sobhe-no.ir
1407
شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
14
«صبح‌نو» از نشست بایسته‌های پژوهش در زندگی و زمانه شهید سلیمانی گزارش می‌دهد

حاج قاسم؛ قهرمان الگوساز

مرضیه کیان / نشست بایسته‌های پژوهش در زندگی و زمانه شهیدسلیمانی با حضور جواد کلاته عربی، گلعلی بابایی و محسن پرویز در محل سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب و با دبیری محمدصادق علیزاده برگزار شد. در این نشست نقاط ضعف و قوت آثار موجود در بازار پیرامون زندگی شهید حاج قاسم عنوان شد و بایسته‌های پژوهش در تولیدات این آثار مطرح شد.

هر اثر منتشرشده باید آماده نقد باشد

صبح نو

هر اثر منتشرشده باید آماده نقد باشد

«صبح‌نو» در حاشیه این نشست سوالی را با محسن پرویز و گلعلی بابایی مطرح کرد مبنی بر اینکه: «جدا از آثاری که درمورد زندگی حاج‌قاسم است، در آثار دیگر وقتی اسم حاج قاسم می‌آید انگار ساحتی ایجاد می‌شود که منتقدی به خود اجازه نمی‌دهد به آن اثر نقد وارد کند، به نظرتان برای اینکه جلوی این آسیب به کتاب‌هایی که در حوزه مقاومت منتشر می‌شود، وارد نشود، باید چه تدبیری اندیشید؟» محسن پرویز در پاسخ گفت: من اطلاع دقیقی ندارم که تدبیری برای رفع برخی از مشکلات انجام شده یا نه، اما اجمالا تصور من این نیست که اگر اسم فردی مطرح شد، نمی‌توان نقدی به آن کتاب وارد کرد؛ چراکه وقتی کتابی منتشر می‌شود، یعنی وارد فضای علمی شده و آمادگی این را دارد که به آن نقد وارد شود و این موضوع بدیهی است که وقتی کتابی منتشر می‌شود، نقد به‌دنبال آن است و کسی نمی‌تواند نقد را برای کتاب نفی کند. نظر من این است که اگر نقد وجود نداشته باشد، رشد در جامعه اتفاق نمی‌افتد و اشکالی رفع نمی‌شود این موضوع به‌هیچ‌وجه وارد نیست که با آوردن اسمی هاله‌ای ایجاد شود و نتوان بر آن نقد وارد کرد. هر اثری که منتشر می‌شود، قابلیت این را دارد که مورد نقد قرار بگیرد و آن نقد نیز باعث رشد خواهد شد.
گلعلی بابایی نیز در این خصوص اذعان داشت: شاید بتوان در پاسخ به این سوال به تقریظ‌هایی که رهبری درمورد برخی از آثار دارند هم اشاره کرد؛ زیرا تصور عده‌ای چنین است که دیگر نمی‌توان به این آثار نقدی وارد کرد، درحالی‌که حضرت‌آقا بعد از خواندن آن کتاب‌ها حس و حال خودشان را درمورد کتاب گفتند و به‌طور مطلق نگفتند این کتاب خوب است و هیج نقصی ندارد... در مورد کتاب‌هایی که هم حول محور حاج قاسم هستند باید دید که درمورد حاج قاسم (به‌عنوان شخصیت اصلی و محوری کتاب) است یا در نقش مکمل که اینجا باید دید نقش حاج‌قاسم و آوردن اسم ایشان تا چه حد محوری است اما نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که با هماهنگی‌هایی که میان مکتب حاج قاسم و ارشاد انجام گرفته، کتاب‌ها باید در مکتب حاج قاسم بررسی شوند و با این حساب بهتر است که علی‌رغم دقت‌هایی که باید در این حوزه صورت بگیرد، از طرفی هم این تشکیلات مانع از انتشار کتاب‌هایی با محوریت حاج قاسم نشوند.

captcha
شماره‌های پیشین