sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
5
بشار اسد برای دومین‌بار در سه سال اخیر به تهران آمد

روابط «راهبردی»

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه روز گذشته در سفری از پیش اعلام‌نشده به تهران برای دومین‌بار در بیش از یک دهه گذشته و از زمان آغاز حمله داعش و دخالت‌های بیگانگان و صهیونیست‌ها در این کشور، با رهبر انقلاب و رییس‌جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. کمک‌های ایران به دولت قانونی سوریه برای مقابله با شرارت‌های داعش و نقش‌آفرینی موثر در این خصوص، ملت و دولت هر دو کشور را بیش از هر زمانی به هم نزدیک کرده است. حمایت‌های بی‌دریغ ایران به سوریه در بحبوحه نقش‌آفرینی داعش در این کشور باعث شد تا دولت و مردم این کشور با تحمل هزینه‌های بسیار از این پیچ خطرناک عبور کنند و علاوه بر بیرون راندن متخاصمان، توطئه‌ها را خنثی کنند.

عربستان تصمیم به الحاق چند استان مهم یمن به خاک خود گرفت

جنوب عربی عربستان!

صبح نو

عربستان تصمیم به الحاق چند استان مهم یمن به خاک خود گرفت

جنوب عربی عربستان!

یک پایگاه خبری در یمن، گزارش کرده که عربستان‌سعودی قصد دارد استان‌های «حضرموت»، «شبوة»، «المهرة» و «ابین» یمن را با هدف دسترسی به آب‌های جنوبی یمن و تحت پوشش اعطای حق تعیین سرنوشت به مردم این استان به خاک خود ملحق کند. این در حالی است که یکی از خواسته‎های مطرح از سمت دولت نجات ملی یمن و مردم این کشور برای پایان دادن به جنگ با سعودی و شروع مذاکرات یمنی-یمنی، پرداخت غرامت عربستان به یمن نسبت‌به تخریب چندساله زیرساخت‎های این کشور بوده است.
یک منبع خبری یمنی از نیت عربستان‌سعودی برای الحاق چند استان مهم یمن به خاک خود با هدف دسترسی به آب‌های جنوبی یمن و تحت پوشش اعطای حق تعیین سرنوشت به مردم شرق یمن خبر داد. با اعلام منابع رسانه‌ای، اخیرا مقامات عربستان‌سعودی با شماری از ساکنان استان‌های حضرموت، شبوه، المهره و ابین نشستی برگزار کرده‌اند. در این نشست، طرف سعودی با اعضای کمیته‌ای تشکیل‌شده از مردم این استان‌ها دیدار داشت و اعلام کرد که ریاض تصمیم گرفته است به مردم حضرموت، شبوه، ابین و المهره برای پیوستن به عربستان، حق تعیین سرنوشت اعطا کند.
به نوشته وبگاه خبری «کریتر اسکای» یمن، طرف سعودی در این نشست، با ذکر نام این استان‌ها تاکید کرد: «این تصمیم اتخاذشده و بازگشت‌ناپذیر است». او نام این مناطق را هم «جنوب عربی عربستان» نامید و گفت، دیگران چه بخواهند چه نخواهند همین است که هست. بنا براین گزارش، ریاض به‌دنبال برخورداری از یک ساحل در اقیانوس هند در سراسر نوار ساحلی از صرفیت در شرق تا شقره در غرب است. علاوه بر این، عربستان از سرمایه‌های طبیعی این استان‌ها و سازگاری در این استان‌ها به دلیل قرابت اجتماعی، فرهنگی و مذهبی سعودی‌ها با ساکنان این استان‌ها، آگاه است.
بر اساس این گزارش، درحالی‌که شهروندان این استان‌ها برای رهایی از سلطه محلی تلاش می‌کنند، پادشاهی سعودی تمام وزن خود را روی این مناطق می‌گذارد و ساز خود را برای تحریک احساسات و جلب محبت مردم این استان‌ها کوک می‌کند.
چند سال پیش نیز زمزمه‌های الحاق برخی از این استان‌های یمنی به عربستان‌سعودی طرح شده بود. در آن زمان نیز، سند امضاشده ازسوی ۹۵تن از سران قبایل حضرموت در شرق یمن برای الحاق استان حضرموت به عربستان، جنجال زیادی به راه انداخت. امضاکنندگان این سند برای توجیه این اقدام خود این ادعا را طرح کرده بودند که استان حضرموت و المهره و بخش‌هایی از شبوه از لحاظ تاریخی به عربستان برمی‌گردند و متعلق به یمن نیستند!
براساس این گزارش، پادشاهی عربستان‌سعودی به‌دنبال ایجاد یک آبراهه در اقیانوس هند در سراسر نوار ساحلی از «صرفیت» در شرق تا «شقره» در غرب است. هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده‌ و سعودی‌ها نیز در این ارتباط واکنشی نشان نداده‌اند.
سعودی‌ها و ارتش تحت کنترل آنان در یمن، طی دو روز گذشته انصارالله یمن را به نقض آتش‌بس متهم کرده‌اند، این درحالی است که نیروهای یمنی اعلام کرده‌اند که آتش‌بس جاری که از ماه مبارک رمضان آغاز شده، به تعداد ۶هزار بار ازسوی ارتش سعودی و متحدانش نقض شده است.
 
نقض آشکار توافق آتش‌بس از طرف سعودی
 محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و رییس هیات مذاکره‌کننده دولت نجات ملی، همزمان با عید فطر در یمن نوشت: یک ماه از آتش‌بس گذشت ولی کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی همچنان به نقض توافق آتش‌بس ادامه می‌دهند. آن‌ها اجازه ندادند هیچ پروازی به فرودگاه صنعاء صورت گیرد. همچنان در ورود کشتی به بندرگاه الحدیده مانع‌تراشی می‌کنند و در بحث نظامی نیز به توافق عمل نمی‌کنند مثل پرواز پهپادهای ائتلاف متجاوز در دو نوبت در منطقه صرواح استان مأرب که همزمان با عید فطر صورت گرفت.
جنگ عربستان‌سعودی علیه یمن که از هشت سال پیش آغاز شده، با بهانه بازگرداندن دولت عبدربه منصور هادی به قدرت شروع شد اما اکنون خبرها از الحاق بخشی از خاک یمن به خاک سعودی حکایت می‌کند. همزمان بخش‌هایی از جنوب و جزایر آب‌های جنوبی یمن نیز در اشغال امارات است که در این جنگ شریک ریاض است.
 
فرار سعودی‌ها از پرداخت غرامت جنگ به یمن
 به گزارش برخی منابع یمنی، عربستان‌سعودی از شورای ریاست‌جمهوری مورد حمایت خود در یمن که در ماه میلادی گذشته به ریاست رشاد العلیمی تشکیل داده بود، خواسته است که متعهد به پرداخت خسارات ریاض در جنگ خود علیه یمن که معادل 800میلیارد دلار گزارش شده، شود. درحالی عربستان از شورای العلیمی خواسته که بدهی 800میلیارد دلاری یمن را به تصویب برساند که یکی از مقامات مرتبط با منصور هادی گفته است، هادی در توافقی با عربستان متعهد شده بوده که تا پایان سال 2021 میلادی تنها 256میلیارد دلار به‌عنوان خسارت جنگ به عربستان پرداخت کند. به نظر می‎رسد که عربستان‌سعودی علاوه بر رد درخواست دولت نجات ملی و انصارالله نسبت‌به پرداخت غرامت جنگ، به دنبال احیای پول‎های سوخته خود در جنگ یمن از طریق دولت موردحمایت خود است.

captcha
شماره‌های پیشین