sobhe-no.ir
1407
شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

خبر

شماره واحد امدادی؛ ممکن یا غیرممکن؟

سه‌رقمی‌های پردردسر

بیش از 10 شماره امدادی در کشور داریم که هرکدام مربوط به یک بخش است. طریقه استفاده از این شماره‌ها اینگونه است که در زمان وقوع حادثه باید کلی فکر و تمرکز کنیم که مثلا در آتش‌سوزی چه شمار‌ه‌ای باید می‌گرفتیم. این مساله در بسیاری کشورهای دنیا حل شده است و تنها یک شماره واحد برای دریافت خدمات اضطراری اختصاص داده‌اند. تجمیع شماره‌های امدادی گرچه هنوز اجرایی نشده اما با توجه به مصوبه دولت دیر یا زود باید اجرایی شود. تعدد شماره تماس‌های اضطراری چالش‌های خاص خود را دارد که در بسیاری از کشورها برای رفع آن تنها یک شماره تماس برای این منظور درنظر گرفته شده است، حالا مدتی است که پس از کش‌وقوس‌های فراوان در ایران زمزمه‌هایی از اجرای این طرح به گوش می‌رسد.

صبح نو

خبر

جوانان برای ازدواج کردن 
چه تسهیلاتی دریافت می‌کنند؟
 در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، از جوانانی که در آستانه ازدواج قرار دارند حمایت‌هایی صورت می‌گیرد که اعطای وام 200میلیون تومانی به زوجین جوان، ازجمله آن‌هاست. امروز آغاز هفته جمعیت در کشور است. هفته‌ای که سعی دارد در طول آن مردم و مسوولان را نسبت‌به عواقب نامطلوب کاهش جمعیت و فرزندآوری آگاه سازد.
از اولین باری که رهبر معظم انقلاب موضوع جمعیت را مطرح فرمودند بیش از یک دهه می‌گذرد. در اولین روزهای کاری دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» مطرح شد و نمایندگان طراح این طرح قصد دارند تا با اجرایی شدن این قانون شرایط افزایش جمعیت کشور را فراهم کرده و مردم را به فرزندآوری ترغیب و تشویق کنند.
در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، از جوانانی که در آستانه ازدواج قرار دارند حمایت‌هایی صورت می‌گیرد که در ادامه به این حمایت‌ها اشاره می‌کنیم:
در ماده68 این قانون آمده است: اعطای وام 200میلیون تومانی به زوجین جوان به شکلی که زوج زیر 25سال و زوجه زیر 23سال داشته باشد. همچنین وام 140میلیون تومانی به زوجین با سنین بالاتر با ضمانت‌های آسان صورت می‌گیرد.
افزایش 7.5برابر حق عائله‌مندی در مدت پنج سال، افزایش دو درصد امتیاز در جذب و استخدام به‌ازای تأهل، تامین بودجه ایجاد و بهسازی خوابگاه‌های متأهلان در همه مراکز آموزش عالی برای دانشجویان زن و مرد بومی و غیربومی.
تامین 50درصد ودیعه مسکن 70متری در شهرهای بالای 500هزار نفر و مسکن 100متری سایر شهرها برای دانشجویان و طلاب.
اختصاص وام 50میلیون تومانی ودیعه، خرید یا ساخت مسکن برای زوجین بدون فرزند و فاقد مسکن با بازپرداخت ۱۰ساله و همچنین افزایش محدوده سنی در استخدام جدید به شکل یکسال به ازای تأهل، از تسهیلات در نظر گرفته برای این افراد است. همچنین تاسیس مراکز مشاوره مبتنی بر سبک ایرانی- اسلامی در مراکز آموزش عالی، تربیت و آموزش مهارت‌های سبک زندگی ایرانی - اسلامی و ازدواج در همه مقاطع تحصیلی و بسترهای یادگیری و همچنین آموزش مسائل تربیتی بلوغ و ازدواج به کادر آموزشی و اولیا براساس سبک زندگی ایرانی - اسلامی از جمله قوانین در نظر گرفته شده است.
 
اقدم قوه‌قضاییه برای مقابله 
با گرانفروشی‌ و احتکار کالا
 مرکز رسانه قوه‌قضاییه اعلام کرد: دادستانی کل کشور آمار انبار واحدهایی را که ارز ترجیحی گرفته‌اند مطالبه کرد و براین اساس واحدهای تولیدی باید نسبت‌به خوداظهاری میزان موجودی ذخایر در انبارها اقدام کنند. در راستای دستورات رییس قوه قضاییه مبنی بر «مقابله با گرانفروشی و احتکار» و کمک دستگاه قضایی به دولت در انجام اصلاحات اقتصادی، دادستانی کل کشور در اطلاعیه‌ای از واحدهای تولیدی که با ارز ترجیحی مواد اولیه وارد یا از سامانه بازارگاه خریداری کرده‌اند و در‌حال‌حاضر موجودی دارند و همچنین محصولات نهایی آن‌ها برابر تصمیمات دولت و تنظیم بازار، مشمول افزایش قیمت شده است، خواست تا برای پیشگیری از شائبه و تشکیل پرونده احتکار، نسبت‌به خوداظهاری میزان موجودی ذخایر در انبارهای خود اقدام کنند.

captcha
شماره‌های پیشین