sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
14
«صبح‌نو» از اولین نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارش می‌دهد

نمایشگاه کتاب فقط یک ویترین نیست

مرضیه کیان / نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نمایشگاه کتاب تهران، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و محمدصادق علیزاده، مسوول ستاد خبری این نمایشگاه در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

صبح نو

«صبح‌نو» از اولین نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارش می‌دهد

نمایشگاه کتاب فقط یک ویترین نیست

مرضیه کیان / نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نمایشگاه کتاب تهران، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و محمدصادق علیزاده، مسوول ستاد خبری این نمایشگاه در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

نمایشگاه کتاب‌1401 نشانه زایندگی 
و پویایی فرهنگ کشور
احمدوند در این نشست گفت: برپایی این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به معنای غلبه آگاهی و سلامتی بر بیماری و مرگ است و نشانه دیگری از زایندگی و پویندگی فرهنگ در کشور عزیز ما. در دوران فراگیری کرونا حوزه فرهنگ نیز مانند دیگر حوزه‌ها آسیب‌ها و صدمات بسیاری را متحمل شد اما به‌طور کل مجموع آمار و ارقام تولیدات فرهنگی قابل افتخار است.
وی افزود: در سال گذشته رکورد تعداد عناوین کتاب با ۱۱۳هزار عنوان کتاب شکسته شد و این نشانه فعالیت و تلاش گروه کثیری از تولیدکنندگان و همه دست‌اندرکاران تولید و عرضه کتاب است. نمایشگاه کتاب تهران هم به‌عنوان محل اصلی ارائه آخرین دستاوردهای فرهنگی جامعه ایرانی است و حتما نشانه‌ای است از تلاش جمعی و آگاهی و میل به دانش گسترده.
احمدوند ادامه داد: رویکرد دولت در حوزه فرهنگ ایجاد بسترهای لازم برای انتشار گسترده همه آرا و عقاید است. بجز موارد اندکی که ممکن است محتوا دل‌آزار باشد، رویکرد عمومی بر ایجاد امکانی برای انتشار حداکثری آرای مختلف است. در نمایشگاه کتاب میزبان طیف گسترده‌ای از ناشران خواهیم بود و این نشانگر علاقه‌مندی مردم و ناشران به نمایشگاه کتاب است.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به تلاش گسترده نهادهای مختلف برای برپایی نمایشگاه اشاره کرد و گفت: لازم است که از همگی این دستگاه‌ها به‌ویژه مجموعه بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانک صادرات، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، شهرداری تهران، گمرک ایران، نیروهای انتظامی، سازمان صداوسیما و رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف و البته ناشران محترم که با تلاش حداکثری آماده شدند تا بهترین حضور را در نمایشگاه به عرضه بگذارند، تشکر کنم.
