sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
2
رئیس جمهور در خصوص ارز ترجیحی و یارانه معیشتی با مردم گفت‌وگو کرد

تشریح اصلاحات اقتصادی

گرانی‌های اخیر و حذف ارز ترجیحی آرد صنعتی و تبعات آن یعنی گران شدن ماکارونی و نان‌های حجیم در روزهای گذشته مردم را بسیار نگران کرد؛ نگرانی ای که در خلأ زمینه‌سازی و آماده‌سازی افکار عمومی برای این اقدام مهم، حساسیت‌ها را بیشتر و حواشی را برای دولت به‌وجود آورد. سرانجام اما حضور سید ابراهیم رئیسی در قاب تلویزیون و گفت‌وگوی مستقیم با مردم پس از توضیحات دیرهنگام اعضای تیم اقتصادی دولت، اقدام مناسبی بود.

برگزاری نخستین نشست سیاسی مشترک تهران-دوحه

برگزاری نخستین نشست سیاسی مشترک تهران-دوحه

صبح نو

برگزاری نخستین نشست سیاسی مشترک تهران-دوحه

برگزاری نخستین نشست سیاسی مشترک تهران-دوحه

نخستین نشست کمیته سیاسی مشترک ایران و قطر به ریاست علی باقری و «احمد بن حسن الحمادی»، دبیرکل وزارت خارجه قطر روز گذشته (سه‌شنبه) ۲۰اردیبهشت‌ماه و در آستانه سفر «تمیم بن‌حمد آل‌ثانی»، امیر قطر به تهران برگزار شد.
حمیدرضا دهقانی پوده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه روز دوشنبه، ۱۹اردیبهشت‌ماه در توییتی از برگزاری نخستین نشست کمیته سیاسی مشترک ایران و قطر سه‌شنبه در تهران خبر داد و در این‌باره نوشت: پس از امضای موافقتنامه همکاری‌های سیاسی مشترک بین وزارت امورخارجه دو کشور ایران و قطر در سفر اخیر رییس‌جمهور به دوحه، فردا اولین جلسه کمیته سیاسی مشترک به ریاست دکتر علی باقری، معاون سیاسی وزیر امورخارجه و دکتر احمدحسن الحمادی، دبیرکل وزارت خارجه قطر در تهران برگزار می‌شود.
علی باقری، معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان دیروز در دیدار با الحمادی، دبیرکل وزارت امورخارجه قطر، اولویت همسایگی را یک راهبرد اساسی و نه یک تاکتیک مقطعی ازسوی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.
وی گفت: اگر در پرداخت بهای تعامل و همگرایی منطقه‌ای تردید کنیم، بی‌تردید هزینه‌های اختلاف و واگرایی بر همه تحمیل خواهد شد و بهای تعامل و همگرایی منطقه‌ای، با ایجاد و تحکیم اعتماد متقابل سیاسی و تحکیم پیوندهای اقتصادی ایجاد می‌شود. معاون سیاسی وزارت امورخارجه کشورمان با اشاره به همپوشانی منافع ملی با منافع منطقه‌ای و عدم تعارض بین منافع ملی و منافع جمعی کشورهای منطقه اظهار داشت: نباید اجازه دهیم بیگانگان برای مشروع‌سازی سیاست‌های سلطه‌گرایانه خود در منطقه از پوشش اختلاف در منافع ملی کشورهای منطقه سوءاستفاده کنند. باقری یادآور شد: دخالت بیگانگان و حضور نظامی آنان در خلیج فارس، ثبات‌آفرین و امنیت‌ساز نیست و کشورهای منطقه با همکاری سیاسی و همگرایی اقتصادی می‌توانند ثبات و امنیت را در منطقه تامین کنند.
وی با تاکید بر سیاست تعامل و همکاری منطقه‌ای ایران، نه به‌عنوان یک «تاکتیک مقطعی»، بلکه به‌عنوان یک «سیاست راهبردی» گفت: پایداری سیاست همسایگی در منطقه مبتنی‌بر همگرایی و نزدیکی کشورهای منطقه با یکدیگر و ایستادگی در برابر مداخلات بیگانگان است و این دو رکن به‌صورت هم‌افزا عمل کرده و موجب تولید قدرت درون‌زا در کشورهای منطقه خواهند شد.
باقری افزود: رابطه موجود بین دو کشور هنوز با آنچه باید باشد فاصله معناداری دارد، لذا باید برای ارتقای روابط از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.
احمد الحمادی، دبیرکل وزارت امورخارجه قطر نیز در این دیدار با اشاره سفر موفقیت‌آمیز رییس‌جمهور کشورمان به دوحه و دیدار آتی امیر قطر از ایران و تشکیل کمیته رایزنی‌های سیاسی، مناسبات دو کشور را گسترده و عمیق خواند و گفت: دولت قطر توسعه و گسترش همکاری دوجانبه و انجام رایزنی‌های سیاسی منطقه‌ای با جمهوری اسلامی ایران را ارزش‌افزوده‌ای برای تحقق صلح و ثبات در منطقه می‌داند. وی با اشاره به پیشینه روابط مستحکم ایران و قطر در سطوح مختلف مردمی و دولتی که به قبل از برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور نیز بازمی‌گردد، افزود: ریشه‌ پیوندهای دوستانه طرفین به حدی نیرومند است که هیچ حادثه‌ای در طول تاریخ روابط نتوانسته خللی به آن وارد کند و این الگوی رابطه می‌تواند در بین کشورهای منطقه و دیگر کشورها عرضه شود و چند سال قبل و در زمان تحریم قطر ازسوی برخی کشورهای منطقه، این جمهوری اسلامی ایران بود که همکاری و کمک‌های صمیمانه‌ای با قطر داشت. دبیرکل وزارت امورخارجه قطر بر تقویت عنصر گفت‌وگوهای منطقه‌ای برای زدودن مشکلات و تسهیل همکاری‌های فیمابین تاکید و اعلام کرد توافقات انجام‌شده در سفر رییس‌جمهوری اسلامی ایران به دوحه ازسوی طرف قطری با جدیت در دست پیگیری است. در پایان این دیدار، صورت‌جلسه نخستین نشست کمیته رایزنی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و قطر به امضای معاونان وزیران امورخارجه دو کشور رسید.

captcha
شماره‌های پیشین