sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
«صبح‌نو» به نقد اظهارات اخیر مسیح مهاجری، مدیرمسؤول روزنامه جمهوری اسلامی پرداخته است

استاد! هشت سال روحانی کجا بودید

حذف تدریجی ارز ترجیحی برای گندم با اینکه به رشد بی‌سابقه قیمت کالاهای مرتبط مثل نان فانتزی و ماکارونی منجر شد اما در نوع خود می‌تواند جلوی بسیاری از رانت‌های بادآورده برای عده‌ای خاص را بگیرد. با وجود این، برخی نیروهای سیاست‌زده در داخل ضمن همراهی با خط خبری رسانه‌های فارسی‌زبان اپوزیسیون بر تنور القائات کاذب می‌دمند و به جای کمک به حل مساله، خواستار برهم‌زدن تعادل دولت سیزدهم برای رسیدن به مقاصد ناکجاآبادی سیاسی خود هستند. یکی از این افراد که سرمقاله‌اش حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشت، مدیرمسؤول روزنامه جمهوری اسلامی بود.

خبر

تفاهمات جدید ایران و عراق در خصوص صادرات گاز

صبح نو

خبر

تفاهمات جدید ایران و عراق در خصوص صادرات گاز

سخنگوی وزارت برق عراق در گفت‌وگویی به جزئیات جدیدی درخصوص صادرات گاز از ایران به عراق پرداخت. احمد موسی العبادی، سخنگوی رسمی وزارت برق عراق در گفت‌وگو با روزنامه الصباح گفت که براساس توافقات قبلی تهران و بغداد کشور عراق در فصل تابستان و زمستان روزانه به میزان
۵۰ تا ۷۰مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کرد.
وی گفت که در مرحله اخیر شاهد کاهش میزان واردات گاز از ایران بودیم و این میزان تقریبا روزانه به پنج تا هشت مترمکعب رسید و این امر بر تجهیز نیروگاه‌های برق تاثیر گذاشت و فعالیت برخی واحدهای تولیدی متوقف شد.
العبادی گفت که براساس اطلاعات به‌دست‌آمده از دولت و تلاش‌های نخست‌وزیر، تفاهمات جدید ایران و عراق بر این اساس است که میزان واردات گاز از ایران از روزانه هشت میلیون مترمکعب به روزانه ۳۰میلیون مترمکعب رسید؛ البته با توجه به نزدیک بودن فصل تابستان این گاز نیز برای فراهم کردن برق عراق کافی نیست.
سخنگوی وزات برق عراق خاطرنشان کرد که مذاکرات با طرف ایرانی همچنان ادامه دارد و اخیرا هیاتی از بغداد به تهران رفت تا درخصوص بالا بردن میزان واردات گاز و همچنین توافق درخصوص پرداخت پول آن در بازه زمانی سه ساله رایزنی کند.
به گزارش ایسنا، پیش از این عادل کریم، سرپرست وزارت برق عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع) تاکید کرد: در سفر اخیر به تهران درخصوص واردات گاز از ایران به عراق در تابستان به توافق رسیدیم و طرف ایرانی متعهد شد که نیروگاه‌ها و واحدهای تولید برق را تجهیز کنند.
وی گفت که بغداد به‌خاطر واردات گاز از ایران بدهی‌هایی به تهران دارد و برای پرداخت این بدهی‌ها به توافق رسیدیم، آن‌ها اوضاع عراق را می‌دانند و انتظار داریم که در فصل تابستان و زمستان تامین گاز به خوبی انجام شود.
عادل کریم در ادامه خاطرنشان کرد که تامین گاز در سطح جهانی نیز با کمبود مواجه است و این سوخت به کالایی بسیار مهم تبدیل شده است و دستیابی عراق به گاز یک دستاورد به شمار می‌رود.
براساس این گزارش، جواد اوجی، وزیر نفت ایران در دیدار با عادل کریم، وزیر برق عراق و هیات همراه بر توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در حوزه نفت و گاز تاکید کرد و گفت: امیدوارم در این چند روزی که در ایران هستید تصمیم‌های خوبی اتخاذ شود.
وزیر برق عراق نیز در این دیدار ایران را کشور دوست خواند و افزود: خوشحال هستم که برای دومین بار شما را ملاقات می‌کنم. ما دوست شما هستیم و دوست داریم همکاری‌های دو کشور تداوم یابد.
 دو طرف در این دیدار بر توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها به‌ویژه در بخش گاز تاکید کردند.

captcha
شماره‌های پیشین