sobhe-no.ir
1402
شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
8
گزارش میدانی «صبح‌نو» از وضعیت برخی کالاهای اساسی

جای خالی نظارت

فائزه مومنی / گرانی ماکارونی، روغن و نان فانتزی و البته کمیاب شدن دو قلم اول طی چند روز اخیر اعتراض بسیاری از شهروندان را به دنبال داشت. گرچه مسوولان عواملی همچون جنگ روسیه و اوکراین، احتکار و قاچاق و حذف ارز ترجیحی را عامل افزایش قیمت‌ها می‌دانند اما مردم معتقدند اگر قاچاق و احتکاری هم اتفاق می‌افتد، باید ازسوی دولت نظارت صورت گیرد. همزمان ابتدای سال جاری بود که دولت مجوز افزایش قیمت گندم و آرد را ارائه داد، اکنون نیز این دولت است که در مقابل خواست کارخانه‌داران مبنی بر گرانی ماکارونی و محصولات آردی کوتاه آمد. گرچه وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد این افزایش قیمت‌ها با پرداخت یارانه حل می‌شود اما به نظر می‌رسد مردم تا حدودی به یارانه‌ها نگاه تردیدآمیز دارند. درواقع شهروندان بیش از آنکه به دنبال یارانه باشند، خواهان تثبیت قیمت‌ها و کنترل تورم هستند. به اعتقاد مردم پرداخت یارانه سبب افزایش نقدینگی خواهد شد و بعد از مدتی، پولی که دولت می‌دهد نیز بی‌ارزش شده و تناسبی با افزایش قیمت کالا ندارد. همزمان وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که «دولت از پایان سال گذشته تمهیدات لازم را برای تامین ارز علی‌رغم سختی‌ها اندیشیده است تا فراوانی داشته باشیم. درحال‌حاضر نیز هیچ کمبودی در کالاهایی مانند ماکارونی، غلات، نهاده‌های دامی و روغن در کشور وجود ندارد.» اما گزارش‌های میدانی «صبح‌نو» نشان می‌دهد که با کمبود روغن مواجهیم. ماکارونی هم در قفسه‌های برخی مغازه‌ها کم تعداد است و در برخی مغازه ها هم از آن خبری نیست و ساندویچی‌های شهر با زدن کاغذی مبنی بر اینکه «در پی گرانی نان، قیمت ساندویچ افزایش پیدا کرده است» سعی می‌کنند ترکش‌های گلایه‌های مردم را از خود دور کنند.

تکذیب احتکار تک‌ماکارون

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج جدید کرونا در تابستان

ماسک‌ها را برنداریم

این روزها آمار فوت‌شدگان و مبتلایان به کرونا کاهش یافته است. پوشش واکسیناسیون تاثیر زیادی بر کاهش آمار مبتلایان و فوت‌شدگان کرونا داشته است. به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، ۸۰ تا ۸۵درصد مرگ‌ها و بستری‌های کرونایی مربوط به کسانی بود که واکسن نزده بودند اما طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، اگر شیوه‌نامه‌ها رعایت نشوند در تابستان با موج جدید کرونا مواجه خواهیم شد.

صبح نو

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج جدید کرونا در تابستان

ماسک‌ها را برنداریم

این روزها آمار فوت‌شدگان و مبتلایان به کرونا کاهش یافته است. پوشش واکسیناسیون تاثیر زیادی بر کاهش آمار مبتلایان و فوت‌شدگان کرونا داشته است. به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، ۸۰ تا ۸۵درصد مرگ‌ها و بستری‌های کرونایی مربوط به کسانی بود که واکسن نزده بودند اما طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، اگر شیوه‌نامه‌ها رعایت نشوند در تابستان با موج جدید کرونا مواجه خواهیم شد.

