sobhe-no.ir
1403
یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
10
خبر

کمتر از ۱۰ درصد کشور بارندگی در حد نرمال داشته است

ورود دادستانی و مجلس شورای اسلامی برای حل معضل زباله سراوان

سراوان سبز در محاصره زباله

حدود ۳۸سال منطقه سراوان رشت محل دفن زباله است و با وجود اینکه عمر مفید هر دفنگاه حدود ۲۵سال است، می‌توان دید بیش از ۱۳سال از عمر استاندارد و قانونی آن گذشته اما به‌دلیل عدم تحقق وعده‌های مدیریتی دولت‌های پیشین و مدیران شهری همچون احداث نیروگاه زباله‌سوز، همچنان این منطقه میزبان بخش عمده‌ای از زباله استان است؛ به‌طوری‌که دیگر از ظرفیت و گنجایش آن چیزی باقی نمانده است. تولید شیرابه‌ که باعث آلوده کردن سفره‌های زیرزمینی، محیط‌زیست و تغذیه دام و طیور، آلوده‌سازی رودخانه‌ها، تالاب انزلی و دریای خزر، آلوده ساختن مزارع برنج و باغ‌های میوه، ایجاد بیماری‌های پوستی در مناطق مجاور برای ساکنان، بوی تعفن، هجوم مگس‌ها و انواع حشرات به زندگی اهالی بخشی از تبعات وعده‌های محقق‌نشده مدیران سابق و بی‌تدبیری آنان است. درواقع باید گفت نفس جنگل‌های سرسبز منطقه سراوان شهرستان رشت که بیش از سه دهه است با انبوهی از زباله انباشته شده، به شماره افتاده و باید هشدار داد که کوه زباله سراوان، نه تنها سرسبزی و ادامه حیات جنگل این منطقه را با تهدید روبه‌رو کرده، بلکه سلامتی اهالی این منطقه را نیز به خطر انداخته است. یکی از مهم‌ترین معضلات همیشگی منطقه سراوان رشت که ارتفاع زباله در آن به حدود ۱۰۰متر رسیده و حدود یک‌میلیون تن زباله در این منطقه انباشت شده است، وعده‌های مسؤولان ارشد کشور، گیلان و همچنین مسؤولان شهرستان رشت است که عملی نشد. وعده‌هایی که چندین دهه مردم منطقه را در رنج بی‌حدوحصر این دفنگاه رها ساخته است. از معاون رییس‌جمهور گرفته تا استانداران، شهرداران و فرمانداران رشت، رؤسای کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت، مدیرعاملان سازمان مدیریت پسماند شهرداری کلانشهر رشت و دیگر مسؤولان طی دو دهه اخیر وعده‌هایی داده شد که هیچگاه تحقق نیافت.

صبح نو

خبر

کمتر از ۱۰ درصد کشور بارندگی در حد نرمال داشته است

 بحران کم‌آبی کشور را تهدید می‌کند. میزان بارش‌ها در برخی استان‌ها و در مجموع کمتر از نرمال بوده است و این مساله نگرانی برای کم‌آبی را افزایش می‌دهد. معاون تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: امسال کمتر از ۱۰درصد کشور، بارندگی در حد نرمال داشتیم و باقی مناطق با خشکسالی درگیر هستند.
حسن اکبری گفت: براساس آمارهای سازمان هواشناسی، کمتر از ۱۰درصد کشور بارندگی در حد نرمال داشته است و بقیه مناطق به نوعی با خشکسالی درگیر هستند. بالغ بر ۷۰درصد مساحت کشور با خشکسالی شدید یا بسیار شدید دست‌وپنجه نرم می‌کند. شدت خشکسالی در مناطقی مثل زاگرس که هم منبع تامین آب کشور است و هم رویشگاه‌های جنگلی زیادی دارد، بسیار مخرب است.
از آنجا که اغلب رویشگاه‌ها آسیب دیده‌اند، دامداران و عشایر برای تامین غذای دام‌های خود به سمت مناطق حفاظت‌شده که طبیعت بکرتری دارند، حرکت می‌کنند و این امر چالش‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد و منجر به تخریب بخش‌هایی از این مناطق می‌شود.
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برآورد رقم واقعی خسارت خشکسالی به محیط زیست بسیار دشوار است؛ زیرا خدمات اکولوژیک گسترده‌ای را از طبیعت و تنوع زیستی می‌گیریم که بسیاری از آن‌ها قابل بیان با رقم و ریال نیستند اما برای اینکه حدود خسارت‌های خشکسالی بر پیکره محیط‌زیست کشور تبیین شود، ۱۱شاخص و آیتم را تعریف و پنج مورد آن را به رقم و ریال تبدیل کرده‌ایم که با در نظر گرفتن حداقل‌ها برای این پنج آیتم، خسارت وارده بر محیط زیست بالغ بر ۲۸۷۸۵ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود. برای تکمیل زیرساخت‌های مقابله با خشکسالی به ۱۰۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
به گفته او، هرچند پیشگیری از بروز این خسارت‌ها به‌طور کامل عملی نیست و خشکسالی تاثیرات نامطلوب خود را بر جای خواهد گذاشت اما اگر ما اعتبارات را به‌موقع دریافت کنیم، می‌توانیم جلوی بخش‌هایی از این خسارت‌ها را بگیریم.
نیازهای آبی حیات‌وحش قابل تامین است و همین‌طور می‌توان آتش‌سوزی‌های ناشی از خشکسالی را با کمک جوامع محلی در همان ساعات اولیه مهار کرد. مساله آفات، خسارت‌ها و تعارضات حیات وحش نیز در صورت تخصیص به‌موقع اعتبار تا حدودی قابل پیشگیری یا کنترل است. چنانچه اعتبارات موردنیاز در فصول گرم سال در اختیار قرار نگیرد، تخصیص اعتبار بعد از این مدت هم کمک چندانی نمی‌کند.
این مقام مسؤول می‌گوید: سازمان حفاظت محیط‌زیست بدنه کارشناسی ناچیزی برای مقابله با انواع چالش‌های محیط زیست به همراه دارد. ما بیش از ۲۰۰گونه پستاندار در کشور داریم که برخی از آن‌ها مثل یوزپلنگ به یک کارشناس ویژه نیاز دارند؛ درحالی‌که تنها چهار کارشناس برای مدیریت کل پستانداران کشور در ستاد سازمان داریم یا بیش از ۵۰۰گونه پرنده در کشور داریم که وضع برخی از آن‌ها بحرانی است و برای مدیریت آن‌ها نیاز به کارشناس ویژه است درحالی‌که ما تنها پنج کارشناس ستادی در حوزه پرندگان داریم.
 

captcha
شماره‌های پیشین