sobhe-no.ir
1406
چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
«صبح نو» نقشه اصلاحات اقتصادی را بررسی کرده است

یارانه، مقدمه کالابرگ

اختصاص کالابرگ این روزها دوباره ازسوی مجلسی‌ها مطرح شده تا درمانی موقت برای بهبود وضع معیشت مردم باشد. مخالفان این طرح معتقدند درصورتی‌که اجرای آن با اصلاح ساختار اقتصادی کشور همراه نباشد، استفاده از کالابرگ بی‌فایده خواهد بود. مجلس برای کمک به بهبود معیشت مردم، به کلیات طرح «اختصاص کالابرگ برای تامین کالاهای اساسی» رأی موافق داد تا در صورت تصویب، دولت را مکلف به پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم کند. طی سال‌های اخیر، افزایش قیمت کالاهای اساسی موجب شده تا مسوولان هر روز به فکر راهی برای بهبود وضع معیشت مردم باشند. افزایش قیمت‌هایی که گاهی تا بیش از سه برابر بوده‌اند و علی‌رغم افزایش ۱۰ تا ۲۰درصدی دستمزدها در سال، موجب شده تا هر سال درصد بیشتری از مردم در زیر خط فقر قرار گیرند. به گفته کارشناسان، با توجه به گرانی کالاهای اساسی طی دو سال اخیر و همچنین افزایش خط فقر، دولت و مجلس وادار به اتخاذ سیاست حمایتی برای بهبود معیشت مردم شده‌اند.براساس این طرح حمایتی، دولت موظف است نسبت‌به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به‌صورت ماهانه برای تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای شناسایی‌شده اقدام کند. بدیهی است این اعتبار صرفا برای تامین کالاهای اساسی بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند.

سرمقاله

برگ برنده دیپلماسی

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیر شبکه چهار همزمان با روزهای پایانی مسوولیتش

روزانه برای برنامه ها می جنگیدم

میلاد نجفی / چه بخواهیم و چه نخواهیم، رسانه ملی همچنان رسانه مرجع ایران است. شبکه‌های سیما هرکدام بسته به قدمت، فضای برنامه‌ها و... میزان مخاطبان مختلفی دارند اما به استناد داده‌های آماری، حتی کف مخاطب تلویزیون از سقف مخاطب بسیاری از بسترهای دیگر رسانه‌ای بیشتر است. در فروردین سال75 بود که شبکه چهار سیما با شعار «شبکه چهار، شبکه دانایی» آغاز به کار کرد. طرح تاسیس شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۴ شمسی با هدف جذب مخاطبان خاص و با شعار شبکه فرهیختگان و نخبگان به تصویب رسید. تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی در حوزه‌های علمی، فرهنگی، هنری و دینی با پشتوانه تحلیلی غنی‌تر از اهداف اصلی تاسیس این شبکه است و اینکه شبکه بتواند بستری برای مشارکت نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان جامعه در برنامه‌های کلان و خرد نظام جمهوری اسلامی ایران، بیان نظرات و آرا و نقدسازی مسائلی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و تعاملی افکار و اندیشه‌های گوناگون در جهت ارتقای سطح اندیشه‌ورزی باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس رفت

سد پارلمان در برابر تاراج آب‌های مرزی

سدسازی ترکیه بر رودخانه‌های ارس و دجله و وضعیت رودخانه‌های مرزی همچون هیرمند در شرق، همواره مورد دغدغه ایران بوده است. براساس همین دغدغه، نمایندگان مجلس روز گذشته وزیر امورخارجه را به مجلس کشاندند تا درباره سدسازی در ترکیه و حقابه ایران از هیرمند، توضیح بدهد.

برخی رسانه ها از واگذاری پایگاه‌های نظامی روسیه به محور مقاومت خبر دادند «صبح نو» این موضوع را با سه کارشناس بررسی کرده است

دست پُر مقاومت در منطقه

روح‌الله فرقانی / «خروج پیروزمندانه از اوکراین» موضوعی است که به راهبرد اصلی روسیه در شرق اروپا تبدیل است؛ راهبردی که موجب شده تا رسانه‌های غربی برای آن تحلیل‌های مختلف داشته باشند، مثل خروج نیروهای مسکو از سوریه، تا مگر با تمرکز قوای نظامی خود بتواند فاتح جنگ اوکراین باشد. رسانه‌های غربی حتی پا را فراتر گذاشتند و در گزارش‌های خبری خود سرانجام اختیار پایگاه‌های نظامی روسیه در سوریه را به ایران واگذار کردند، تا مگر روزنه‌ای باشد برای پناه گرفتن و فرار رژیم‌صهیونیستی به موضوعاتی که این روزها دنبال می‌کند. اما این همه داستان نیست، چراکه روسیه حضوری نظامی و زمینی در سوریه به معنای واقعی ندارد و بیشتر حضور آن‌ها هوایی و دریایی است که حتی به تقویت آن‌ها نیز پرداخته است. بعید است که روسیه بخواهد سوریه را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های حضور خودش در دریای سیاه از دست بدهد.برای بررسی بیشتر این موضوع به گفت‌وگو با چند کارشناس‌ارشد در حوزه رسانه و مسائل سوریه پرداختیم که در ذیل به آن می‌پردازیم. «نظامیان روس پایگاه‌های خود را در سوریه به سپاه پاسداران واگذار می‌کنند» موضوعی که روز گذشته سرتیتراخبار رسانه‌های غربی بود و رسانه‌های روسیه نیز آن را بازتاب دادند. روزنامه مسکوتایمز در گزارشی نوشت: روسیه روند خروج نیروهای نظامی خود از سوریه را آغاز کرده و آن‌ها را پیش از انتقال به جبهه اوکراین در سه فرودگاه متمرکز کرده است. به نوشته این روزنامه که هم در آمستردام هلند و هم در مسکو دفتر دارد، پایگاه‌های هوایی روسیه که با خروج این نیروها تخلیه می‌شود از این پس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان واگذار می‌شود.

سخنگوی دستگاه قضا از تشکیل پرونده برای نماینده ادوار مجلس به دلیل انتشار مطلب کذب خبر داد

جعفرزاده ایمن آبادی در دادگاه

هجمه به محمدباقر قالیباف اگرچه همواره با دروغ‌گویی و اتهام‌زنی همراه بوده است اما در هفته‌های اخیر شاهد افزایش این رویکرد در بین مخالفان وی هستیم. تلاش پروژه‌ ای ها در هفته‌های اخیر برای به چالش کشیدن رییس مجلس آن هم همزمان با اهمیت اقدامات و قانونگذاری‌های مجلس در این روزها، نشان‌دهنده عزم جزم مخالفان برای حاشیه‌سازی است.

چهاردهمین قرار هفتگی «صبح‌نو» با فرهنگ مقاومت همزمان با سالگرد شهید محمد ناظری

فرمانده همیشه زنده

مرضیه کیان / 22اردیبهشت‌ماه، ششمین سالگرد شهید سردار محمد ناظری است که نیروهای زیادی را تربیت کرد و تحویل نظام داد؛ نیروهایی که 6سال است با خاطرات فرمانده‌شان زندگی می‌کنند، می‌خندند و گریه می‌کنند. نیروهایی که با حاج محمد خودساخته شدند و خیلی از آ‌ن‌ها آخرت‌شان را با شهادت خریدند. آن‌ها که ماندند با اینکه در نبود حاجی تلخ هستند و غم دارند اما پرچم را زمین نمی‌گذارند.

شماره‌های پیشین