sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
8
دستور دادستان کل کشور در رابطه با حقابه ایران از رود ارس

حقابه یک میلیارد مترمکعبی ایران

ارزش و اهمیت آب‌های مرزی و مشترک بر هیچ‌کس پوشیده نیست. ابزار احقاق این حق، دیپلماسی آب است و کشورها همواره در راستای دریافت حق‌آبه خود از کشورهای دیگر بر تقویت دیپلماسی خود تاکید دارند. یک کارشناس آب درباره این موضوع می‌گوید: دیپلماسی آب فقط مذاکره مستقیم نیست، دیپلماسی آب درازمدت و چندوجهی است. با شدت گرفتن تغییرات اقلیمی و گسترش خشکسالی، ارزش آب روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و حتی ممکن است جنگ‌های آینده بر سر آب اتفاق بیفتد. در این شرایط، توجه و اهمیت دادن به موضوع آب‌های مشترک و مرزی از ارزش بالایی برخوردار است. کشور ما با مساحت بالایی که دارد، در نقاط مختلفی آب خود را با همسایگان تقسیم می‌کند و برای تصمیم‌گیری درباره این آب باید دیپلماسی آب محقق شود. آنچه اکنون می‌تواند شرایط را برای رود ارس در آینده به مخاطره اندازد، تغییر وضعیت در سرچشمه‌های این رود است که بیشتر در مناطق شرقی ترکیه قرار دارد. از قضا در این رابطه نیز دولت ترکیه چند سالی است در راستای طرح «پروژه شرقی آناتولی» موسوم به «داپ» در زبان ترکی استانبولی (Do-u Anadolu Projesi) به جلوگیری و خروج آب از این کشور با احداث سد‌های بزرگ در سرچشمه‌های رود ارس اقدام کرده است. پروژه جنوب‌شرقی آناتولی نیز در کشورمان به نام طرح گاپ شناخته می‌شود که عمدتا سدسازی بر سرشاخه‌های دجله و فرات است. مرز‌های شمال‌غربی کشورمان در همسایگی با آذربایجان، ارمنستان و ترکیه برای سال‌های متوالی از کم‌چالش‌ترین مرزهای ایران بود. تغییرات بنیادینی، چون فروپاشی شوروی نه‌تنها مشکلی ایجاد نکرد، بلکه مزیت‌های راهبردی نیز برای ایران به همراه آورد.

بلاتکلیفی دانش‌آموزان و والدین در هوای آلوده شهر

تعطیلی پردردسر

ساعت ۸صبح دیروز استانداری تهران در خبری اعلام کرد که مدارس استان تهران در مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان‌ها و مدارس استثنایی به علت آلودگی هوا تعطیل هستند. این در حالی است که از روز گذشته هیچ خبری مبنی بر تعطیلی احتمالی مدارس هم منتشر نشده بود. تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و دبستان‌های استان تهران آن قدر دیر، درحالی اعلام شد که بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را پیش از آن راهی مدارس کرده بودند و برخی کلاس‌های درس آغاز شده بود. علاوه‌بر دانش‌آموزان و معلمان، وزارت آموزش‌وپرورش نیز از این خبر ناگهانی غافلگیر شده بود؛ به‌گونه‌ای که روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش نیز از این تعطیلی اطلاعی نداشته است. جدای از آنکه اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس برای سلامت دانش‌آموزان خطرناک است. از سوی دیگر، خانواده‌های زیادی به‌واسطه اعلام دیرهنگام این خبر سردرگم شده و تکلیف خود را نمی‌دانستند. «علی تیرگیرخلیفه»، معاون رسانه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه موضوع تعطیلی مدارس خیلی دیر اعلام شده و امکان هرگونه هماهنگی را از ما گرفته است، گفت: تعطیلی مدارس را زمانی اعلام کردند که بسیاری از خانواده‌ها فرزندان‌شان را راهی مدرسه کرده بودند. کار به جایی رسید که وزیر آموزش‌وپرورش عذرخواهی کرد و معاون عمران استاندار توضیح داد. اما این تعطیلی ناهماهنگ سردرگمی والدین و دردسر برای مدارس را رقم زد.

عذرخواهی وزیر آموزش‌وپرورش

صبح نو

عذرخواهی وزیر آموزش‌وپرورش

 یوسف نوری، وزیر آموزش‌وپرورش از اولیای دانش‌آموزان تهرانی به‌دلیل سرگردانی ناشی از تعطیلی دیرهنگام مدارس ازسوی استانداری عذرخواهی کرد. او در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره غافلگیری دانش‌آموزان و والدین در استان تهران نسبت‌به تصمیم استانداری مبنی بر اعلام دیرهنگام  تعطیلی مدارس گفت: من به دوستان می‌گویم که تعطیلی مدارس باید پیش از راهی شدن دانش‌آموزان به مدارس و سرویس‌ها اعلام شود. وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: امروز اختلالی پیش آمد و اولیا سرگردان شدند که گویا استانداری تهران این تصمیم را اخذ کرده بود. وی نسبت‌به اتفاق پیش‌آمده از اولیای دانش‌آموزان عذرخواهی کرد.

captcha
شماره‌های پیشین