sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
8
گزارش «صبح‌نو» از بی‌توجهی به تغییر الگوی کشت؛

صادرات هندوانه از سرزمین کم آب

فائزه مومنی / کم‌آبی همیشه یکی از ابر مشکلات کشور ما محسوب شده و می‌شود. مشکلی که هزاران بار درباره شیوه مدیریت آن صحبت شده و در شعارهای انتخاباتی تمام کاندیداهای ریاست‌جمهوری وعده داده شده است اما اقدام عملی که خروجی قابل لمسی برای مردم و کشور داشته باشد، انجام نشده و هنوز چشم مسوولان به آسمان است تا بارندگی به میزانی باشد که بتوان شیوه منقضی‌شده مصرف آب را با آن ادامه دهند. این درحالی است که متوسط بارندگی در جهان در حدود ۸۶۰‌میلی‌متر بوده و متوسط درازمدت این رقم در ایران ۲۵۰‌میلی‌متر است. توزیع بارندگی در ایران نیز ناهمگون است به‌نحوی‌که یک درصد از مساحت ایران بارشی بیش از ۱۰۰۰‌میلی‌متر دارد و میزان بارندگی در مناطقی همچون حوضه آبریز شرق کشور در حدود ۱۴۸‌میلی‌متر است. در کشور ما سهم مصرف آب در بخش کشاورزی در حدود ۹۰‌درصد، شرب ۸‌درصد و صنعت و معدن ۲‌درصد است، در‌صورتی‌که در کشورهای توسعه‌یافته سهم بخش کشاورزی ۳۰‌درصد، شرب و بهداشت ۱۱‌درصد و سهم بخش صنعت و معدن ۵۹‌درصد است. در بخش شرب و بهداشت، مصارف به دو بخش کلی خانگی و غیرخانگی تقسیم می‌شود. مصارف غیرخانگی شامل مصارف تجاری، صنعتی، عمومی و اداری، آموزشی و اماکن مذهبی، بنایی و آزاد و سایر است. همچنین در بخش شهری میزان مصرف آب (آب فروش رفته+هدررفت ظاهری+ مصارف بدون درآمد) در سال در حدود 4‌/5میلیارد متر‌مکعب است. از این میزان مصرف مقدار 3‌/4میلیارد مترمکعب مربوط به مصارف بخش خانگی است؛ لذا باتوجه به جمعیت تحت پوشش در مناطق شهری، میزان سرانه مصرف آب یا همان میانگین مصرف آب به‌ازای هر نفر در روز برای کل مصارف ۲۲۴لیتر به‌ازای هر نفر در روز و برای مصارف خانگی ۱۸۰‌لیتر به ازای هر نفر در روز است. امسال برخلاف سال‌98 و همانطور که از اقلیم خشک ایران انتظار می‌رفت، بارندگی زمستان و پاییز بسیار کم بود و در بهار نیز تاکنون آسمان روی خوشی به ساکنان ایران زمین نشان نداد.

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت تولید واکسن داخلی و واکسن «آدنوویروسی» پاستور را بخوانید

مقابله واکسن پاستوکووک با انواع جهش‌ها

تولید واکسن کرونا در ایران ازجمله دستاوردهای مهم ملی دانشمندان کشور است که در یکسال گذشته به سرانجام رسیده و اکنون وارد چرخه مصرف شده است؛ اقدامی که موردحمایت رییس‌جمهوری نیز قرار گرفت و حالا قرار است تکمیل واکسیناسیون با تولیدات داخلی ادامه پیدا کند. شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات بزرگی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (برکت)، انستیتو پاستور ایران، موسسه سرم‌سازی رازی پیشتاز این حرکت شدند و البته همزمان وزارت دفاع، سپاه پاسداران و یک شرکت خصوصی نیز برای تولید واکسن کرونا فعال شدند. به این ترتیب در کنار شرکت‌های متعدد دانش‌بنیان ۶پروژه تولید واکسن برکت (در ستاد اجرایی فرمان امام)، پاستوکووک (انستیتو پاستور ایران)، کووپارس رازی (موسسه سرم‌سازی رازی)، فخرا (وزارت دفاع)، واکسن نورا (دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله) و اسپایکوژن در یک شرکت خصوصی پیشتاز تلاش برای تولید واکسن کرونا در کشور شدند. این روند باعث به وجود آمدن سرعت در تولید و روند واکسیناسیون شد. رییس انستیتو پاستور ایران درباره شرایط تولید و ذخیره واکسن پاستوکووک، گفت: اکنون نزدیک به سه‌میلیون دوز واکسن پاستوکووک در انبار داریم که در صورت درخواست وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد.

کرونا جان 18 نفر را گرفت

صبح نو

کرونا جان 18 نفر را گرفت

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۱۴بیمار مبتلابه کرونا در کشور فوت شدند. از دیروز تا امروز ۹اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۱۹بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۳۵نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۲۱هزار و ۱۲۱نفر رسید. در طول ۲۴ساعت گذشته، ۱۴بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۱هزار و ۷۲نفر رسید. تاکنون ۶میلیون و ۹۸۰هزار و ۴۸۳نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. یک‌هزار و ۷۶نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۵۱میلیون و ۶۶هزار و ۳۴۵آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر دو شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۳شهرستان در وضعیت زرد و ۷۵شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. براساس اعلام مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۴۸میلیون و ۸۷۲هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. تاکنون ۶۴میلیون و ۳۲۱هزار و ۸۶۸نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۵۳۵هزار و ۸۰۵نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۱۴هزار و ۷۹۶نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۴۸میلیون و ۸۷۲هزار و ۴۶۹دوز رسید. در شبانه‌روز گذشته ۲۳هزار و ۶۲۳دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین