sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
13
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محسن عباسی‌ولدی، مترجم قرآن

25 سال است دغدغه دارم

مرضیه کیان / اولین ترجمه قرآن به زبان کودکان، با انتشار ترجمه دو سوره حمد و بقره، ازسوی انتشارات آیین فطرت و به قلم محسن عباسی‌ولدی منتشر شد. این دو سوره در قالب یک کتاب 120صفحه‌ای، به‌صورت ترجمه مقابل و چهاررنگ به چاپ رسید.مراسم رونمایی از اولین ترجمه قرآن به زبان کودکان روز پنجشنبه در جوار شهدای اراک برگزار شد. این قرآن در دو نوع شومیز و جلد سخت وارد بازار کتاب شده است. هدیه جلد شومیز این قرآن 73هزار تومان و جلد سخت آن 96هزار تومان است. درحال‌حاضر این قرآن در سایت انتشارات آیین فطرت در دسترس عموم قرار گرفته است.

خبر

«برادر رحی»؛ خاطرات شهیدمدافع حرم

صبح نو

خبر

«برادر رحی»؛ خاطرات شهیدمدافع حرم

«برادر رحی»؛ خاطرات سال‌های حضور شهید مدافع حرم رحیم کابلی در میدان نبرد عراق علیه ایران، همزمان با ایام سالروز شهادت شهدای خانطومان ازسوی انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد. شهید رحیم کابلی از شهدای مدافع حرم استان مازندران، متولد سال1342 در شهرستان بهشهر است. وی در سال1395، در خانطومان سوریه آسمانی شد و پیکر ایشان هنوز به ایران برنگشته است.
کتاب «برادر رحی» روایتگر سال‌های حضور حاج‌رحیم در میدان نبرد عراق علیه ایران است. باید اشاره کرد که پژوهش و بخشی از تدوین این اثر، در زمان حیات این بزرگوار انجام شده و کتاب به‌طور کامل، روایت خود شهید است. محمد طالبی، نویسنده این اثر، تاکنون آثار بسیاری چون: نیرنگ شیطان، شار و شرر، سیمای مردی در دوردست، قهرمان بدون کمربند و... را در کارنامه خود دارد. خوانندگان پس از مطالعه این کتاب، با روحیه شاد همراه با چاشنی شیطنت، مهربان و در عین‌حال شخصیت مدیر و پرجذبه حاج رحیم آشنا می‌شوند. برای کسانی که به خاطرات جذاب هشت سال دفاع‌مقدس علاقه‌مند هستند، خواندن این اثر را توصیه می‌کنیم. در برشی از کتاب می‌خوانیم: سال اول دبستان معلمی داشتیم به نام آقای «وطنی». آدم خوش‌برخورد و مهربانی بود. این مهربانی و خوش‌رویی‌اش، با گذشت 42سال هنوز در ذهنم باقی‌ مانده است؛ حتی الان که بعضی وقت‌ها یادی از گذشته می‌کنم، دلم می‌خواهد از معلم کلاس اول‌مان به نیکی یاد کنم. از ایشان خبری ندارم اما اگر هنوز در قید حیات است، خدا حفظش کند و اگر فوت کرد، ان‌شاءالله روحش شاد باشد. نحوه برخورد آقای وطنی سبب علاقه‌مندی عمیق‌تر من به درس و محیط مدرسه شد. در آن سال‌ها دختر‌ها و پسر‌ها در یک کلاس مشترک درس می‌خواندند. دوم ابتدایی یک معلم داشتیم به نام «حسین ثابت» که الان هم زنده است و با او رابطه خیلی خوبی دارم. معلم سخت‌گیری بود و به اجرای تکالیف دانش‌آموزان حساسیت خاصی نشان می‌داد. یکبار با تاخیر به مدرسه آمد. بچه‌ها طبق معمول از دیر آمدن او سوءاستفاده کردند و کلاس را روی سرشان گذاشتند. وقتی آقای ثابت وارد کلاس شد، با دیدن شلوغ‌بازی بچه‌ها، همه را جریمه کرد و گفت: «همه شما باید 10بار ازروی درس چوپان دروغگو مشق بنویسید! »
ما به‌زحمت و اجبار این کار را انجام دادیم ولی یکی از همکلاسی‌هایم به نام «فرحناز بابایی» جریمه‌ها را ننوشت. معلم از دست او عصبانی شد، یقه‌اش را جمع کرد و با دست بالا آورد... . این کتاب به قلم محمد طالبی در قطع رقعی و 284صفحه، همزمان با ایام سالروز شهادت شهدای خانطومان ازسوی انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار شد. علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت nashreshahidkazemi.ir یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را با پست رایگان دریافت کنند.

captcha
شماره‌های پیشین