«کمال حیدری»، معاون وزیر بهداشت گفت: پوشش واکسیناسیون در کشور مطلوب است و واکسن موردنیاز مردم تا پایان سال۱۴۰۱ تامین شده است. با توجه به کاهش اثر واکسن‌ها بعد از چند ماه، بروز زیرگونه‌هایی از کرونا و پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت درباره احتمال تجربه موج جدیدی از ویروس در تابستان، مردم تکمیل واکسن را در برنامه خودشان قرار دهند و کسانی که نوبت آخر واکسن خود را نزده‌اند، برای تزریق اقدام کنند. کرونا هنوز در هیچ‌جای دنیا تمام 
نشده است؛ حتی در برخی کشورهای اروپایی نیز تلفات سنگینی را شاهد هستیم.
حیدری با ابراز خوشحالی از تک‌رقمی شدن آمار مرگ‌ومیر کرونا در ایران، گفت: پوشش واکسیناسیون به‌طور حتم تاثیر بسزایی در روند کنترل این ویروس داشت؛ همانگونه که در دو موج شدید پنجم با دلتا و ششم با اومیکرون این تاثیر جدی را شاهد بودیم. با پوشش واکسیناسیون شرایط خوبی را تجربه کردیم اما این پیام به معنی عادی‌انگاری شرایط نیست و توقع داریم مردم صبر و تحمل پیشه کنند و به پیام‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کنند.
 
واکسن‌ها موثر بودند
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه همچنان درخواست وزارت بهداشت از مردم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، افزود: اکنون از مردم می‌خواهیم برای پوشش واکسیناسیون اقدام کنند و کسانی که هنوز واکسن نزده‌اند یا تکمیل واکسیناسیون آن‌ها انجام
 نشده است، خود را واکسینه کنند.
حیدری با اشاره به وضعیت مطلوب فعلی کرونا در ایران، گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت تلاش دارد امور زندگی ساری و جاری باشد و کسانی که بیماری زمینه‌ای، نقص ایمنی دارند یا سالمند هستند، باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک داشته باشند. کمیته علمی مقابله با کرونا به این موضوع اذعان دارد که یکی از موفقیت‌های ما در دوران کرونا در زمینه استفاده از ماسک است و باید آن را ادامه دهیم تا خبر رهایی از این بیماری را ببینیم و به شرایط عادی برگردیم.
وی درخصوص روند واکسیناسیون در کشور نیز افزود: پوشش واکسیناسیون در کشور مطلوب است و آمارها نشان می‌دهد که ۸۰ تا ۸۵درصد از کسانی که مرگ و بستری ناشی از ویروس کرونا داشتند جزو افرادی بودند که واکسن نزده بودند. واکسن‌زده‌ها نیز 
پس از ابتلا به این ویروس، اثرات کمتری از این ویروس در آن‌ها مشهود بود و نشان داد که اثربخشی واکسن‌ها زیاد است. امیدواریم با همراهی و رعایت بهتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تزریق واکسن، شاهد موج جدیدی نباشیم.

کرونا جان ۱۲نفر را گرفت
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۳۷۵بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد. از دیروز تا امروز ۱۶اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۷۵بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۷۶نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۲۴هزار و ۴۳۱نفر رسید. در طول ۲۴ساعت گذشته، ۱۲بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۱هزار و ۱۵۷نفر رسید. تاکنون ۶میلیون و ۹۹۹هزار و ۷۰۹نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.۹۵۲نفر از بیماران مبتلابه کووید19 در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. درحال‌حاضر، هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز قرار ندارد، ۳۳شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۱شهرستان در وضعیت زرد و ۹۴شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. بنابر اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۲۷میلیون و ۱۰۵هزار نفر در کشور موفق شده‌اند سه دوز واکسن کرونا تزریق کنند. تاکنون ۶۴میلیون و ۳۵۹هزار و ۵۶۴نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۵۹۲هزار و ۵۸۰نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۱۰۵هزار و ۶۸۱نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۴۹میلیون و ۵۷هزار و ۸۲۵دوز رسید. در شبانه‌روز گذشته ۲۰هزار و ۵۳دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

captcha
شماره‌های پیشین