sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» کتاب «آدمی، یک تاریخ نویدبخش» را معرفی می‌کند

نمایش چهره دیگری از انسان

«از بمباران جنگ جهانی گرفته تا جهانی واقعی که شاید تنها در رمان سالار مگس‌ها بتوان نمونه‌اش را یافت، از مزرعه پرورش روباه در سیبری گرفته تا جنایتی ننگین در نیویورک، از دستگاه شوک در دانشگاه ییل گرفته تا آزمایش زندان در دانشگاه استنفورد… روتخر برخمان به ما نشان می دهد که باور انسان به مهر و نیک‌خواهی قادر است تفکر نوینی را بیافریند و مبنایی باشد برای تغییرات راستین در جامعه. زمان آن فرارسیده است تا نگاهی نو به سرشت بشر بیفکنیم. برخمان برخی از برجسته‌ترین وقایع و پژوهش‌های جهان را با دیدی کاملا بدیع می‌شکافد و پرتوی نو بر تاریخ بشر در 200000 سال اخیر می‌افکند.» این نوشته پشت جلد کتاب «آدمی، یک تاریخ نویدبخش» است که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

ساخت فیلم‌های مشترک سینمایی با موضوع شهدا
محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی در نشست مشترکی با امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رییس‌جمهور و رییس 
بنیاد شهید درخصوص تولید فیلم‌های سینمایی، مستند و کوتاه با موضوع شهدا تبادل‌نظر کردند. به گزارش اداره کل روابط‌عمومی سازمان سینمایی، معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه برای ساخت 30فیلم و سریال در هر استان درباره شخصیت‌ها و شهدای قهرمان برنامه‌ریزی شده است، از آمادگی بنیاد شهید برای همکاری گسترده با سازمان سینمایی در عرصه‌های مختلف خبر داد و تصریح کرد: ما آمادگی هرگونه همکاری برای فرهنگ‌سازی و انتقال دستاوردهای معنوی و فرهنگی شهدا و شناسایی قهرمانان نسل نو تمدن اسلامی را داریم و در کنار سازمان سینمایی قرار می‌گیریم. قاضی‌زاده هاشمی از تلاش برای ساخت چند فیلم سینمایی و مستند و کوتاه با مرجعیت سازمان سینمایی پیرامون شهدا خبر داد. محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی گفت: شهدا نقش و جایگاه ممتازی در تاریخ معاصر این سرزمین دارند؛ البته فراموش نکنیم فیلمسازی پیرامون زندگی شهدا سختی‌ها و حساسیت‌های خودش را دارد. سازمان سینمایی آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را با مراکز و دستگاه‌های علاقه‌مند دارد و وظیفه خودش می‌داند. وی با بیان اینکه تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان سینمایی و بنیاد شهید ازجمله توافقات صورت‌گرفته در این نشست بود، افزود: این کارگروه موظف شده است پیرامون متون، ایده‌ها، قصه‌ها و زندگی‌های مختلف بررسی و ارزیابی کند و چند نمونه واجدشرایط برای ساخت فیلم در عرصه‌های سینما و آثار مستند معرفی کند. وی خبر داد: در گام اول مقرر شده نگارش 10فیلمنامه سینمایی و ساخت سه فیلم سینمایی و بیش از 10مستند سینمایی به‌صورت مشترک پیش‌بینی شود.
 
نمایش‌های جدید تماشاخانه انتظامی معرفی شدند
دو نمایش جدید «میز» به نویسندگی و کارگردانی شایان شهرابی و «موتوری» به نویسندگی و کارگردانی فرشاد جعفری از چهارشنبه ۲۱اردیبهشت در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌روند. به گزارش روابط‌عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایش «میز» به نویسندگی و کارگردانی شایان شهرابی براساس متنی از بهار کاتوزی از چهارشنبه ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱ از ساعت۱۹ در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی است. عباس جمالی، مشاور کارگردان و امیرتقی سپهرلو، مجری طرح این اثر نمایشی هستند و بازیگران آن عبارتند از امیر احمدی، زهرا حیدری، مرجان شاکری، پارسا شاهین، محمد عباسی، حسین نیکزاد. همچنین در سانس دیگری از سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران، نمایش «موتوری» به نویسندگی و کارگردانی فرشاد جعفری با بازی و طراحی مهدی شاهدی از ۲۱اردیبهشت تا ۱۳خرداد از ساعت ۲۰:۳۰ هر شب به‌جز (شنبه‌ها) میزبان مخاطبان تئاتر است.
 
تازه‌ترین آلبوم گروه «تال» منتشر شد
«بالابرزان» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار موسیقایی منتشرشده در حوزه موسیقی نواحی ایران است که طی روزهای اخیر با هنرمندی گروه موسیقی «تال» به سرپرستی فرج علیپور، از نوازندگان شاخص و شناخته‌شده موسیقی منطقه لرستان در دسترس شنوندگان قرار گرفته است. به گزارش مهر، «چوپی»، «بانو بانو»، «شبانه»، «جومه آوی»، 
«چش سی»، «مریم»، «ملک دوس»، «سیت بیارم»، «آرزو»، «شرط»، «قمرتاج»، «هالو گنم خره»، «خوش اومایی»، «بالابرزان» عنوان قطعاتی هستند که با زبان لری در دسترس مخاطبان قرار گرفته‌اند. البته اغلب این قطعات مشتمل بر آثار پرطرفداری است که گروه تال طی سال‌های اخیر آن‌ها را در قالب کنسرت‌های مختلف برای علاقه‌مندان اجرا کرده‌اند.فرج علیپور طی سال‌ها به همراه فرزندان هنرمندش و تعداد دیگری از هنرمندان مختلف با گروه موسیقی «تال» کنسرت‌های متعددی را با محوریت رپرتوار موسیقی منطقه لرستان انجام داده است. «تک سوار»، «دالکه»، «حرف دل»، «گل باغ»، «داغ شقایق»، «تال»، «شادیانه»، «در سوگ آفتاب»، «شکوفه‌های موسیقی لرستان»، «چوپی»، «عزیز دل»، «میراث عشق»، «شانه شکی»، «سوز سیل»، «قالیباف» برخی از آثاری هستند که فرج علیپور در آن‌ها به‌عنوان نوازنده یا خواننده حضور داشته‌اند. این هنرمند پیشکسوت موسیقی که از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور نشان درجه‌یک نیز دریافت کرده، طی سال‌های اخیر علاوه‌بر اجراهای متعدد در تهران و شهرستان‌ها در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، انگلیس، سوئد، نروژ، دانمارک، استرالیا، عراق نیز کنسرت‌هایی را برگزار کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین