sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
6
«صبح‌نو» با عباس شادلو  درباره روند تاریخی اندیشه‌ورزی جناح چپ گفت‌وگو کرده است 

در نوسان میان جامعه و قدرت

حسام رضایی / اصلاح‌طلبان در دوره فراغت از ساختار رسمی قدرت، در سیاست‌ورزی خود معمولا دریچه‌ای ویژه برای تولید اندیشه می‌گشایند. چپ‌های سابق(اصلاح‌طلبان کنونی) هر وقت نسبت به ساحت قدرت بُعد مسافت می‌یابند، مقرب تولید محتوای تئوریک می‌شوند و راه و چاه بسیج و متشکل‌ساختن افکار عمومی را در مطبوعات و گعده‌های متبوعه می‌جویند. آنچه بهانه گزارش پیش روست، انتشار مجدد روزنامه «هم‌میهن» در آینده‌ای نزدیک است که چند ماه قبل، دبیرکل پیشین کارگزاران پیشاپیش خبرش را داد اما چیزی که در پیش‌بودن بازانتشار «هم‌میهن» را جالب‌توجه ساخته، جنس ناجور شورای سردبیری آن است که ملغمه‌ای از راست مدرن تا چپ رادیکال را شامل می‌شود. عدم تجانس سیاسی میان اعضای هسته رهبری «هم‌میهن» نشانه چیست و ناظر را به چه نتیجه‌ای می‌رساند؟ روز 20فروردین امسال، افشین امیرشاهی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب برای اولین‌بار در اینستاگرام، تصویری از خود در کنار چهره‌های چشم‌آشنایی همچون غلامحسین کرباسچی، عباس عبدی، احمد زیدآبادی و محمدجواد روح منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «افطار منزل آقای غلامحسین کرباسچی. قاعدتا هدف فقط افطاری نبود و مباحث خوبی مطرح شد. به قول جواد روح، اندک‌اندک جمع مستان می‌رسند». هرچند امیرشاهی در پست مجازی خود دلیل گعده‌گیری در منزل کرباسچی را نگفت، لیکن فردای انتشار این تصویر فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاجزاده، در اینستاگرام و در توضیح «جمع مستانِ» روزه‌دار نوشت: «عباس عبدی، احمد زیدآبادی، افشین امیرشاهی و جواد روح اعضای شورای سردبیری روزنامه هم‌میهن هستند». همسر تاجزاده همچنین درباره کم و کیف و چارت مدیریتی روزنامه هم‌میهن، نوشت: «این روزنامه قرار است در هشت صفحه منتشر شود. محمدجواد روح ،سردبیر است و آقایان عبدی و زیدآبادی مشاور روزنامه هستند. افشین امیرشاهی نیز قرار است عهده‌دار سایت روزنامه شود».

«صبح‌نو» هفتاد و پنجمین روز جنگ اوکراین را بررسی کرد

شعله‌ورتر شدن جنگ در کی‌یف

روح‌الله فرقانی / جنگ اوکراین درحالی هفتادوپنجمین روز خود را سپری می‌کند که نشست شورای امنیت برای برقراری صلح و آتش‌بس کارساز نشد و تنها به صدور یک بیانیه پایان یافت. گویا غرب درصدد است تا با تحریم‌های دوره‌ای و نفتی و ارسال تسلیحات، بر شعله‌ور شدن بیشتر این جنگ بدمد و با حمایت‌های نظامی، پای ناتو را به جنگ اوکراین باز کند؛ اقداماتی که واکنش مسکو را به دنبال داشته است تا آنجا که نیروهای روسی اقدام به انهدام تسلیحات غرب در خارکیف و تعدادی از بنادر اوکراین کردند.درحالی‌که جنگ اوکراین وارد سومین ماه خود شده و هفتادوپنجمین روز خود را سپری می‌کند، شورای امنیت سازمان ملل اقدام به برگزاری نشستی درباره اوکراین کرد. نشستی چنددقیقه‌ای که به دلیل نبود هیچ سخنرانی در لیست سخنرانان، جلسه بدون نتیجه‌ای، تعطیل اعلام شد.

