sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

خبر خوب

گزارش «صبح‌نو» درباره روند واکسیناسیون و تک‌رقمی شدن جانباختگان کرونا را بخوانید

روزهای آرام کرونایی در کشور

کرونا، فصل جدیدی در زندگی تمام مردم جهان ایجاد کرد. این ویروس منحوس جان بسیاری را گرفت و خسارت‌های مالی و جانی بسیاری وارد کرد؛ به‌طوری‌که همگی منتظر روزی بودیم تا زندگی به حالت عادی برگردد. این خبر خوش برای ایران در خبرهای منتشرشده که روند کاهشی این ویروس را نشان می‌دهد، از نخستین روزهای سال جاری به گوش می‌رسد. هرروز تعداد جانباختگان کرونا کمتر می‌شود؛ البته تمام این‌ها به لطف واکسیناسیونی است که دولت سیزدهم به آن سرعت بخشید. در شرایطی که از پیش از آغاز سال جدید و به دنبال آنچه تغییر رفتار جمعی به‌دنبال افزایش سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی خوانده می‌شد،‌ متخصصان به‌طور پیوسته پیرامون افزایش بار کرونای امیکرون در روزهای پس از تعطیلات هشدار می‌دادند؛ اما خوشبختانه با گذشت بیش از ۵۰روز از آغاز سال جدید، این روزها شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در کشور هستیم؛ موضوعی که از ابعاد مختلف قابل بررسی است؛ البته نگرانی‌هایی درباره موج جدید کرونا وجود دارد که راه‌حل آن رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.بنابر نقشه آماری «Our World in Data» که با مشارکت دانشگاه آکسفورد تهیه شده،‌ ایران به‌لحاظ مجموع دوزهای تزریق‌شده واکسن کووید، با تزریق بیش از ۱۴۸میلیون و ۸۰۰هزار دوز و قرار گرفتن در جایگاه سیزدهم، شرایط مطلوبی را در بین کشورهای جهان دارد.

صبح نو

خبر خوب

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی طی اطلاعیه‌ای از آغاز ثبت‌نام واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارهای دارای سه فرزند خبر داد. معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: با عنایت به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درخصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، به اطلاع می‌رساند متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آن‌ها بعد از تاریخ 1400/08/24 باشد، می‌توانند با مراجعه به قسمت ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به‌ آدرس saman.mrud.ir با انتخاب گزینه «متقاضیان دارای سه فرزند به بالا (قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)» در بخش نوع سرپرستی، نسبت‌به ثبت‌نام اقدام کنند. بدیهی است پس از ثبت‌نام از متقاضیان، در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، سایر اقدامات حسب ضوابط و مقررات مربوطه صورت خواهد پذیرفت.
تذکر1: آن دسته از خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر (که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آن‌ها بعد از تاریخ 1400/08/24 باشد) مشمول استفاده از امتیازات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه مسکن می‌شوند که علاوه‌بر دارا بودن شرایط لازم، نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای 2.5 نباشد.
 تذکر2: متقاضیانی که قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، امکان استفاده همزمان از امتیاز طرح‌های حمایتی نهضت ملی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ندارند. متقاضیانی که طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت واجد شرایط هستند و قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، جهت بهره‌مندی از قانون مذکور می‌توانند به یکی از طرق ذیل عمل کنند:
 الف ـ درصورتی‌که متقاضی به ویرایش اطلاعات خود دسترسی دارد، وارد کارتابل خود در قسمت «مشاهده و پیگیری درخواست‌ها» شده و اطلاعات سرپرستی خود را ویرایش کند.
ب - درصورتی‌که متقاضی پس از مراجعه به کارتابل خود در قسمت «مشاهده و پیگیری درخواست سامانه»، دسترسی به ویرایش اطلاعات خود را نداشته باشد، باید از درخواست‌های قبلی خود انصراف داده و مجددا نسبت‌به ثبت‌نام اقدام کند.
 
آغاز پرداخت مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی
 به‌‌منظور پرداخت به‌موقع مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی، پرداخت مستمری اردیبهشت‌ماه آغاز شده و به محض تصویب افزایش مستمری امسال در هیات دولت و ابلاغ به سازمان، مابه‌التفاوت افزایش این ماه در دو روز پایانی اردیبهشت پرداخت می‌شود. مطابق اطلاع‌رسانی گذشته؛ پیشنهاد مربوط به افزایش حقوق مستمری‌بگیران در سال‌۱۴۰۱ براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی جهت طرح و تصویب در هیات‌وزیران ارسال شده و به محض تصویب و ابلاغ قانونی در ماه جاری نسبت‌به واریز حقوق و مستمری براساس مصوبه اقدام می‌شود.
ازآنجایی‌که طبق روال و براساس حروف الفبا حقوق مستمری‌بگیران از بیستم هر ماه آغاز و واریز می‌شود، به همین دلیل در راستای پرداخت به‌موقع، به اطلاع می‌رساند در ماه جاری نیز طبق ماه‌های قبل اقدام شده و مابه‌التفاوت افزایش اردیبهشت‌ماه برای کلیه گروه‌های بازنشستگی با وصول مصوبه هیات‌وزیران، طی دو روز پایان اردیبهشت‌ماه پرداخت می‌شود. مابه‌التفاوت فروردین‌ماه نیز همزمان با پرداخت مستمری خرداد و تیرماه انجام خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین