sobhe-no.ir
1401
یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

خبر

پافشاری مجلس شورای اسلامی برای واردات و ساماندهی خودرو

قالیباف: با 5 هزار دلار می توان خودروی با کیفیت استفاده کرد

بازار خودرو در آرامش نسبی قرار گرفته است اما کارشناس روند بازار را در هفته آینده متفاوت می‌دانند. از ابتدای اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ نوسان قیمتی خودرو در بازار کشور کاهش یافته است اما براساس بررسی‌های میدانی از دیروز حدود 10درصد افزایش داشته است؛ البته به عقیده کارشناسان به نظر نمی‌رسد قیمت خودرو در هفته‌های آینده روند کاهشی داشته باشد. همه این‌ها درمان درد بازار خودرو که سالانه چند هزار دستگاه نیاز دارد، نیست. از بهار سال۱۳۹۷ و همزمان با ازسرگیری تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، دولت وقت تصمیم گرفت واردات حدود ۱۲۰۰قلم کالا به کشور را ممنوع کند که خودرو نیز یکی از این محصولات بود. در واقع دولت اعلام کرد که جز مواد اولیه و واسطه‌ای، کالاهای اساسی، کالاهای موردنیاز مردم و محصولاتی که مشابه داخلی ندارند، واردات دیگر کالاها به کشور ممنوع است. در ماه‌های گذشته بحث‌های زیادی درباره امکان آزادسازی واردات خودرو مطرح شده که هنوز مشخص نیست چه سرنوشتی خواهند داشت. گروهی معتقدند تا زمانی که دسترسی دولت به منابع ارزی جدید ممکن نشود، عملا آزادسازی واردات ممکن نیست و در مقابل گروهی معتقدند با توجه به فضای شکل‌گرفته در بازار محصولات داخلی، کشور به واردات خودرو نیاز دارد. در آخرین تحول، سرانجام مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو موافقت کرد اما این واردات را منوط به صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه دانست. به این ترتیب برای واردات خودرو، ابتدا باید صادرات خودرو یا محصولات وابسته به آن در دستورکار قرار گیرد.

صبح نو

خبر

 ۳۰هزار طرح اشتغال برکت برای اقشار اجتماعی ویژه
 محمد ترکمانه، مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: بنیادبرکت امسال ۳۰هزار و ۵۰۰طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور را برای اقشار اجتماعی ویژه و آسیب‌پذیر در سراسر کشور اجرا می‌کند. این اقشار اجتماعی ویژه و آسیب‌پذیر شامل زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت‌کشان، خانواده شهدا و ایثارگران، طلاب و خانواده‌های‌شان، معلولان و خانواده‌های دارای معلول، خانواده کودکان بازمانده از تحصیل و افرادی که مهاجرت معکوس کرده و به روستاهای‌شان بازگشته‌اند، می‌شود. اجرای این ۳۰هزار و ۵۰۰طرح اشتغال‌زایی ایجاد ۱۰۵هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم را برای این اقشار ویژه و سایر افراد به دنبال دارد.
 به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، حجم کل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی طرح‌های اشتغال‌ اقشار اجتماعی ویژه و آسیب‌پذیر در سال جاری ۵۴هزار و ۹۰۰میلیارد ریال است.
 وی با تاکید بر حمایت بنیاد برکت از اقشار اجتماعی ویژه گفت: بنیاد در سال۱۴۰۰ نیز نزدیک به ۲۹هزار طرح اشتغال را برای این اقشار راه‌اندازی کرده است.
ترکمانه تصریح کرد: ۸۰درصد فعالیت‌های بنیاد برکت بر توانمندسازی اقتصادی، اشتغال و معیشت مردم متمرکز است و اشتغال‌زایی ماموریت اصلی بنیاد به‌شمار می‌رود.
 مدیرعامل بنیاد برکت با ارائه آماری درباره عملکرد این بنیاد در حوزه اشتغال بیان کرد: تا به امروز ۱۹۰هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم و روستایی کشور اجرا شده که ایجاد قریب به ۶۰۰هزار فرصت شغلی خرد و خانگی را به دنبال داشته است. امروزه شبکه تسهیل‌گران بنیاد برکت با ۳۲هزار مقام و مسوول محلی در ارتباط مستمر هستند. ترکمانه با تاکید بر فعالیت بنیاد برکت در سراسر کشور خاطرنشان کرد: ۱۲هزار روستا و ۳۹۰شهرستان در تمامی استان‌ها تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت قرار دارند.
 
رهایی از اعدام ۵۱ محکوم 
به قصاص با گذشت اولیای دم
دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده‌های سازش و اقدامات دادستانی در راستای جلب رضایت و آزادی زندانیان، بیان کرد: با توجه به فلسفه صلح و سازش و اهمیت آن و همچنین تاکید رییس قوه‌قضاییه در این رابطه، دادسرای عمومی و انقلاب تهران در جرایم قابل گذشت همواره سعی بر ایجاد سازش فی مابین طرفین پرونده دارد. این موضوع به موجب بخشنامه‌های صادره و تاکید در جلسات مشترک با معاونان دادستان پیگیری می‌شود که نتایج مفیدی در برداشته است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال۱۴۰۰، ۴۹هزار و ۱۱۳فقره از پرونده‌هایی که به‌منظور صلح و سازش ازسوی دادسرا به شورای حل اختلاف ارسال شده، منتهی به نتیجه و با اعلام گذشت شاکی خصوصی، مختومه شده است. با مساعدت و پیگیری‌های همکاران قضایی، شعب تحقیق در مورد ۱۱هزار و ۶۷۷فقره پرونده ازسوی شکات خصوصی درخواست انصراف از شکایت و ترک تعقیب صورت گرفته و درمورد ۴۹۵فقره پرونده نیز با گذشت شاکی خصوصی قرار موقوفی تعقیب صادر شد. در پرونده‌های مربوط‌به قصاص نیز به‌لحاظ اهمیت آن موضوع در دستورکار دادسرای تهران قرار دارد که در سال۱۴۰۰ با تلاش بی‌وقفه صورت‌گرفته در استان تهران، تعداد ۵۱نفر از محکومان به قصاص با اعلام گذشت اولیای دم از قصاص رهایی یافتند.

captcha
شماره‌های پیشین