صبح نو

«صبح‌نو» هفتاد و پنجمین روز جنگ اوکراین را بررسی کرد

شعله‌ورتر شدن جنگ در کی‌یف

روح‌الله فرقانی / جنگ اوکراین درحالی هفتادوپنجمین روز خود را سپری می‌کند که نشست شورای امنیت برای برقراری صلح و آتش‌بس کارساز نشد و تنها به صدور یک بیانیه پایان یافت. گویا غرب درصدد است تا با تحریم‌های دوره‌ای و نفتی و ارسال تسلیحات، بر شعله‌ور شدن بیشتر این جنگ بدمد و با حمایت‌های نظامی، پای ناتو را به جنگ اوکراین باز کند؛ اقداماتی که واکنش مسکو را به دنبال داشته است تا آنجا که نیروهای روسی اقدام به انهدام تسلیحات غرب در خارکیف و تعدادی از بنادر اوکراین کردند.درحالی‌که جنگ اوکراین وارد سومین ماه خود شده و هفتادوپنجمین روز خود را سپری می‌کند، شورای امنیت سازمان ملل اقدام به برگزاری نشستی درباره اوکراین کرد. نشستی چنددقیقه‌ای که به دلیل نبود هیچ سخنرانی در لیست سخنرانان، جلسه بدون نتیجه‌ای، تعطیل اعلام شد.

 نشست کوتاه شورای امنیت درباره اوکراین
 افزون بر این؛ منابع دیپلماتیک در سازمان ملل اعلام کردند، شورای امنیت این سازمان با صدور بیانیه‌ای به اتفاق آرا «حمایت قوی» خود از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را در تلاش برای حل صلح‌آمیز جنگ اوکراین اعلام کرد. این بیانیه ازسوی نروژ و مکزیک ارائه و برای اولین‌بار در شورای امنیت تصویب شد. از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴فوریه این اولین‌باری است که شورای امنیت سازمان ملل بر سر انتشار بیانیه‌ای با موضوع اوکراین به اجماع رسیده است. در متن بسیار کوتاه این بیانیه آمده که «شورای امنیت نگرانی عمیق خود را درباره حفظ صلح و امنیت در اوکراین ابراز می‌کند.» 15عضو شورای امنیت در بیانیه خود یادآوری کردند که همه کشورهای عضو براساس منشور سازمان ملل متعهد شده‌اند اختلافات خود را از راه‌های مسالمت‌آمیز حل‌وفصل کنند. این در حالی بود که روسیه این نشست را تحریم کرده بود.
 
انهدام تسلیحات غرب در خارکیف
 اوکراین این روزها درحالی به‌سمت شدت یافتن جنگ پیش می‌رود که کشورهای غربی با ارسال تسلیحات نظامی و حتی مشاوران جنگی، بر شعله‌ور شدن آن می‌دمند؛ اقدامی که واکنش نیروهای روسی را به همراه داشته است تا آنجا که در حملات روز گذشته روسیه، یک انبار بزرگ تسلیحات آمریکایی و اروپایی در منطقه خارکیف به همراه ۱۸واحد از تاسیسات نظامی اوکراین در نزدیکی بندر اودسا نابود شدند.
 
احتمال حمله نظامی ناتو
اما این تمام ماجرا نیست، گویا ناتو از سمت لهستان برای حمله به اوکراین آماده می‌شود. آنگونه که «سرگئی آندریف»، سفیر روسیه در ورشو در پاسخ به این سوال که آیا نشانه‌هایی از آمادگی برای حمله ناتو به اوکراین وجود دارد، گفت: کمک‌های بسیار قابل‌توجهی به اوکراین ارائه می‌شود، تمرین‌های بزرگ ناتو در خاک لهستان در حال انجام است، نیروها در مرز متمرکز شده‌اند. این‌ها به این معنا که نشانه‌هایی از دخالت فعال لهستان در این وضعیت وجود دارد و گفتن اینکه این تلاش‌ها در چه جهتی پیش خواهند رفت، نسبتا دشوار است. در ذهنیت ناسیونالیست لهستانی، اشتیاق به «جناح شرقی» یعنی سرزمین‌های اوکراین و بلاروس عمیقا ریشه دارد و اگرچه مشخص شده است که لهستان پس از جنگ‌جهانی دوم مرزهای تقریبا ایده‌آلی را دریافت کرد اما اشتیاق غیرمنطقی آن‌ها برای تصاحب «سرزمین‌هایی که در جایی در شرق گم شده‌اند» از بین نمی‌رود.
 رزمایش غیرمنتظره و غافلگیرکننده در بلاروس
این در حالی است که بلاروس در روزهای اخیر شاهد برگزاری رزمایشی غیرمنتظره و غافلگیرکننده بود. وزارت دفاع بلاروس، در بیانیه‌ای اعلام کرد واحد‌های نظامی ارتش بلاروس در چارچوب این رزمایش نظامی، ظرفیت و توانایی بسیج خود، حرکت به‌سوی مناطقِ ازقبل تعیین‌شده و انجام تمرین‌های رزمی را محک می‌زند. در این بیانیه تصریح شده است هدف از این رزمایش نظامی، بررسی آمادگی و توانایی نیرو‌ها برای واکنش سریع به یک بحران احتمالی است.
 