وی اضافه کرد: تلاش بر این بوده که دسترسی عموم مردم در سراسر کشور برای دیدن و انتخاب کتاب فراهم شود. به همین دلیل همزمان بجز مصلی که میزبان حضوری ناشران است، از طریق سایت نمایشگاه نیز امکان دسترسی به پایگاه فروش برای کل کشور فراهم شده است و این قدم بزرگ و مهمی است در توسعه عدالت فرهنگی در کل کشور. همچنین تلاش شده تا حضور پررنگ چهره‌های شاخص بین‌المللی و فعالان فرهنگی منطقه و رفت‌وآمد چهره‌های اثرگذار فرهنگ از کشورهای مختلف به نمایشگاه را داشته باشیم و این از ویژگی‌های اصلی این دوره است. برنامه‌های فرهنگی متعددی هم برای این دوره تدارک دیده شده است.
احمدوند در زمینه امکانات بهداشتی تدارک دیده‌شده برای این دوره از نمایشگاه کتاب نیز گفت: با همکاری ستاد کرونا تدابیر ویژه‌ای برای رعایت موازین بهداشتی لحاظ شده است. از مردم هم خواهش می‌کنیم که در زمان حضور فیزیکی در نمایشگاه با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به سلامت خودشان و دیگران اهتمام داشته باشند. شعار نمایشگاه یعنی «با کتاب سلامتیم» نیز با همین رویکرد انتخاب شده است و نشان می‌دهد که دانش شاخصه مهمی برای سلامت عمومی به شمار می‌رود.
 هیچ‌کس پای نمایشگاهی شدن نمی‌ایستد
احمدوند درباره اضافه شدن بخش فروش در نمایشگاه فیزیکی توضیح داد: تصمیم این بود که در بخش فیزیکی نمایشگاه کتاب فروش نباشد اما این شعاری بود که کسی پای اجرای آن نمی‌ایستد. بعد از سه سال توقع این بود که امکان اقتصادی از ناشران گرفته نشود، اگرچه ویژگی‌های نمایشگاهی بیشتر از دوره‌های پیشین شده ‌است. در این دوره هم ناشران می‌توانند در بخش فیزیکی نمایشگاه کتاب فروش داشته ‌باشند، امید که با نظر و میل ناشران در سال‌های آینده نمایشگاه کتاب فقط نمایشگاه باشد.
وی ادامه داد: نمایشگاه یک بسته است و جایی که 
قرار است نمایشگاه دیگر کشورها، بسترهای تبادل رایت و... این نمایشگاه مردمی است باید به‌صورت منطقی به این نمایشگاه نگاه کنیم و پی تخفیف آن نباشیم.
احمدوند همچنین درباره فعالیت بخش بین‌الملل سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب توضیح داد: عمده برنامه‌ها تا آخرین روزها مشخص نبود و نیاز بود تا در نزدیک‌ترین زمان برنامه‌ها مشخص شود؛ البته این تاخیر می‌تواند تاثیرهایی بر روند فعالیت بین‌المللی داشته‌ باشد. بخش گرنت در این نمایشگاه فعالیت خواهد داشت و ناشران خارجی حاضر خواهند بود.
وی درباره تاثیر برگزاری نمایشگاه کتاب بر فعالیت کتابفروشی‌ها گفت: این نگاه و توجه به فعالیت کتاب‌فروشی‌ها درست است. ترویج و توسعه کتابخوانی باید با رعایت حال همه حلقه‌های صنعت نشر انجام شود، مهم‌ترین حلقه کتاب‌فروشی‌ها هستند. توجه به کتابفروشی‌ها از اولویت‌های دولت است؛ اما باید به این نکته توجه کرد که بیش از ۲۰میلیون جمعیت در روستاها هستند و تقریبا نیمی از جمعیت به کتابفروشی دسترسی ندارند.
وی ادامه داد: در خیلی از این مکان‌ها راه‌اندازی کتابفروشی صرفه اقتصادی ندارد و طی سال باید امکاناتی برای دسترسی برای این گروه فراهم شود. نمایشگاه کتاب یکی از این راه‌هاست. گله کتابفروشی‌ها بحق است و از طریق برگزاری طرح‌های فصلی اقداماتی برای کاهش آسیب انجام خواهد شد. امیدوارم بعد از نمایشگاه کتاب طرح فصلی اجرا شود. باید توجه داشت راه‌اندازی و ترمیم شبکه توزیع کار پیچیده‌ای است و نمی‌توان با اقدامات زودگذر به سمت آن رفت.
 
