sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مریم عربی ، مترجم حوزه کودک و نوجوان

برای خرید کتاب سراغ ناشران معتبر بروید

سمانه استاد / مریم عربی، مترجمی است که در دانشگاه فیزیک اتمی خوانده و این روزها بیشتر در حوزه کودک و نوجوان به ترجمه مشغول است. از جمله کتاب‌هایی که او ترجمه کرده می‌توان به مجموعه «ماجراجویی‌های رایلی» اشاره کرد. با توجه به نزدیک بودن زمان نمایشگاه کتاب تهران، با خانم عربی درباره ترجمه کتاب کودک صحبت کرده‌ایم و او در این رابطه به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

تمدید مهلت ثبت‌نام در جشنواره تئاتر شهرزاد
مهلت ثبت‌نام در دومین جشنواره ملی تئاتر شهرزاد تا پایان خردادماه تمدید شد.
به گزارش روابط‌عمومی جشنواره، طبق فراخوان مهلت ارسال آثار 30اردیبهشت‌ماه به پایان می‌رسد که بنا به تصمیم دبیرخانه و با توجه به تعطیلات نوروز و درخواست هنرمندان این فرصت تمدید شده است.
هنرمندان متقاضی حضور در جشنواره ، حداکثر تا 30 خرداد1401 فرصت دارند فرم شرکت در دومین دوره‌ تئاتر شهرزاد را از سایت این مجموعه به نشانی shahrzadtheater.ir دانلود و تکمیل کرده و به همراه 6نسخه نهایی فیلم اجرای خود به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند.
دومین جشـنواره که شهرزاد جعفری ریاست آن را به عهده دارد، با طراحی و دبیری مسعود دلخواه با موضوع «تئاتر و هنر پرفورمنس در ایران» در دو بخش نمایش‌های متن محور و پرفورمنس آرت برگزار می‌شود.
دومین جشـنواره «تئاتر شهرزاد» با هدف فعال کردن استعدادها و انرژی‌های نهفته در هنرمندان دوران کرونا، کمک به گسترش فرهنگ تئاتر، حمایت از متون نمایشی ارزشمند و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت معرفی و اجرای عمومی آثار برتر برگزار می‌شود. اطلاعات موردنیاز در سایت پردیس تئاتر شهرزاد به آدرس www.shahrzadtheater.ir قرار دارد و واتساپ / تلگرام به شماره :  ۰۹۲۱۳۹۵۹۵۳۹ هم در اختیار هنرمندان عزیز خواهد بود.
 
شام آخر را در ایرانشهر نوش‌جان کنید
همزمان با روزهای پایانی تمرینات نمایش «شام آخر»، سه بازیگر این نمایش معرفی شدند. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش «شام آخر» کاری جدید از مسعود دلخواه، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر است که طی سال‌های گذشته نمایش‌های فاخری همچون «مفیستو» در سالن بزرگ تالار مولوی، «شاه‌لیر» در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر و چندین نمایش ارزشمند دیگر را به روی صحنه برده است.
دلخواه در این نمایش، در کنار گروه بزرگی از بازیگران و خوانندگان نسل جوان، از حضور چند بازیگر مطرح و باتجربه همچون؛ کاظم بلوچی، رحیم نوروزی و شهین نجف‌زاده نیز بهره می‌برد. دلخواه درباره این نمایش که از اواخر اردیبهشت‌ماه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌رود، گفت: نمایشنامه «شام آخر» را براساس بخش‌هایی از رمان «مرشد و مارگاریتا» نوشته میخاییل بولگاکف و همین‌طور چندین منبع دیگر نوشته شده است. نمایش «شام آخر» همان گونه که از نامش برمی‌آید، درباره لحظات آخر زندگی حضرت عیسی مسیح(ع) به روایت مریم مقدس و حواریون او و همچنین محاکمه آن حضرت ازسوی پیلاطوس، حاکم یهودی است. نمایش شام آخر با رویکردی مدرن و با شیوه اجرایی نیمه موزیکال، توسط بیش از 30بازیگر و خواننده و نوازنده  و به کارگردانی مسعود دلخواه از ۲۵اردیبهشت تا پایان خرداد ۱۴۰۱ در تماشاخانه ایرانشهر، سالن ناظر زاده اجرا می‌شود.
 
وقتی ورزش سیاسی می‌شود
مستند «مشعل‌های نژادپرستی» به کارگردانی محمد صالح شاه‌آبادی با موضوع تاریخچه برخورد ورزش با سیاست منتشر شد. «مشعل‌های نژادپرستی» جدیدترین اثر خانه تولیدات جوان صداوسیماست که نویسندگی آن برعهده علی‌اکبر شهبازی و کارگردانی آن توسط محمدصالح شاه‌آبادی انجام شده است. مساله محرومیت چندساله محمدعلی کلی در اوج دوران ورزشی به خاطر امتناع از حضور در جنگ ویتنام، محرومیت سه ساله کریس رونالدو از سه توپ طلا به‌خاطر حمایت از مردم فلسطین و محرومیت فتحی نورین جودوکار مشهور مراکشی به دلیل مسابقه ندادن با جودوکار رژیم‌صهیونیستی و همچنین محرومیت گسترده ورزشکاران روس به‌خاطر جنگ اوکراین از محورهای بررسی شده در این مستند
 کوتاه است.
در این مستند سعی شده است رویکردهای دوگانه نهادهای بین‌المللی ورزشی در مساله رابطه ورزش و سیاست به چالش کشیده شود و با ذکر مصادیقی از ورزشکاران مشهور جهان این تفسیر و استاندارد دوگانه در نسبت سیاست و ورزش اندکی آشکار شود.

captcha
شماره‌های پیشین