sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
6
سخنگوی دستگاه قضا از تشکیل پرونده برای نماینده ادوار مجلس به دلیل انتشار مطلب کذب خبر داد

جعفرزاده ایمن آبادی در دادگاه

هجمه به محمدباقر قالیباف اگرچه همواره با دروغ‌گویی و اتهام‌زنی همراه بوده است اما در هفته‌های اخیر شاهد افزایش این رویکرد در بین مخالفان وی هستیم. تلاش پروژه‌ ای ها در هفته‌های اخیر برای به چالش کشیدن رییس مجلس آن هم همزمان با اهمیت اقدامات و قانونگذاری‌های مجلس در این روزها، نشان‌دهنده عزم جزم مخالفان برای حاشیه‌سازی است.

به دنبال اظهارات ضد ملی و دینی

فائزه هاشمی تحت تعقیب قرار گرفت

صبح نو

به دنبال اظهارات ضد ملی و دینی

فائزه هاشمی تحت تعقیب قرار گرفت

استمرار اظهارات ساختارشکنانه ازسوی فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، درنهایت باعث ورود دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم برای رسیدگی شد. این خبری بود که روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرد. اما فائزه هاشمی چه گفت که موجب ورود دستگاه قضا به پرونده او شد؟
 ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته(سه‌شنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر ورود دستگاه قضا به اظهارات اخیر فائزه هاشمی درخصوص درخواست تحریم بخشی از نهادهای انقلابی کشور و توهین به پیامبر(ص) دستگاه قضا، گفت: «این شخص به‌دلیل هر دو موضوع ازسوی دادستان تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده‌ای در دادسرای عمومی انقلاب تشکیل شده است». وی افزود: «دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم پرونده را پیگیری کرده و پرونده در جریان است که نسبت‌به احضار این شخص و ادامه رسیدگی اقدامات لازم صورت خواهد گرفت».
تحت تعقیب قرارگرفتن فائزه هاشمی، واکنش‌هایی را در میان نیروهای سیاسی و اجتماعی به همراه داشت. برای نمونه محمدصالح جوکار، نماینده مردم یزد در مجلس در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به تحت تعقیب قرار گرفتن فائزه هاشمی ازسوی دادستان و تشکیل پرونده برای او در دادسرا تاکید کرد: موضوع این است که بعضی‌ها همچون فائزه هاشمی برای کسب منافع شخصی خود هویت‌شان را زیر پا گذاشته و منافع ملی را می‌فروشند. وی افزود: هویت هر فرد به فرهنگ کشوری است که در آن زندگی می‌کند و هر فرد وطن‌دوست و دارای هویت به آب و خاکی که در آن زندگی می‌کند علاقه‌مند است. رییس کمیسیون شوراهای مجلس اظهار داشت: جدا مایه تاسف است که بعضی‌ها برای کسب منافع شخصی بخواهند هویت‌شان را زیر پا بگذارند و به منافع ملی و کشورشان پشت پا بزنند. جوکار خاطرنشان کرد: این عده حتی ارزش اینکه اسم آن‌ها را هم مطرح کنیم ندارند چراکه این افراد اینقدر کوچک و کم‌ارزش هستند که طرح اسم آن‌ها و واکنش مستقیم به حرف‌های‌شان موجب بزرگ‌تر شدن‌شان می‌شود. وی افزود: هر انسان باهویت و بافرهنگ و وطن‌دوستی منافع شخصی خود را در ذیل منافع ملی و عزت ملی خود می‌بیند، نه اینکه خودش را جدا از ملت و کشورش بداند اما فائزه هاشمی دقیقا چه گفته بود که دادستانی را مجبور به ورود به ماجرا کرد؟
فائزه هاشمی، دختر مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی که از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی به شمار می‌رود و یک دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد، همواره در سطح افکار عمومی با اظهارنظرات عجیب و گاها توهین‌آمیز علیه ارزش‌ها و هنجار‌ها شناخته شده است. اظهارات او بعضا به قدری ساختارشکنانه می‌شوند که برخی عقیده دارند فائزه هاشمی برای دیده شدن تعمدا دست به این نوع اقدامات می‌زند. او طی هفته‌های گذشته، دو اظهارنظر شاذ و موهن داشت؛ یکی علیه سپاه پاسداران و دیگری درباره پیامبر گرامی اسلام. 
 
