sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
2
سرمقاله

بن‌بست «موقت»؟

با قانون جدید کنگره آمریکا، افزایش قیمت نفت برای کشورهای نفت‌خیز جرم خواهد شد

زورگیری آمریکایی

با طولانی شدن جنگ در اوکراین و افزایش بهای نفت به بالاترین حد در 14سال اخیر رسانده است. قیمت نفت با بی‌اعتنایی به رشد اقتصادی جهانی و متمرکز شدن بر چشم‌انداز عرضه به‌علت تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه، به بالای 113دلار رسیده که اقتصاد غرب را دچار آسیب کرده است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک‌پلاس نیز با نادیده گرفتن درخواست کشورهای غربی مبنی بر افزایش تولید، تصمیم گرفتند تا در ماه ژوئن همچنان روند 432هزار بشکه در روز را ادامه دهند. حال آمریکا که به‌طور فزاینده‌ای نگران افزایش تورم و نرخ بنزین است تصمیم گرفته با تصویب طرحی در کنگره، سازمان کشورهای صادرکننده نفت یا اوپک را هدف قرار دهد و هرگونه افزایش قیمت ازسوی این کشورها را پیگیری قضایی کند. آمریکا با این قانون قصد دارد از مصرف‌کنندگان و مشاغل آمریکایی در برابر افزایش قیمت بنزین محافظت کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی کرد؛

دورنمای روابط تهران- سئول

صبح نو

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی کرد؛

دورنمای روابط تهران- سئول

دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در آستانه آغازبه‌کار دولت جدید در کره‌جنوبی، طی گزارشی به بررسی مناسبات دوجانبه این کشور با جمهوری اسلامی ایران و ملاحظات مربوط به روابط آن‌ها پرداخته است. در این گزارش آمده است: مناسبات دو کشور در سال‌های اخیر دارای فرازونشیب‌های زیادی بوده است. تا قبل از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) روابط دو کشور دوستانه بود اما پس از خروج آمریکا از این توافق و به دنبال پیروی کره از تحریم‌های ظالمانه واشنگتن، مناسبات سیاسی و اقتصادی دوجانبه دو کشور وارد دوره‌ای از تنش سیاسی و کاهش روابط تجاری شده است. به‌ موازات پیشرفت گفت‌وگوها بین جمهوری اسلامی ایران و غرب‌، سئول سعی در تقویت مناسبات خود با تهران داشته و در شرایط تشدید تحریم‌ها هم به بهانه تبعات تحریم‌ها برای اقتصاد صادرات‌محور خود، از ایران فاصله گرفته است.
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و به‌دنبال همسویی كره با این تحریم‌ها مناسبات سیاسی و اقتصادی دوجانبه وارد دوره‌ای از تنش سیاسی و كاهش روابط تجاری شد. طبق آمار اتحادیه تجارت بین‌المللی كره‌جنوبی در سال 2۰17 دو هزار و 671 شركت كره‌ای روابط تجاری با ایران داشته‌اند. پس از تحریم‌های مجدد آمریکا همه این شركت‌ها ایران را ترک كردند. در چهار سال گذشته نه‌تنها بهبودی در سیر نزولی روابط دو كشور ایجاد نشد، بلکه شركت‌های كره‌ای همچون سامسونگ و ال‌جی از كشور خارج شدند. خرید نفت ایران ازسوی كره‌جنوبی به‌طور كامل متوقف و نفت آمریکا جایگزین آن شد. همچنین بانک‌های كره‌ای همچون ووی بانک، بانک صنعتی كره و اگزیم بانک هفت میلیارد دلار از پول ایران را كه ماحصل فروش نفت خام و میعانات گازی قبل از تحریم‌ها بود بلوكه كرده‌اند. در مقابل این اقدامات، شاهد تغییر اساسی رویکرد كشورمان نسبت به روابط با كره جنوبی هستیم. همانطور كه اشاره شد روابط سیاسی و تجاری دو كشور متأثر از متغیر تحریم بوده است. درواقع به موازات پیشرفت گفت‌وگوها بین جمهوری اسلامی ایران و غرب، سئول سعی در تقویت مناسبات خود با تهران داشته و در شرایط تشدید تحریم‌ها هم به بهانه تبعات تحریم‌ها برای اقتصاد صادرات‌محور خود از ایران فاصله گرفته است.
بنابراین از آنجایی که کره‌جنوبی یک سیاست خارجی مستقل و پایدار ندارد، نمی‌توان در بلندمدت روی شکل‌گیری یک رابطه عمیق و باثبات با این کشور حساب ویژه‌ای باز کرد. در چنین شرایطی صرفا تصمیم دولت جدید در کره‌‌جنوبی برای دخالت ندادن ملاحظات ‌آمریکا در نوع روابط خود با ایران، می‌تواند محرکی برای تقویت و بهبود روابط تهران و سئول باشد. درمجموع تغییر سیاست‌های اشتباه سئول و تصمیم به بهبود روابط دوجانبه حتی با وجود پایداری تحریم‌ها، مهم‌ترین آزمون پیش روی رییس‌جمهور جدید كره‌جنوبی در تنظیم روابط خود با جمهوری اسلامی ایران است.

captcha
شماره‌های پیشین