جنگ مزدوران صهیونیستی با نیرو‌های روسیه در اوکراین
خبرگزاری نووستی به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد؛ مزدوران صهیونیستی در اوکراین در کنار عناصر گردان آزوف درحال جنگ با روسیه هستند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد تاریخ شاهد نمونه‌های فجیعی از همکاری بین یهودیان و نازی‌ها در جهان بوده است، حال آنکه آن‌ها (مقامات صهیونیستی) به‌عنوان یکی از استدلال‌های بی‌معنی به یهودی‌الاصل بودن ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین اشاره می‌کنند. کانال تلگرامی روسی «ریبار»، اسامی شماری از مزدورانی را که در این تیپ در اوکراین می‌جنگند، منتشر کرد که شامل برخی اشخاص با تابعیت‌های مختلف مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و برخی از دیگر کشور‌های اروپایی و همچنین صهیونیستی می‌شود. در بین اسامی منتشرشده، نام دیپلمات سابق اسرائیلی و سفیر سابق رژیم صهیونیستی در بلاروس جالب‌توجه است.
 
نگرانی آمریکا از درز اطلاعات جنگ
جنگ اوکراین که دوماه و نیم است به طول کشیده، موجبات نگرانی غربی‌ها هم شده است تا آنجا که رییس‌جمهور آمریکا در گفت‌‌وگو با مقامات ارشد اطلاعاتی و دفاعی ایالات‌متحده گفت، گزارش‌های خبری اخیر درباره اشتراک‌‌گذاری اطلاعاتی ایالات‌متحده با اوکراین زیانبخش بوده و باید متوقف شود.
به گزارش شبکه« ان‌‌بی‌‌سی‌نیوز» و به گفته دو مقام دولت آمریکا، جو بایدن، رییس‌جمهوری این کشور روز جمعه با مقامات ارشد اطلاعاتی و دفاعی ایالات‌متحده صحبت کرد.
یکی از این مقامات گفت، بایدن در تماس تلفنی با ویلیام برنز رییس سیا، آوریل هاینز مدیر سازمان اطلاعات ملی و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، این پیام را منتقل کرد که افشاگری‌ها درخصوص اشتراک‌‌گذاری اطلاعاتی ایالات‌متحده با اوکراین، «توجه را از هدف ما منحرف می‌کند». به گفته یکی دیگر از مقامات، بایدن گفت که افشاگری‌ها باید متوقف شود. براساس این گزارش، سیا و دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا از اظهارنظر در این خصوص خودداری کردند. پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا هم به درخواست‌ها برای اظهارنظر پاسخ ندادند. «ان‌‌بی‌‌سی‌نیوز» روز پنجشنبه گزارش داد که اطلاعات ایالات‌متحده به اوکراین در غرق کردن کشتی پرچمدار روسی «مسکوا» در ماه گذشته کمک کرده است. این خبر در ادامه گزارش روز چهارشنبه روزنامه‌ نیویورک‌تایمز منتشر شد که در آن گفته شده بود ایالات‌متحده اطلاعاتی را در اختیار اوکراین قرار داد که به ارتش این کشور در کشتن ژنرال‌های روس کمک کرد. «ان‌‌بی‌‌سی‌نیوز »همچنین هفته گذشته گزارش داد که چگونه اطلاعات ایالات‌متحده به اوکراین کمک کرد تا از سامانه‌های دفاع هوایی خود محافظت کند و یک هواپیمای روسی را سرنگون کند. پیشتر دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه در واکنش به اخبار کمک اطلاعاتی آمریکا به اوکراین گفت: ارتش ما به خوبی می‌داند که ایالات‌متحده، بریتانیا و ناتو به‌طورکلی درحال انتقال اطلاعات و سایر پارامترها به نیروهای مسلح اوکراین هستند.
تلاش آمریکایی‌ها برای پنهان کردن و سانسور اطلاعات کمک به اوکراین در حالی است که شب گذشته مقامات اوکراینی اعلام کردند که این کشور از آغاز حمله روسیه بیش از ۱۲میلیارد دلار تسلیحات و کمک مالی دریافت کرده است. این موضوع را «دنیس شمیحال»، نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرده و گفته است: «اوکراین از زمان آغاز حمله تمام‌عیار روسیه در ۲۴فوریه، بیش از ۱۲میلیارد دلار تسلیحات و کمک مالی دریافت کرده است.»
پس از آخرین مکالمه رییس‌جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی، ایالات‌متحده از تقویت کمک‌های نظامی به اوکراین و تحویل تجهیزات و تسلیحاتی به ارزش ۸۰۰میلیون دلار خبر داد. کشورهای عضو ناتو ازجمله انگلیس و آلمان نیز موارد دیگری از تجهیزات مورد مطالبه اوکراین را تامین کرده‌اند. اتحادیه اروپا نیز پیشتر کمک ۵۰۰میلیون یورویی جدید برای تحویل تسلیحات به کی‌یف را تصویب کرد و قرار است این پول برای سلاح‌های دفاعی، تجهیزات پزشکی، سوخت و موارد دیگر هزینه شود. اتحادیه اروپا تا کنون، یک‌میلیارد و ۵۰۰میلیون یورو کمک نظامی و تدارکاتی در اختیار اوکراین قرار داده است. حمایت‌های نظامی غرب از اوکراین در حالی تشدید می‌شوند که مسکو حضور گسترده‌ای در شرق اوکراین و منطقه دونباس را تدارک می‌بیند.
 