نمایشگاه حضوری و مجازی، تولدی جدید 
در عرصه کاری ناشران
  علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در پاسخ به خبرنگار «صبح‌نو» درخصوص خدمات رفاهی دیگری که نمایشگاه بین‌المللی کتاب علاوه بر استقرار کامل ناشران در فضای داخل مصلی در نظر گرفته است، گفت: به مهم‌ترین ویژگی جانمایی این نمایشگاه اشاره کردید. این اولین بار است که هیچ ناشری در سازه موقت حضور ندارد و همه ناشران عزیز، با احترام در فضای مسقف و در فضاهایی که به مراتب نسبت‌به سال‌های گذشته ارتقا پیدا کرده است، حضور دارند. ما مجموعا 90هزار مترمربع فضا برای استقرار ناشران در بخش‌های مختلف مصلی در نظر گرفتیم که با توجه به شرایط بهداشتی کشور و مواردی که ستاد ملی کرونا الزام کرد، ناچار شدیم برای عریض شدن راهروها اقدام کنیم که بتوانیم تراکم جمعیتی را کمتر کنیم و با توجه به اینکه فضای مسقف مصلی افزایش پیدا کرده بود، بااین‌حال مجموعا توانستیم متراژ مفید کمتری را برای ناشران اختصاص دهیم.
رمضانی در ادامه افزود: تمایزات دیگر نمایشگاه امسال برگزاری همزمان نمایشگاه به‌شکل مجازی و حضوری از ویژگی‌های این نمایشگاه است که شکل حضوری آن در نمایشگاه مصلی امام‌خمینی(ره) و شکل مجازی نمایشگاه در سایت ketab.ir  پیگیری می‌شود و انصافا یک حجم کاری زیادی را برای برگزارکنندگان و برای ناشران کشور دربردارد که این موضوع یک تولد جدید در عرصه کاری ناشران را رقم می‌زند که باعث می‌شود ناشران در طول این 10روز پاسخگویی بهتری را با مخاطبان خود داشته باشند.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران خاطرنشان کرد: تخصیص یارانه بیشتر برای تعداد بیشتری از طلاب، دانشجویان، اساتید، اعضای هیات‌علمی و اهل قلم از ویژگی‌های دیگر سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.
رمضانی با اشاره به اعتباری که امسال معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحویل کتاب به اهل قلم پیش‌بینی کرده‌ است، گفت: به لحاظ تعدادی 10درصد و به لحاظ ریالی 40درصد بیشتر از سال‌های گذشته در گروه‌بندی‌های مربوط به خود است که کد این اعتبار ظرف چند روز آینده به صورت مجازی برای اهالی قلم منظور خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به ساعت کاری نمایشگاه حضوری که از ساعت 10 صبح الی 20  در حال خدمات‌رسانی است، به بخش مجازی نیز اشاره کرد: ما در این بخش به‌صورت 24ساعته فعال هستیم و مردم می‌توانند از اقصی‌نقاط مختلف کتاب‌های خود را انتخاب کنند. از امروز سایت نمایشگاه، بخش درگاه مجازی نمایشگاه برای جست‌وجو، انتخاب و افزودن به علاقه‌مندی‌ها برای مردم عزیز کشور بازگشایی می‌شود؛ لذا از ناشران تقاضا می‌شود که هرچه سریع‌تر آثار خود را در سایت نمایشگاه بارگزاری کنند تا بیشتر مورد انتخاب مردم قرار گیرند.
علی رمضانی درخصوص افزایش یارانه‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پست در نظر گرفته است، نیز توضیحاتی ارائه داد: ما در آخرین نمایشگاه مجازی، بسته‌های تا 50هزار تومان را از سمت ناشران به‌صورت رایگان تقبل کرده بودیم اما در این دوره بسته‌های تا  75هزار تومان برای ناشران هم رایگان است. این عبارت «برای ناشران هم» که عرض می‌کنم به این دلیل  است که همان‌طورکه می‌دانید برای مخاطبان عزیز ارسال بسته‌ها کاملا رایگان بوده و مردم عزیز کشور نیازی نیست هیچ هزینه‌ای را بپردازند (بخش عمده‌ای از این هزینه را نمایشگاه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌پردازد و بخشی از هزینه را که بیش از دوکیلوگرم و 75000تومان است، یعنی مبلغ 8000تومان را ناشران می‌پردازند، 
علاوه بر این، افزوده‌ای دارد که آن مبلغ را نیز ناشران از طریق تخفیفی که در قرارداد خود با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران دارند، پرداخت می‌کنند) تمام فرایند کاری ما با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به‌صورت ریز مرور شده است.
وی در پایان افزود: باجه‌های سیال را در شهرهای سیال و شهرهای پرناشر خواهیم داشت و قبول مرسولات در باجه‌های سیال نیز علاوه‌بر باجه‌های ثابت انجام خواهد شد. سختی کار ناشران این است که باید پس از دریافت سفارش کار نهایی ظرف 24ساعت بسته خود را تحویل پست بدهند؛ لذا پشتیبانی این دو نمایشگاه برای آن‌ها کمی سخت خواهد شد. ما در این خصوص توصیه‌هایی را به ناشران داشتیم که هم موجودی کتاب و هم تقسیم نیروی انسانی را با تجربه‌ای که از دو نمایشگاه داشتند، انجام دهند تا بتوانند پاسخگوی مردم عزیز کشورمان باشند و امیدواریم این حوزه نیز به توانمندی‌های صنف بزرگ و عظیم و صنعت اول فرهنگی کشور افزوده شود.

مجموعا 90هزار مترمربع فضا برای استقرار ناشران در بخش‌های مختلف مصلی 
 

captcha
شماره‌های پیشین