sobhe-no.ir
1402
شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
2
سرمقاله

ملاحظاتی درباره حذف ارز ترجیحی

مهدی فضائلی در یادداشتی به تفاوت ماهوی نقد دوست و دشمن پرداخت

مرز مطالبه‌گری صحیح با دشمن مغرض

یکی از فرازهای پربازتاب بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان، توصیه ایشان درخصوص چگونگی مطالبه‌گری دانشجویان بود؛ ایشان فرمودند: «مطالبه‌گری شما به‌گونه‌ای باشد که هم در بیان صورت مسائل و هم در مقام ارائه راه‌حل‌ها، با دشمن مغرض، مخرج مشترک پیدا نکنید.»

نگاه

آقای اوجی، این کار انقلابی گری بود؟

صبح نو

نگاه

آقای اوجی، این کار انقلابی گری بود؟

ایران و ونزوئلا سوم بهمن‌‌ماه سال گذشته در حاشیه ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در قطر در حضور ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری، در زمینه صدور خدمات فنی، انتقال فناوری، ارائه خدمات آموزشی، آموزش نیروی انسانی و همکاری در بخش توسعه صنعت پالایش، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این سند به امضای وزیر نفت ایران و فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیر امورخارجه ونزوئلا رسید. در همین ارتباط جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم چندی پیش سفری به ونزوئلا داشت و با مقامات عالی این کشور دیدار و رایزنی کرد. این دیدارها برخی حواشی با خود داشت که در نوع خود خارق‌عادت روندهای دیپلماتیک بود. در جریان دیدار اوجی، وزیر نفت ایران با همتای ونزوئلایی خود در کارآکاس، مقام ایرانی روبه‌روی لنز دوربین‌ها شعار «مرگ بر آمریکا» سر داد که بلافاصله با واکنش مقام ونزوئلایی روبه‌رو شد و تصریح کرد که از این عبارت استفاده نکند. در همین باره، پس از اینکه وزیر ونزوئلایی از عبارت «زنده باد ایران» استفاده کرد، اوجی نیز در مقابل پس از گفتن «زنده باد ونزوئلا»، عبارت مرگ بر آمریکا را سر داد.
نحوه رفتار اوجی به نمایندگی از ایران اما با واکنش منفی در فضای مجازی روبه‌رو شد. شکی نیست که شعار مرگ بر آمریکا که یکی از مهم‌ترین شعارهای انقلابی دولت و ملت ایران است، طی 43سال گذشته الهام‌بخش بسیاری از ملت‌های تحت ستم رژیم آمریکا بوده اما نکته مهم اینجاست که راه تحقق این شعار، چگونه باید باشد و آیا می‌شود با هر نوع رفتار هیجانی و خلاف قواعد آن را پیش برد؟ 
جناب اوجی به نمایندگی از ملت ایران، باید به این موضوع التفات داشته باشد که تحقق اصول چنانچه با ابزار منطقی و عقلانی همراه نباشد، موجب وهن آن اصول و ارزش ها می‌شود. اگر ایران بتواند در نقاط مختلف جهان ازجمله در ونزوئلا به گسترش نفوذ خود بپردازد، این اقدام فی‌نفسه موجب نگرانی آمریکا خواهد شد و همین وضعیت در نوع خود، همان شعار مرگ بر آمریکا خواهد بود. 
حال در چنین شرایطی، چه نیازی است که یک مقام ارشد دولت ایران بخواهد جلوی چشم میلیون‌ها بیننده بدون توجه به اقتضائات دیپلماتیک، شعار مرگ بر آمریکا بدهدو موجب واکنش مقام ونزوئلایی شود. لازم است که راه‌های دست یافتن واقعی به شعائر انقلاب اسلامی مورد بازنگری قرار بگیرد و سطح دغدغه مسوولان از شعار، به عمل ارتقا یابد.

captcha
شماره‌های پیشین