sobhe-no.ir
1401
یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
9
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مردم از افزایش تعرفه‌های پزشکی

نسخه  ای که گران پیچیده می‌شود

جعفر پاکزاد / افزایش ویزیت پزشکان حواشی زیادی ایجاد کرد. عمده این افزایش تعرفه پزشکی ازسوی مردم غیرقابل پذیرش است. امروز، هزینه‌های زندگی در هر بخشی سرسام‌آور شده است. هزینه‌هایی مثل اجاره مسکن، خورد و خوراک یا پوشاک از یک طرف و افزایش هزینه‌ها تعرفه‌های پزشکی از طرفی دیگر، موجب فشار مضاعف برای مردم می‌شود. با افزایش 19 تا 24درصدی تعرفه‌های پزشکی در کشور -آن هم در سال جدید- این فشارها به خانواده‌ها و بیماران چند برابر خواهد شد.

تصویب تزریق دوز چهارم واکسن کرونا به افراد 70سال و بیماران زمینه‌ای

شهرهای قرمز کرونایی از روی نقشه پاک شد

صبح نو

تصویب تزریق دوز چهارم واکسن کرونا به افراد 70سال و بیماران زمینه‌ای

شهرهای قرمز کرونایی از روی نقشه پاک شد

واکسیناسیون در کشور باسرعت درحال انجام است. بعد از روند تکمیلی دوز سوم تزریق‌ها حالا دوره چهارم واکسیناسیون را افراد 70سال و بیماران زمینه‌ای آغاز می‌کنند. «عباس شیراوژن»، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تصویب تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر داد و اظهار کرد: در جهت تقویت سطح ‎ایمنی گروه‌های درمعرض‌خطر، از همه افراد بالای 70سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا نقص ایمنی، درخواست می‌شود یک نوبت ‎واکسن علاوه‌بر نوبت‌های قبلی تزریق کنند. گفتنی است معاون بهداشت وزارت بهداشت تجویز نوبت چهارم واکسن کرونا را به فاصله حداقل چهارماه از نوبت سوم ابلاغ کرده است. آخرین وضعیت کرونایی کشور پاک شدن شهرهای قرمز از روی نقشه است؛ بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۱۱بیمار مبتلابه کرونا در کشور فوت شدند.
تاکنون ۶۴میلیون و ۳۲۱هزار و ۸۶۸نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۵۳۵هزار و ۸۰۵نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۱۴هزار و ۷۹۶نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۴۸میلیون و ۸۷۲هزار و ۴۶۹دوز رسید. حالا نوبت به افراد بالای 70سال رسیده است. مدیرگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ارتباط با شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، توضیحاتی ارائه داد. «علی گل‌محمدی» گفت: افراد بالای ۱۸سال دارای سابقه ضعف سیستم ایمنی می‌توانند یکی از واکسن‌های نوترکیب را به فاصله حداقل چهارماه پس از مرحله سوم به‌عنوان نوبت چهارم دریافت کنند. ملاک تشخیص ضعف سیستم ایمنی، ارائه گواهی از سوی پزشک متخصص است و اظهارنظر شخصی و شفاهی افراد موردقبول نیست.
گل‌محمدی ادامه داد: تعریف ضعف سیستم ایمنی براساس سند کشوری گسترش واکسیناسیون کرونا شامل نقایص اولیه سیستم ایمنی، بیماری‌های خاص مانند سرطان تحت درمان با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، بیماران پیوند عضوشده، بیماران دریافت‌کننده داروهای سرکوب‌کننده یا تضعیف‌کننده سیستم ایمنی، افراد «اچ‌آی‌وی» مثبت و بیماران تحت درمان با دیالیز هستند.
وی درخصوص امکان تزریق دوز چهارم و پنجم واکسن کووید۱۹ برای متقاضیان سفرهای خارجی، گفت: افرادی که سه نوبت از واکسن‌های موجود در کشور را دریافت کرده و به‌علت الزامات سفر باید یک یا دو نوبت واکسن دیگر را تزریق کنند، با اخذ رضایت کتبی و آگاهانه و ارائه مدارک سفر می‌توانند دوز چهارم و پنجم از واکسن‌های موردتایید کشور مقصد را دریافت کنند. در این شرایط، فاصله دوز سوم و چهارم حداقل یک‌ماه و فاصله توصیه‌شده بین دوز چهارم و پنجم ترجیحا سه‌ماه است که در صورت اضطرار سفر، می‌تواند به حداقل یک‌ماه کاهش پیدا کند.
به گفته وی، تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا در مراکز تجمعی واکسیناسیون تحت پوشش دانشگاه ایران در حال انجام است.
 
۱۱بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند
 از دیروز تا امروز ۱۰اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۳۲بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۰۹نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۲۱هزار و ۶۵۳نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ساعت گذشته، ۱۱بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۱هزار و ۸۳نفر رسید.
در شبانه‌روز گذشته ۲۱استان کشور هیچ موردی از مرگ‌ومیر بیماران کووید۱۹ را ثبت نکرده‌اند و ۹استان فقط یک مورد، مرگ‌ومیر بیماران مبتلابه کرونا داشته‌اند و فقط در استان آذربایجان‌غربی، دو بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. خوشبختانه تاکنون ۶میلیون و ۹۸۳هزار و ۵۰۲نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۹۹۶نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۵۱میلیون و ۱۱۶هزار و ۷۸۲آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر، شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۳شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۱شهرستان در وضعیت زرد و ۹۴شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

captcha
شماره‌های پیشین