طرفداری از تحریم سپاه!
یکی از دلایلی که موجب شده دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم علیه فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اقدام کند، طرفداری او از باقی ماندن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا بود. فائزه هاشمی شامگاه روز شنبه 27فروردین 1401 در یک جلسه اینترنتی در کلاب‌هاوس گفت: «تنها راه بازگشت سپاه به پادگان‌ها این است که در لیست تحریم‌ها باقی بماند. چیزی که از سپاه نصیب جامعه ایران می‌شود، منفی است و باید جایی متوقف شود». وی ادامه می‌دهد: «خروج سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها به سود منافع ملی و جامعه ایران نیست». این اظهارات با واکنش‌های فراوانی ازسوی کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد. بسیاری، این اظهارات فائزه هاشمی را گرا به دشمن و زمینه‌چینی برای سخت شدن کار مذاکره‌کنندگان در وین ارزیابی کردند. با توجه به همزمانی این اظهارات با مذاکرات برای احیای برجام و همچنین با توجه به سنگ‌اندازی‌های آمریکا و شبکه داخلی آمریکا در ایران با این ادعا که اگر مذاکرات وین به شکست منتهی شود، مقصر سپاه است، دختر هاشمی‌رفسنجانی عملا به‌عنوان پیاده‌نظام آمریکا در داخل کشور، به ایفای نقش پرداخت. برخی دیگر اظهارات او را در امتداد سخنان پدرش که مدعی شده بود: آینده، آینده گفتمان‌ها و نه موشک‌هاست، دانستند.
 
اظهارنظر موهن علیه پیامبراسلام (ص)
اخیرا فیلمی از فائزه هاشمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن سخنان عجیب و موهن درباره پیامبراکرم (ص) بیان کرد. این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت. اظهارات فائزه هاشمی درباره رسالت پیامبری رسول خدا به حدی حساسیت‌انگیز شد که او را برخلاف همیشه، وادار به صدور بیانیه برای توجیه اظهاراتش کرد. فائزه هاشمی با عذرخواهی از اظهاراتش درباره رسول خدا تصریح کرد: «این روزها صحبتی تقطیع‌شده مربوط به سال‌ها پیش مبنی بر شوخی با پیامبر(ص) از اینجانب منتشر شده که باعث جریحه‌دار شدن احساسات برخی شده است. از آنجا که فردی مسلمان و معتقد بوده و هرگز قصد توهین نداشته‌ام، با توجه به احتمال خطای در بیان، از مومنان آزاداندیشی که برداشت توهین‌آمیزی داشته‌اند، پوزش می‌طلبم».
اظهارات بی‌حساب‌وکتاب فائزه هاشمی سابقه‌ای طولانی دارد اما در فقره اخیر که در نوع خود توهین به ساحت رسول خدا محسوب می‌شود، برخی اصلاح‌طلبان نیز سکوت در برابر او را جایز ندانستند و واکنش نشان دادند. برای نمونه، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل سابق حزب کارگزاران سازندگی گفت: اظهارات فائزه هاشمی درباره حضرت رسول(ص) فکر می‌کنم حساب‌شده نبوده است؛ ایشان زیاد صحبت می‌کند و خیلی وقت‌ها صحبت‌های ایشان حساب‌شده نیست. عباس عبدی، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز تصریح کرد: اصلا من پیگیر خانم هاشمی و مطالب او نیستم؛ وقت ندارم اصلا چنین مطالبی را ببینم و اصلا خوشم نمی‌آید، چون اصلا اهمیتی ندارد. ورود دادستانی به ماجرای اظهارات خلاف قاعده فائزه هاشمی، اقدام پسندیده‌ای است که در نوع خود می‌تواند خاصیت بازدارندگی داشته باشد. بدون شک با حساسیت نهادهای مسوول نسبت به ارزش‌های دینی و انقلابی، در آینده جلوی اظهاراتی از این دست گرفته می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین