sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
12
«صبح‌نو» کتاب «داستان‌نویسی به‌مثابه شغل» از هاروکی موراکامی را بررسی می‌کند

چگونه نویسندگی یک شغل تمام‌وقت می‌شود

زهرا محمدنژاد / رویای شهرت، رویای نویسنده شدن؛ نویسنده‌ای مشهور و جهانی، از آن دسته رویاهایی است که برای بسیاری از افراد از سنین نوجوانی با خواندن داستان‌ها و رمان‌های تخیلی و فانتزی آغاز می‌شود و تا گور در تاریک‌جای روح و ذهن آن‌ها می‌ماند؛ گاه در سنین جوانی و گاه حتی در میانسالی و کهنسالی از میان لایه‌های پیازی‌شکل ذهن جوانه‌ای از آن رویا سر برون آورده و خود را به نوری در خارج از وجود انسان می‌رساند و به کلماتی بر کاغذی تبدیل می‌شود. در این گزارش می‌خواهیم مجموعه سخنرانی‌ها و مقالات هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی شهیر و پست‌مدرن معاصر درباره رویکرد شخصی وی به رمان‌نویسی و داستان‌نویسی را که در «داستان‌نویسی به‌مثابه شغل» جمع‌آوری شده است، بررسی کنیم. رویای نویسندگی در ذهن دانشجوی ادبیات چه در هاروارد باشد، چه سوربن، بغداد یا سنت‌پترزبورگ، دانشگاه تهران و حتی واسه‌دی‌توکیو پررنگ‌تر و گویاتر از هر انسان دیگری رخ می‌نمایاند. یکی از این دانشجویان ادبیات که در پس‌زمینه ذهن درون‌گرای شرقی‌اش، داستان‌های شرق دور را کارگران به‌زعم خودش، کوتوله پنهان در مغز می‌پرورانند، هاروکی موراکامی است. او در آستانه 3‌0سالگی خود نوشتن را آغاز کرد و حالا که نگارنده، این سطور را درباره اثر تازه ترجمه‌شده‌اش در نشر پرنده می‌نگارد، حدود 30اثر از او منتشر شده است که تقریبا بسیاری از آثار داستانی او توانسته‌اند مخاطبان زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کنند و همه آثارش در همه زبان‌های زنده توانسته‌اند یکی از پرمخاطب‌ترین آثار ادبیات داستانی باشند. این نویسنده در بیش از 40 و اندی سال با خلاقیت خود در زمینه داستان‌گویی توانسته چندین جایزه ازجمله جایزه تانیزاکی، جایزه بهترین داستان فانتزی جهان، جایزه داستان کوتاه فرانک اوکانر، جایزه فرانتس کافکا و ... را کسب کند.

رییس رسانه ملی مطرح کرد:

سروش صحت ممنوع‌الکار نیست

صبح نو

رییس رسانه ملی مطرح کرد:

سروش صحت ممنوع‌الکار نیست

رییس رسانه ملی در واکنش به حواشی مرتبط با شائبه منع حضور سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» با تاکید بر نبود هرگونه «ممنوع‌الکاری» در صداوسیما بیان کرد که از افراد باید در جایگاه خود استفاده شود.
به گزارش مهر، پیمان جبلی، رییس صداوسیما در حاشیه مراسم یادبود زنده‌یاد نادر طالب‌زاده که روز گذشته در مسجد بلال صداوسیما برگزار شد، به ارائه توضیحاتی درباره شائبه ممنوعیت فعالیت برخی مجریان تلویزیون پرداخت.
جبلی در پاسخ به سوالی درباره تردیدها درمورد حضور سروش صحت در فصل جدید «کتاب‌باز» و اینکه این گمانه‌زنی‌ها شائبه ممنوع‌الکاری وی را ایجاد کرده است؟ گفت: چیزی به نام ممنوع‌الکاری در صداوسیما وجود ندارد، برنامه‌ها تغییر می‌کنند، تهیه‌کننده تشخیص می‌دهد که با تیم جدید کار کند.
جبلی اضافه کرد: می‌توان از افراد در جایگاه‌های مختلف و در برنامه‌های مختلف استفاده کرد و 
هر کسی در جایگاه خودش، در جایگاهی که مناسب است با تشخیص تهیه‌کننده و مدیرگروه و مدیر شبکه مشغول به کار می‌شود. ما چیزی به نام ممنوع‌الکاری به آن مفهومی که در رسانه‌ها بیان شده است، نداریم.
رییس صداوسیما در پاسخ به اینکه قرار نیست دیگر از سروش صحت در فصل جدید بهره گرفته شود، گفت: تهیه‌کننده این برنامه در فصل قبل و در دوره‌ای پیش از اینکه من (رییس صداوسیما) باشم برنامه‌اش تمام شده بود. من وقتی آمدم 
مطلع شدم. حالا هم تهیه‌کننده، مدیر گروه و مدیر شبکه تصمیم خواهند گرفت که فصل جدید را چگونه شروع کنند.
جبلی در پاسخ به سوال دیگری درباره اجرای مجریان تلویزیون در پلتفرم‌ها و نمونه‌ای که احسان علیخانی بیان کرد نتوانسته است اجرای یک برنامه پلتفرمی را خود به عهده بگیرد هم بیان کرد: ممنوعیتی در این زمینه نیست. ضوابط ما برای حضور در برنامه‌ها و شرایطی که شأن و جایگاه برنامه‌های رسانه ملی در آن‌ها رعایت شود، برای عوامل تولید، تهیه‌کننده و… مشخص است و آن‌ها را می‌دانند. ما براساس همان ضوابط و شرایط با همه هنرمندان کار می‌کنیم و همه اقشار هنرمند، بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان نسبت به آن دستورالعمل‌هایی که در سازمان وجود دارد، آشنا هستند.
وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت از فیلم‌های سینمایی درحال اکران و اعتراض برخی سینماگران نسبت‌به پخش نشدن تیزرهای‌شان از تلویزیون توضیح داد: ما شورایی محتوایی داریم که براساس نظر تخصصی آن‌ها آگهی و تیزر برای فیلم‌ها 
در نظر گرفته می‌شود.
رییس صداوسیما در پاسخ به اینکه آیا فیلمی هست که اصلا تیزر آن امکان پخش از تلویزیون را نداشته باشد هم پاسخ داد: قطعا آنچه از رسانه ملی پخش، تبلیغ و ترویج می‌شود باید متناسب با هنجارها و ضوابط جامعه و فرهنگ ما باشد. اگر چیزی به تشخیص این شورای محتوایی منطبق با این هنجارها نباشد یا انطباقش کم باشد به همان نسبت امتیازش کم یا زیاد می‌شود.
جبلی در پاسخ به اینکه این فیلم‌ها مجوز نمایش از وزارت ارشاد دریافت کرده‌اند هم گفت: مجوزی که این آثار دارند برای اکران در سینماهاست، نه برای تبلیغ در تلویزیون و ما با نظر تخصصی شورای محتوایی به فیلم‌های مختلف امتیاز می‌دهیم و براساس آن امتیاز دفعات پخش تیزرها مشخص می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین