sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
9
گزارش «صبح‌نو» از کمبود شدید مدرسه در کشور

کلاس‌های 40 نفری برای دانش‌آموزان

فائزه مومنی / هر سال آمار و ارقام بالا و چشمگیری از مدارسی که در کشور ازسوی دولت و نیکوکاران ساخته شده از سوی آموزش‌وپرورش اعلام می‌شود؛ آماری که همیشه سیر صعودی دارد و نشان می‌دهد که بسیاری از مناطق شهری و روستایی کشور مجهز به مدارس جدید شده‌اند؛ به‌طور نمونه، رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اعلام کرد که از سال96 تا‌کنون اعتبارات عمرانی آموزش‌وپرورش بیش از 6برابر رشد داشته است؛ یعنی سهم اعتبارات مدرسه‌سازی‌ از 1.5درصد در سال96 به 5درصد در سال گذشته افزایش یافته است. اما بااین‌حال مساله حل‌نشده و همچنان به 50هزار کلاس درس دیگر نیاز داریم. برای رسیدن به میزان مطلوب، 300هزار کلاس درس دیگر نیاز داریم.

خبر

جریمه گرانفروشی ۵ برابر می‌شود

صبح نو

خبر

جریمه گرانفروشی ۵ برابر می‌شود

 براساس مصوبه سران قوا، جریمه‌های نقدی مجازات‌ها ازجمله گرانفروشی در هر مرحله پنج برابر می‌شود. «احمد اصانلو»، رییس سازمان تعزیرات در دیدار با مدیران ستادی و اجرایی سازمان تعزیرات با اشاره به سخنان شب گذشته رییس‌جمهور پیرامون اصلاح نظام پرداختی‌ها، افزود: همچنین با توجه به مصوبه سران قوا عملا شرح وظایف ما افزایش می‌یابد؛ البته این مصوبه هنوز نهایی نشده است‌.
وی درخصوص جزئیات طرح اصلاح اقتصادی، گفت: با توجه به حجم تخریبی که علیه این طرح صورت گرفته، همه مردم باید اطلاعاتی از این طرح داشته باشند.
اصانلو با بیان اینکه چاره‌ای جز اجرای طرح مذکور نداشتیم، افزود: هر روزی که از عدم اجرا می‌گذرد نتیجه‌ای جز رانت و فساد ندارد. سال گذشته برای بودجه یارانه کالاهای اساسی هشت میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود، دولت قبلی در اوایل همان سال عدد مذکور را بابت کالاهای وارداتی هزینه کرد و وقتی دولت سیزدهم آغاز به کار کرد، بودجه‌ای برای کالاهای اساسی ازجمله نهاده‌های دامی نداشت. برای جبران این مشکلات دولت چاره‌ای جز خلق پول ندارد. به‌ازای هر یک‌میلیارد دلار دو درصد افزایش تورم را داریم و اگر قرار بود وضع فعلی ادامه داشته باشد، تورم پلکانی را باید شاهد می‌بودیم.
اصانلو با انتقاد از اختصاص ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی به برخی شرکت‌ها، گفت: دولت فعلی چاره‌ای جز اجرای نظام عادلانه پرداخت یارانه‌ها نداشت. وقتی در کشوری خلق پول انجام می‌شود نتیجه‌ای جز افزایش قیمت حاصل نمی‌شود. در بحث ماکارونی، سهمیه آرد به کارخانه‌ها اختصاص می‌یافت و این در حالی بود که کارخانه‌ها ارز دولتی دریافت می‌کردند اما کالاها را با قیمت بالاتر صادر می‌کردند. تولیدکننده‌ای که از این طریق منفعت حاصل کرده به نوعی از یارانه‌ها منفعت پیدا کرده است.
اصانلو ادامه داد: در دو، سه ماه اخیر میزان قاچاق روغن در برخی مرزهای جنوبی قابل تامل است و به گفته یکی از مدیران، روزانه ۳۰۰ الی ۵۰۰ تن روغن وارد پاکستان می‌شده است. این روغن با ارز چهارهزار و ۲۰۰ تومانی بوده است؛ البته این اصلاح فقط خواسته دولت نبود، بلکه خواست مجلس را هم به همراه داشت. اجرای این طرح لازمه تغییرات در حوزه بازار است و ما احتمال برخی تخلفات را در بازار می‌دهیم.
رییس سازمان تعزیرات در ادامه به افزایش اختیارات سازمان تعزیرات اشاره و تصریح کرد: پس از ارائه پیشنهاد افزایش اختیارات امیدواریم شتاب بیشتری برای رسیدگی به پرونده‌ها را شاهد باشیم. براساس این مصوبه، تمام جرایم نقدی و مجازات‌ها ازجمله گرانفروشی در هر مرحله پنج برابر می‌شود؛ مثلا اگر شرکتی جریمه سه‌میلیاردی گرانفروشی داشته باشد، این عدد ضریب می‌گیرد. همچنین مقرر شده که به رؤسای شعب، اختیار پلمب یا نصب بنر قبل از صدور رأی داده شود. ضمن اینکه صلاحیت رسیدگی به حوزه تخلفات بازار که قبلا در اختیار تعزیرات نبود به سازمان تعزیرات بازگشت. یکی از راهبردهای اساسی تعزیرات حضور مستمر و موثر در بازار است؛ بر همین اساس، به گشت‌های سیار و مشترک توجه ویژه‌ای شد.

captcha
شماره‌های پیشین