sobhe-no.ir
1404
دوشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

خبر خوب

«صبح‌نو» وضعیت قیمت و خرید و فروش بازار خودرو را بررسی می‌کند

خودرو روی موج گرانی

نابسامانی بازار خودرو انتقاد تقریبا تمامی مسؤولان کشور از مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، پلیس، دولت و ... را به دنبال خود داشت، با این حال تا به امروز هیچ اتفاق مثبتی در بازار نیفتاده و قیمت ها اگرچه کُند اما همچنان روند افزایشی را حفظ کرده اند؛ به گونه ای که به نظر می رسد بازار خودرو بدون متولی بوده و اخبار هیجانی و دلالان نبض قیمت ها را به دست گرفته اند. از سویی دیگر اگرچه عرضه کم خودرو از جمله دلایل اصلی نابسامانی بازار خودرو محسوب می شود و این موضوع مورد تایید مسؤولان وزارت صمت نیز قرار گرفته اما تا به امروز که تقریبا ۵۰ روز از شروع سال جدید گذشته هنوز سیاست دقیقی از سوی متولیان برای افزایش عرضه خودرو اتخاذ نشده و بازار خودرو همچنان تشنه تر از قبل مانده است. این در حالیست که طبق گفته فعالان بازار خودرو، تعداد مشتریان بسیار افت کرده و بیش از هر زمان دیگری بازار خودرو با رکود مواجه شده است و حتی خودروهایی که در یک دوره ای جزو محصولات اقتصادی محسوب می شدند نیز از دایره مصرف خارج شده اند.

صبح نو

خبر خوب

ثبت‌نام اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز شد
 ثبت‌نام حجاج حج ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰صبح یکشنبه ۱۸اردیبهشت به مدت 6روز از طریق سامانه رزرو سازمان حج و زیارت به نشانی www.reserve.haj.ir انجام می‌شود و اعزام حجاج نیز طبق برنامه قبلی از ۱۵ذیقعده برابر با ۲۴خرداد زمان آغاز مناسک حج تمتع ۱۴۰۱ و ۲۹ذیحجه مصادف با ۷مرداد پایان زمان عملیات حج تمتع است. عربستان سهمیه یک‌میلیون نفری برای حج تمتع ۱۴۰۱ تعیین کرده است که ۱۵۰هزار نفر از حجاج داخل و ۸۵۰هزار نفر از خارج عربستان در مناسک حج تمتع حضور خواهند داشت و براساس اعلام عربستان، سهمیه ایران ۳۹هزار و ۶۳۵نفر است و براساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی، سهمیه هر کشور برای حج، یک‌هزارم جمعیت آن کشور است. قبل از همه‌گیری کرونا و در حج تمتع ۱۳۹۸ حدود دومیلیون و ۵۰۰هزار نفر از حجاج داخل و خارج در مراسم حج تمتع حضور یافتند. براساس اعلام سازمان حج و زیارت سه شرط پذیرش حجاج زیر ۶۵سال بودن، واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز اعلام‌شده ازسوی عربستان و گواهی آزمایش منفی ابتلا به کروناست؛ و از میان ۷۴هزار زائری که در سال۹۹ ثبت‌نام و هزینه خود را واریز کرده‌اند اولویت ثبت‌نام اولیه در بانک ملاک اعزام برای حج ۱۴۰۱ خواهد بود.
  
 بهسازی و مرمت
 ۶۰۰ قنات به همت بنیاد برکت
  به همت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ۶۰۰رشته قنات در مناطق محروم کشور بهسازی و مرمت می‌شود. مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به تفاهم‌نامه میان این بنیاد و معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس این تفاهمنامه ۶۰۰رشته قنات در مناطق محروم و روستایی کشور بهسازی و مرمت می‌شود.
 محمد ترکمانه افزود: این ۶۰۰رشته قنات در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان، سیستان‌وبلوچستان، فارس، کرمان، مرکزی، همدان و یزد واقع شده‌اند.
وی درباره سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌شده برای اجرای این تفاهمنامه اظهار داشت: حجم کل اعتبار در نظر گرفته شده برای احیای ۶۰۰رشته قنات مدنظر در تفاهمنامه دوهزار و ۲۰۰میلیارد ریال است که سهم بنیاد برکت، وزارت جهاد کشاورزی و مشارکت های مردمی به ترتیب ۵۰۰، یک‌هزار و ۵۰۰ و ۲۰۰میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.  به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، فرایند بهسازی و مرمت این ۶۰۰رشته قنات تا پایان سال ۱۴۰۱ به‌طور کامل به پایان خواهد رسید.  ترکمانه با اشاره به اقدامات پیشین بنیاد برکت در حوزه بهسازی و مرمت قنوات در کشور خاطرنشان کرد: بنیاد پیش از این نیز در قالب ۱۴پروژه اقدام به بهسازی و مرمت ۴۷رشته قنات در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان کرده است. بنیاد برکت برای بهسازی و مرمت این ۴۷رشته قنات ۳۲میلیارد ریال اعتبار صرف کرده است.  با توجه به بحران کمبود آب در کشور و به‌خصوص مناطق مرکزی و کویری، بنیاد بر احیا، بهسازی و مرمت قنوات در این مناطق تمرکز کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین