sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
13
«صبح‌نو» کتاب «نیروی پنهان دوستی و رفاقت» را معرفی می‌کند

تاثیر دوستی بر مسیر زندگی

دوستی برای ما مقوله‌ای آشناست، آن‌قدر آشنا که فکر می‌کنیم همه چیز را درباره‌اش می‌دانیم اما همه ما احتمالا بزرگسالانی را می‌شناسیم که هیچ دوستی در زندگی ندارند. دوره مدرسه و دانشگاه امکان دوست پیدا کردن را آسان می‌کند اما هر چقدر پا به سن می‌گذاریم، مشکلات زندگی اجازه فکر کردن به این مهم را به ما نمی‌دهد. در این فرصت با معرفی کتاب «نیروی پنهان دوستی و رفاقت» از تاثیر دوستی بر سلامت و طول عمر می‌گوییم.

خبر

مهلت ١٣روزه برای رسیدگی به فیلم‌های سینمایی فاقد پروانه ساخت

صبح نو

«صبح‌نو» کتاب «نیروی پنهان دوستی و رفاقت» را معرفی می‌کند

تاثیر دوستی بر مسیر زندگی

دوستی برای ما مقوله‌ای آشناست، آن‌قدر آشنا که فکر می‌کنیم همه چیز را درباره‌اش می‌دانیم اما همه ما احتمالا بزرگسالانی را می‌شناسیم که هیچ دوستی در زندگی ندارند. دوره مدرسه و دانشگاه امکان دوست پیدا کردن را آسان می‌کند اما هر چقدر پا به سن می‌گذاریم، مشکلات زندگی اجازه فکر کردن به این مهم را به ما نمی‌دهد. در این فرصت با معرفی کتاب «نیروی پنهان دوستی و رفاقت» از تاثیر دوستی بر سلامت و طول عمر می‌گوییم.

«کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت» نوشته «لیدیا دنوورث» خبرنگار علمی آمریکایی است که «بنفشه شریفی‌خو» آن را ترجمه کرده و انتشارات بذر خرد آن را به چاپ رسانده است. لیدیا دنوورث در پنسیلوانیا به دنیا آمده و در دانشگاه پرینستون تاریخ خوانده است. دنوورث به‌عنوان نویسنده با مجله‌های آتلانتیک، نیویورک‌تایمز، وال‌استریت ژورنال، نیوزویک، تایم و نشریات دیگر همکاری می‌کند. او که به گفته خود تمرکزش را بر «مغز» گذاشته، تاکنون چندین کتاب منتشر کرده و این نخستین کتاب اوست که به فارسی برگردان شده است. این کتاب جوایزی ازجمله کتاب منتخب غیرداستانی زمستان2020 به انتخاب باشگاه کتابخوانی Next Big Idea  و همین‌طور عنوان بهترین کتاب سال‌2020 به انتخاب Real Simple را در کارنامه دارد.
  
