sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با قهرمانپور، روند گذشته و آینده مذاکرات بررسی شد

باقری باید امتیازات ملموسی بگیرد

مذاکرات هسته‌ای حالا چند هفته‌ای است که بلاتکلیف مانده است؛ مذاکراتی که در فرازهایی از دوره خود در زمان عراقچی و باقری نه‌تنها به توافق نهایی نزدیک بوده است، بلکه اظهارنظرها در داخل و خارج حکایت از نهایی شدن آن داشت. حالا اما شرایط متفاوت شده است و برخلاف مثبت‌اندیشی گذشته، آینده روشنی برای آن متصور نیست.در این میان، باقری که در گذشته در انتقاد از برجام ید طولایی دارد، حالا با حضور در دولت جدید سکاندار روندی است که باید منافع حداکثری ملت ایران را که بارها ازسوی مقامات ارشد کشور مورد تاکید قرار گرفته است، در میز مذاکره تامین کند. هرچند فرار از رسانه‌ها و انتشار اخبار ازسوی طرف‌های دیگر بارها نخبگان رسانه‌ها را به انتقاد از وی واداشت اما این رویه نه‌تنها تغییر نکرد، بلکه هنوز هم شاهد توضیحی برای افکارعمومی ازسوی تیم مذاکره‌کننده نیستیم.

خبر

امیرعبداللهیان: آمریکا مسبب وضعیت فعلی در مذاکرات است

صبح نو

خبر

امیرعبداللهیان: آمریکا مسبب وضعیت فعلی در مذاکرات است

حسین امیرعبداللهیان، وزیــــــــر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه‌شب تلفنی گفت‌وگو کردند. امیرعبداللهیان و گوترش درباره برخی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اوضاع یمن، افغانستان، اوکراین و مذاکره رفع تحریم‌ها در وین به رایزنی پرداختند.
وزیر امورخارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به برقراری آتش‌بس موقت در یمن، تداوم آن را ضروری، اما مستلزم انجام تعهدات مبتنی بر توافق آتش‌بس موقت و لغو محاصره انسانی خواند.
گفتنی است سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۱۳فروردین‌ماه از ابتکار نماینده سازمان ملل برای توقف دو ماهه عملیات نظامی در یمن، اجازه ورود کشتی‌های حامل مواد غذایی و سوخت و بازگشایی نسبی فرودگاه صنعاء استقبال کرده بود.
رییس دستگاه دیپلماسی همچنین در این گفت‌وگو اوضاع انسانی و امنیتی در افغانستان را بسیار نگران کننده خواند و بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد و به موج آوارگان افغان اشاره کرد و خواستار توجه سازمان ملل به وظایف خود در قبال آوارگان شد.
امیرعبداللهیان با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در این کشور، بر لزوم آزادسازی اموال بلوکه‌شده مردم افغانستان تاکید کرد.
وزیر امورخارجه کشورمان ضمن اشاره به انتظارات بجا از سازمان ملل متحد، از تلاش‌های گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کمک به تحقق صلح و امنیت قدردانی کرد.
امیرعبداللهیان همچنین درباره اوضاع اوکراین با گوترش به گفت‌وگو پرداخت و ضمن اعلام مخالفت با جنگ در اوکراین، به تلاش‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی و توجه به ابعاد انسانی از ابتدای بحران اوکراین اشاره کرد و گفت: بحران اوکراین نباید مانع توجه جامعه جهانی به وضعیت فاجعه‌بار انسانی در افغانستان شود.
وزیر امورخارجه کشورمان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز ضمن اشاره به تداوم تبادل پیام بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا (انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها)، سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا را مسبب وضعیت فعلی خواند‌ و با انتقاد از مصوبه غیرالزام‌آور اخیر کنگره، رسیدن به یک توافق پایدار، قوی و منصفانه را لازمه اتخاذ تصمیم واقع‌بینانه و شجاعانه دولت آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته برشمرد.

captcha
شماره‌های پیشین