشگاه کتاب تهران بودیم که بالاترین مقام آن عاکیف معارفلی، رییس نمایشگاه کتاب باکو بود. قائم‌مقام رییس نمایشگاه کتاب بر تفاهم‌نامه غرفه رایگان تاکید کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد در نمایشگاه تهران و باکو غرفه رایگان در اختیار دو کشور قرار گیرد، همچنین بر حمایت پنج ناشر آذربایجانی و ایرانی در نمایشگاه‌های کتاب دو کشور تاکید شد.
 
 «کلکسیون شن» نقد می‌شود
 نشست نقد و بررسی کتاب «کلکسیون شن» روز سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت ازسوی مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در آپارات پیگیری کنند.همچنین «کلکسیون شن» مجموعه‌ای از مقالات و نوشته‌های جذاب ایتالو کالوینو است که آن‌ها را از پاریس برای روزنامه‌های ایتالیایی می‌فرستاد. این کتاب معرف برداشت کالوینو از موزه‌های پاریس و نظراتش درباره‌ پدیده‌های مختلف ازجمله ادبیات است. «کلکسیون شن» به کوشش نشر هرمس و با برگردان هاله ناظمی در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین