sobhe-no.ir
1401
یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
نشانه های افول آمریکا چیست؟

نظام جهانی در حال ظهور

دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران / بحران اوكراین بیانگر واقعیت جدید در سیاست جهانی است. روسیه به این دلیل حمله نظامی علیه اوكراین را در دستوركار خود قرار داد كه احساس می‌كرد ایالات‌متحده در روند افول مرحله‌ای قرار دارد. بحران‌های امنیتی، اقتصادی و سیاست خارجی آمریكا منجر به عدم تحقق بازدارندگی در برابر سیاست منطقه‌ای روسیه شد. نكته دیگر بیانگر آن است كه روسیه نیز در سال‌های بعد از جنگ سرد روند پرفرازونشیبی را سپری كرده و محور اصلی درآمدهای اقتصادی خود را براساس فروش انرژی قرار داده است.

یادداشت

رمز عملیات برجامی غرب

حنیف غفاری دکترای روابط بین‌الملل

صبح نو

یادداشت

رمز عملیات برجامی غرب

حنیف غفاری دکترای روابط بین‌الملل

«خواسته‌های فرابرجامی»! این کلیدواژه‌ای است که واشنگتن و تروییکای اروپایی اصرار زیادی در خصوص تکرار آن در رسانه‌ها و مواضع رسمی و غیررسمی خود دارند. دلیل این اصرار وسواس‌گونه کاملا مشخص است: غرب درصدد است مطالبات حقوقی جمهوری اسلامی ایران در پروسه رفع عملیاتی تحریم‌ها را به‌مثابه مطالبات فرابرجامی جا انداخته و متناسب با این تصویرسازی کاذب، مراحل بعدی بازی خود را در دقایق آخر مذاکرات وین طراحی و اجرا کند.
ظاهرسازی بازی آمریکا در این آوردگاه مضحکانه است: آن‌ها مدعی هستند با توجه به اینکه قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی ادعایی واشنگتن در ذیل برچسبی غیر از تحریم‌های هسته‌ای صورت گرفته است، مطالبه ایران درخصوص حذف آن از لیست موسوم به FTOمصداق نوعی مطالبه فرابرجامی محسوب می‌شود! به عبارت بهتر، «ظاهر حقوقی» بر «کارکرد عملیاتی» رفع تحریم‌ها در اینجا در اولویت قرار گرفته و «برجام» نه به‌مثابه یک سند عملیاتی، بلکه به‌عنوان یک سند تفسیرپذیر در نظر گرفته شده است!
واقعیت امر این است که در پروسه احیای برجام، «برچسب‌ها» اصالتی ندارند، بلکه این «کارکردها» هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. اگر آثار تحریم‌هایی که پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای علیه ایران وضع شده است، در مسیر رفع تحریم‌های مشخص‌شده در برجام خللی ایجاد کنند، باید به هر قیمت ممکن برداشته شوند. از سوی دیگر، همه تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که تحت عناوین و برچسب‌های مختلف علیه ایران و نهادهای مختلف کشورمان ازجمله سپاه پاسداران وضع شده است، در تناقض کامل با بند29 برجام قرار دارند. در چنین شرایطی آمریکا درصدد وارونه‌نمایی صحنه مذاکرات وین از طریق اصرار بر فرابرجامی بودن مطالبه ایران مبنی بر حذف نام سپاه پاسداران از گروه‌های تروریستی ادعایی آمریکا ( FTO) است.
اگر آمریکا بخواهد به همین بازی غیرحقوقی و مضحکانه ادامه دهد و یک مطالبه برجامی را به‌مثابه خواسته‌ای فرابرجامی جا بزند، قطعا گره به‌وجود‌آمده در مذاکرات وین کورتر و بازکردن آن سخت‌تر خواهد شد. جهت بازشدن این گره، لازم است دولت بایدن تصمیم واقعی خود را جهت حذف عملیاتی موانع موجود در مسیر احیای برجام اتخاذ کند. در این میان تصویرسازی‌های وارونه مقامات کاخ سفید، وزارت خارجه و کنگره آمریکا قطعا منجر به عقب‌نشینی جمهوری اسلامی ایران از مطالبات حقوقی و عملیاتی خود نخواهد شد. فراتر از آن، اختلافات موجود میان بایدن و سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات بر سر بازگشت به برجام و خروج سپاه از لیست گروه‌های تروریستی ادعایی آمریکا نیز اهمیتی برای جمهوری اسلامی ایران ندارد. آنچه در این میان موضوعیت دارد، تصمیم نهایی آمریکا و خروجی رسمی آن است. طی روزهای اخیر، رسانه‌های آمریکایی و اروپایی مانور زیادی بر اختلافات داخلی میان کاخ سفید، وزارت خارجه، پنتاگون و کنگره بر سر خروج نام سپاه پاسداران از لیست FTO می‌دهند. این رویکرد، ناشی از همپوشانی اضلاع رسمی و غیررسمی سیاست خارجی آمریکا در مواجهه با حقوق حقه کشورمان محسوب می‌شود و نباید تسلیم آن شد.

captcha
شماره‌های پیشین