روسیه استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را رد کرد
هرچند غربی‌ها از درز اطلاعات نظامی خود نگران هستند و کمک‌های مالی و نظامی خود به اوکراین را انکار می‌کنند اما با قدرت رسانه‌ای که دارند، روسیه را به استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیایی در جنگ اوکراین متهم می‌کنند تا مگر افکار عمومی را اینگونه با خود همراه سازند؛ موضوعی که روسیه استفاده از سلاح هسته‌ای و چه بسا شیمیایی در اوکراین را رد کرد. «الکسی زایتسف»، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت: «ما بارها القائاتی درباره استفاده احتمالی سلاح‌های اتمی ازسوی روسیه در عملیات نظامی ویژه را رد کرده‌ایم.» این دیپلمات روس افزود: «روسیه قویا به این اصل پایبند است که جنگ اتمی پیروزی ندارد و نباید چنین جنگی دربگیرد.» زایتسف خاطرنشان کرد: این اولین باری نیست که غربی‌ها درباره استفاده روسیه در سلاح اتمی گمانه‌زنی می‌کنند و «دروغ‌های عامدانه» می‌گویند.
 
بروکسل تحریم تدریجی نفت روسیه را پیشنهاد کرد
اما هرچه به مدت جنگ افزوده می‌شود، چشم‌انداز روشنی در آن دیده نمی‌شود و تنش‌های موجود میان کشورهای واردشده در جنگ روزبه‌روز بیشتر می‌شود تاجایی‌که بروکسل هم تحریم تدریجی نفت روسیه را پیشنهاد کرد؛ موضوعی که نشان از بحرانی‌تر شدن این رویداد دارد. «اورزولا فون درلاین»، رییس کمیسیون اروپا روز گذشته گفت: کمیسیون اروپا، در پاسخ به جنگ اوکراین، تحریم تدریجی اتحادیه اروپا را بر نفت و فرآورده‌های نفتی خریداری‌شده از روسیه پیشنهاد کرد. فون درلاین با معرفی ششمین بسته تحریم‌ها علیه مسکو که هدف آن بستن راه تامین مالی و جلوگیری از تلاش روسیه برای جنگیدن با اوکراین است، در برابر نمایندگان کمیسیون اروپا در استراسبورگ گفت: «ما به‌تدریج و طی 6ماه آینده، از اینکه نفت خام روسیه را تحویل بگیریم خودداری می‌کنیم. تحویل فرآورده‌های نفتی نیز به‌تدریج تا پایان سال متوقف خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین