sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
گفت‌وگوی «صبح نو» با نویسنده و کارگردان «عمو نوروز و ننه سرما در بهار نوروزخوانان»

انتقال فرهنگ ایرانی به کودکان

سمانه استاد / مراسم نوروز مراسمی است که از سالیان گذشته با شور و نشاط رسیدن بهار همراه بوده است. نوروزخوانی، چیدن سفره هفت‌سین و سبزه سبز کردن ازجمله کارهایی است که معمولا همه انجام می‌دهند اما بسیاری از ما نمی‌دانیم که نوروزخوانی در سال‌های گذشته در شهرهای مختلف متفاوت بوده یا هدف از سبزه سبز کردن چیست. این‌ها بخشی از موضوعاتی است که جواد انصافی در نمایش «عمو نوروز و ننه سرما در بهار نوروزخوانان» که برای کودکان آماده کرده آن‌ها به‌خوبی و همراه با سرگرمی به مخاطبان کودکش آموزش می‌دهد. انصافی برای رسیدن به این مهم سال‌ها تحقیق و پژوهش کرده است. در این گفت‌وگو درباره این تحقیقات بیشتر صحبت می‌کنیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

اکران آنلاین «مرد بازنده» در فیلیمو
فیلم سینمایی «مرد بازنده» به‌صورت آنلاین اکران می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی فیلیمو، فیلم سینمایی «مرد بازنده» 
به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی امیر بنان و کامران حجازی و سرمایه‌گذاری مجتبی شاه زیدی است که امروز چهارشنبه، ۲۱اردیبهشت‌ماه به‌صورت اختصاصی در فیلیمو اکران می‌شود.
فیلم سینمایی مرد بازنده به نویسندگی ابراهیم امینی، حسین حسنی و محمدحسین مهدویان داستان مردی است که در گیرودار زندگی شخصی پرمساله‌اش، مسوول رسیدگی به پرونده‌ای رازآلود می‌شود؛ پرونده‌ای که روند کشف آن با شک‌ها و نگرانی‌های او درمی‌آمیزد و زندگی‌اش را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد...
جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، آناهیتا درگاهی، بابک کریمی، امیر دژاکام، مهدی زمین‌پرداز، سجاد بابایی، مجید نوروزی، امیرحسین هاشمی، شبنم قربانی، منوچهر علیپور، ونوس کانلی و ملیکا پازوکی گروه بازیگرانی هستند که در فیلم سینمایی «مرد بازنده» ایفای نقش کرده‌اند.
 
 موفقیت «ایران امروز» در کنترل کرونا
 موفقیت ایران در کنترل ویروس کرونا محور موضوعی برنامه «ایران امروز» شبکه پرس تی‌‌وی را تشکیل می‌دهد. به گزارش روابط‌عمومی معاونت برون‌مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته «ایران امروز» با توجه به کاهش چشمگیر مبتلایان و تک‌رقمی شدن نرخ مرگ‌ومیر نگاهی دارد به موفقیت ایران در ساخت واکسن و کنترل ویروس کرونا.
مصطفی قانعی، رییس شبکه تحقیقات بیماری‌های تنفسی و نادر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مهمانان این هفته «ایران امروز» هستند و درباره موفقیت بزرگ نظام بهداشت و درمان ایران در ساخت واکسن و کنترل کرونا صحبت می‌کنند. قانعی و توکلی همچنین به بسیج صنایع در ایران برای تولید ماسک و الکل و همت محققان ایرانی در تولید واکسن و کیت‌های تشخیص کرونا می‌پردازند.  لیلا فرامرزی، مجری برنامه ضمن مقایسه وضعیت ایران با کشورهای دیگر در کنترل کرونا از قانعی و توکلی درباره اهداف تبلیغات به‌شدت منفی علیه ایران در ماه‌های ابتدایی شروع ویروس کرونا پرسش می‌کند. تولید واکسن‌های ایرانی ازجمله برکت و مقالاتی که اثربخشی آن‌ها را به اثبات رسانده است ازجمله دیگر موضوعات محوری مطرح در «ایران امروز» است. برنامه «ایران امروز» به تهیه‌کنندگی ساتراپ شجاعی چهارشنبه ساعت 05:00، 12:00 و 16:00، پنج‌شنبه ساعت 07:00 و 19:00 و جمعه ساعت 16:00 روی آنتن خواهد رفت.
 
 «آمریکای جهان سوم»؛ افول یک هژمون
 ‍ کتاب «آمریکای جهان سوم» ازسوی انتشارات کتابستان منتشر شد. به گزارش روابط‌عمومی کتابستان، «آمریکای جهان سوم» نوشته «آریانا هافینگتون»، نویسنده تحسین‌شده و از بنیانگذاران «هافینگتون‌پست» و تحسین‌شده ازسوی «فوربس» در 2021 دست روی نبض آمریکا گذاشته است و سرسختانه نابودی ایالات‌متحده را از یک قدرت صنعتی و صاحب هژمون در جهان، پیش‌بینی می‌کند. البته این پیش‌بینی‌ها از جنس پیشگویی یا صرفا پروپاگانداهایی ضد آمریکایی نیست، بلکه کاملا برآمده از آمارها و اعداد و ارقام خروجی دولت فدرال است یا اگر دستخوش تحلیل و پردازشی هم شده باشد، همه و همه ازسوی معتبرترین دانشگاه‌ها یا اندیشکده‌های آمریکایی تولید شده است. کتاب بسیار دقیق و با زاویه‌ای جدید درباره اوضاع و احوال درونی ایالات‌متحده است و شاید بهتر از آن خیلی‌خیلی انگشت‌شمار باشد. کتاب البته تمرکز ویژه‌ای هم روی احوال و وضعیت طبقه متوسط در آمریکا دارد و به‌خوبی با بیان واقعیت‌ها جریان روند زوال و نابودی این طبقه را نشان می‌دهد. این کتاب در ۲۸۰صفحه و با قیمت ۹۸هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین