sobhe-no.ir
1405
سه شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

خبر

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت کمبود و گرانی دارو را بخوانید

ارز ترخیصی دارو حذف نشده است

دارو یکی از کالاهای مصرفی ضروری در کشور محسوب می‌شود که نوسان قیمت و کمبود آن می‌تواند بیماران را با چالش‌های جدی مواجه کند و حتی امکان دارد جان این بیماران به خطر بیفتد؛ بنابراین حذف یارانه دارو بدون درنظرگرفتن شرایط برای جبران این افزایش قیمت ازسوی سازمان‌های بیمه‌گر می‌تواند مشکلات متعددی را برای شهروندان ایجاد کند. اگر گذرتان به داروخانه‌های سطح شهر در ماه‌های اخیر افتاده باشد، زمانی‌که قیمت داروهای تجویزشده ازسوی پزشک، ازسوی تکنسین داروخانه به بیمار یا همراه او گفته می‌شود، شاهد تعجب افراد از قیمت بیان ‌شده هستیم که در برخی مواقع واکنش‌های متفاوتی را نیز به‌همراه دارد، گاهی افرادی که از تمکن مالی برخوردار نیستند از متصدی داروخانه می‌خواهند تا تعدادی از داروها را از لیست نسخه آن‌ها خارج کند یا نمونه مشابه داخلی آن که قیمت کمتری را دارد به آن‌ها پیشنهاد دهد. کمبود اقلام دارویی نیز یکی از مشکلاتی است که امروز بیماران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، این کمبودها از اقلام پزشکی و دارویی پرمصرف مانند انسولین و سرنگ آن تا داروهای بیماران صعب‌العلاج را شامل می‌شود، قطعا تبعات افزایش گرانی اقلام دارویی بسیار بالاست و دولت باید در اسرع وقت چاره‌ای برای این مساله بیندیشد. رییس کمیسیون بهداشت مجلس از تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی در انتظار دارو می‌گوید و تاکید دارد اگر مشکلات حل نشود مجلس باید ورود کند.

صبح نو

خبر

نگرانی‌ها 
برای بروز پیک جدید کرونا
 عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اشتباهی بزرگ است چراکه کووید هنوز به پایان نرسیده و مجددا آغاز شده است، افزود: ما نگران بروز پیک جدید ناشی از سویه‌های اخیر امیکرون هستیم. مینو محرز درخصوص سیر نزولی موارد ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور و اینکه آیا این وضعیت پایدار است یا نه، گفت: کرونا هنوز به پایان نرسیده و درحال‌حاضر مجددا موارد ابتلا در اروپا و آمریکا افزایش یافته است که از جهش‌های BA4 و BA5 ناشی می‌شود.
این متخصص بیماری‌های عفونی ضمن تاکید بر اینکه شیوع بیماری کرونا به‌هیچ‌وجه به پایان نرسیده است، ادامه داد: هم‌اکنون باید رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از تهویه‌ مناسب، شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از ماسک جدی گرفته شود؛ چراکه فعلا واکسن موثر بر این سویه‌های جدید را در اختیار نداریم؛ البته واکسیناسیون حتما باید انجام شود اما این موارد هم باید در کنار تزریق واکسن رعایت شوند. این پزشک متخصص با بیان اینکه عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اشتباهی بزرگ است چراکه کووید هنوز به پایان نرسیده و مجددا آغاز شده است، افزود: نگران بروز پیک جدید ناشی از سویه‌های اخیر امیکرون در تابستان هستیم. عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در رابطه با تزریق دوز چهارم واکسن کرونا توضیح داد: تزریق دوز چهارم واکسن کرونا به اشخاص بالای ۸۰سال و‌ دچار بیماری‌های زمینه‌ای توصیه می‌شود اما به‌طور کلی توصیه جهانی این است که واکسنی علیه امیکرون ساخته شود.
 
کرونا جان ۱۲نفر را گرفت
 بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۱۲بیمار کرونایی در کشور فوت شدند. از دیروز تا ۱۹اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۷۰بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۹۱نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت میلیون و ۲۲۵هزار و ۷۵۹نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ساعت گذشته، ۱۲بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۱هزار و ۱۸۹نفر رسید. خوشبختانه تاکنون هفت‌میلیون و هشت‌هزار و ۲۳۱نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۸۵۴نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۵۱میلیون و ۵۳۹هزار و ۳۷۲آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز قرار ندارد و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۱۹شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
براساس اعلام مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۴هزار و ۳۳۵دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. تاکنون ۶۴میلیون و ۳۸۷هزار و ۶۶۸نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۶۳۳هزار و ۲۶نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۱۷۷هزار و ۵۱۹نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۴۹میلیون و ۱۹۸هزار و ۲۱۳دوز رسید. در شبانه‌روز گذشته ۴۴هزار و ۳۳۵دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

captcha
شماره‌های پیشین