نقش دوستی در بقا
دوستی پدیده‌‌ای جهانی است. دوستان ما خانواده‌ای هستند که برای خودمان انتخاب می‌کنیم اما آنچه این پیوند‌ها را نه‌تنها خوشایند، بلکه ضروری می‌کند چیست و چه تاثیری بر بدن و ذهن ما دارد؟ توانایی انسان برای دوستی به قدمت خود بشریت است اما زیست‌شناسان به روابط دوستی علاقه چندانی نشان نداده‌‌اند، چون برخلاف روابط عاطفی و جفت‌یابی، روابط دوستی تاثیری بر موفقیت در تولید‌مثل ندارند. برای قرن‌ها، دوستی پدیده‌‌ای صرفا فرهنگی و اختراع جوامع بشری در نظر گرفته می‌‌شد. حالا دیگر ثابت شده است که دوستی نیز به معنای واقعی کلمه در بقا نقش و اهمیت دارد. کسانی که بیشتر از دیگران با جامعه درمی‌آمیزند، نسبت‌به کسانی که ارتباطات ضعیف‌تری دارند، بیشتر عمر می‌کنند. واقعیت این است که همه ما ازلحاظ بیولوژیکی و برای دسترسی به سطح پایه‌ای از سلامت و بهزیستی به حداقلی از روابط نیازمندیم. هدف این کتاب دست‌یافتن به درکی عمیق‌تر از این است که چرا دوستی می‌تواند بر مسیر زندگی‌مان اثر بگذارد.
در کتاب درباره این موضوع چنین می‌نویسند: «در مقایسه با روابطی که در پیوند خونی یا عاطفی ریشه دارد، در طول تاریخ علم همواره توجه کمتری به پیوند دوستی نشان داده است. باستان‌‌شناسانی که به مطالعه نیاکان‌مان می‌پردازند بر مطالعه استخوان‌‌ها و ابزار به‌‌جامانده از آن‌ها تمرکز کرده‌‌اند، نه زندگی اجتماعی‌شان. زیست‌شناسان نیز به روابط دوستی علاقه چندانی نشان نداده‌‌اند چون برخلاف روابط عاطفی و جفت‌یابی، روابط دوستی تاثیری بر موفقیت در تولیدمثل ندارد. معدود روان‌شناسان و جامعه‌شناسانی که به موضوع دوستی می‌پرداختند از لحاظ علمی و حرفه‌‌ای کاملا تنها بودند؛ اگرچه امروزه کارهای گذشته آن‌ها آینده‌‌نگرانه و پیشگویانه به نظر می‌رسد. پدیده‌ دوستی بیش‌‌ازحد گذرا، منعطف و مبهم و ارزیابی و ارائه‌ تعریفی از آن دشوارتر از آن بود که بتواند در رده‌ موضوعات مورد بررسی در دنیای علم 
قرار بگیرد. پرداختن به این موضوع معمولا به‌عهده فلاسفه گذارده می‌شد؛ اگرچه آن‌ها نیز اغلب ترجیح می‌‌دادند وارد این مقوله نشوند. قرن‌‌ها، دوستی پدیده‌‌ای صرفا فرهنگی و اختراع جوامع بشری به‌طور اخص جوامع مدرن در نظر گرفته می‌‌شد. تاحدی که سی. اس. لوئیس دراین‌باره نوشته بود: «دوستی هم مانند هنر و فلسفه امری غیرضروری است... چون نقشی در بقا ندارد؛ برعکس، یکی از آن پدیده‌‌هایی است که به بقا ارزش می‌دهد.»
بیشتر ما در توجه نکردن به پدیده‌ دوستی و جدی نگرفتن اهمیت آن به‌‌اندازه‌ دانشمندان و محققان گناهکار هستیم. اگرچه ممکن است در کلام به آن اهمیت بدهیم، همیشه روابط عشقی و خانوادگی‌‌مان را بر دوستی‌‌های‌مان ترجیح داده‌‌ایم و به‌محض عاشق‌شدن، دوستان‌مان را فراموش می‌کنیم و اگر سرمان شلوغ باشد، اولین چیزی که از آن صرف‌‌نظر می‌کنیم وقت صرف‌ کردن با دوستان‌مان است. همه ما با مشکل محدودیت زمان روبه‌رو هستیم اما شاید بد نباشد چگونگی تخصیص زمانی را که در اختیار داریم بازنگری کنیم. در کمال احترام باید بگویم سی. اس. لوئیس در اشتباه بود. حالا دیگر ثابت شده است که دوستی نیز به ‌معنای واقعی کلمه در بقا نقش و اهمیت دارد: کسانی که بیشتر از دیگران با جامعه درمی‌آمیزند، نسبت‌به کسانی که ارتباطات ضعیف‌تری دارند بیشتر عمر می‌کنند.»
 
بخشی از کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت
زمانی که از پورتوریکو به خانه‌مان در بروکلین برگشتم، پسر هفده‌ساله‌ام جیکوب و بهترین دوستش کریستین مشغول بازی کامپیوتری بسکتبال NBA2K بودند. کنار هم روی کاناپه ولو شده، پاها را روی میز گذاشته و زل 
زده بودند به تلویزیون. کاغذهای بسته‌‌بندی ساندویچ و پاکت‌‌های خالی آب‌میوه نشان می‌‌داد که سری هم به اغذیه‌فروشی محل زده‌اند.
صحنه آشنایی بود. به نظر می‌رسید در طول یک هفته غیبت من، از جای‌شان تکان نخورده‌‌اند. تازه از دبیرستان فارغ‌‌التحصیل شده بودند و گذشته از یکی
‌دو باری که با پسر کوچک‌ترم برای بازی با توپ بسکتبال واقعی به حیاط رفته بودند، بیشتر زمان‌شان را به همین شکل سپری می‌‌کردند. هر روز صبح به ‌محض اینکه چشم‌‌های‌شان را باز می‌‌کردند و حتی قبل از آنکه از جای‌شان بلند شوند از زیر ملحفه‌‌ها یکی برای دیگری پیامک می‌فرستاد: «بیداری؟» و معاشرت‌شان شروع می‌‌شد. با هم سر چهارراه قرار می‌‌گذاشتند تا برای صبحانه ساندویچ بخرند و بعد هم خودشان را به کاناپه می‌‌رساندند.
این شیوه زندگی‌‌شان دیوانه‌‌ام می‌‌کرد. جایی ته دلم می‌‌دانستم که انصاف نیست. تابستان بعد از سال آخر، آن وقفه نادر بین دوران سخت تحصیلات دبیرستان و دانشگاه، باید زمان استراحت و آرامش باشد.
 
تنهایی می‌تواند ما را بکشد
لیدیا دنوورث در این کتاب در گفت‌‌وگو با دانشمندان به این نتیجه می‌‌رسد که دوستی در امواج مغز ما، در ژنوم‌‌های ما و در سیستم ایمنی و قلبی‌ عروقی ما اثرگذار است. او نشان می‌‌دهد که ارتباط اجتماعی برای سلامتی و طول عمر ما حیاتی است و تنهایی می‌تواند ما را بکشد.
هدف این کتاب دست یافتن به درکی عمیق‌‌تر از این است که چرا دوستی می‌‌تواند بر مسیر زندگی‌‌مان اثر بگذارد. کتاب «نیروی پنهان دوستی و رفاقت»  هم کتابی علمی است و هم فراخوانی است برای قرار دادن روابط خوب و مثبت در مرکز زندگی‌مان.
 

captcha
شماره‌های پیشین