sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
6
نگاه

هراس صهیونیست ها  از روابط تهران- ریاض

سرمقاله

رژیم صهیونیستی ضعیف شده است

موانع واردات خودرو رفع شد

موافقت مجمع تشخیص با مصوبه مجلس

واردات خودرو پس از چندماه فراز و فرود حالا از ایستگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گذشت؛ موضوعی که شاید با توجه به مصوبه سال97 سران قوا و پایان زمان آن در آینده‌ای نزدیک نیاز به این همه هیاهو نداشته باشد. آیت‌الله آملی لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که پیش از این از نحوه برخورد با این مجمع در موضوع واردات خودرو گلایه کرده بود حالا در جلسه چهارشنبه‌شب تکلیف را مشخص می‌کند.

صبح نو

نگاه

هراس صهیونیست ها  از روابط تهران- ریاض

مذاکرات ایران و عربستان‌سعودی باعث نگرانی روزنامه «جروزالم‌پست» شده که نوشته این موضوع می‌تواند «توافقات ابراهیم» (توافقات عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم‌صهیونیستی) را به خطر بیندازد.  چند روز پیش اعلام شد نمایندگان ایران و عربستان‌سعودی پنجمین دور از گفت‌وگوهای خودشان را در عراق برگزار کرده‌اند. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران این گفت‌وگوها را مثبت توصیف کرده و پایگاه «آکسیوس» گزارش داده دو طرف به توافقاتی در جریان آن گفت‌وگوها دست پیدا کرده‌اند. جروزالم‌پست نوشته اینکه «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا تصمیم به کاهش حضور کشورش در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) گرفته مناسبات ژئوپولیتیک منطقه را دستخوش تغییر کرده است: «ایالات‌متحده آمریکا طی دهه‌های گذشته بسیار در منطقه فعال بوده است. باوجوداین، دولت رییس‌جمهور اقدامات زیادی انجام داده که نشان می‌دهد قصد دارد نقش آمریکا در خاورمیانه را کاهش دهد و این موضوع به دگرگونی در مناسبات ژئوپولیتیکی منطقه منجر شده است.» روزنامه صهیونیستی به نقل از کارشناسان نوشته عربستان‌سعودی از این اقدام ایالات‌متحده بسیار نگران است. «یوسی کاپرواسر»، رییس «پروژه تحولات منطقه‌ای خاورمیانه در مرکز امور عمومی اورشلیم (بیت‌المقدس)» می‌گوید: «آن‌ها (عربستانی‌ها) شاهد اشتیاق آمریکا برای ازسرگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هستند و به همین خاطر به خودشان می‌گویند باید دنبال دوستان دیگری باشند.» او می‌افزاید: «اسراییل نزدیک‌ترین دوست برای عربستان‌سعودی از این لحاظ است، چون دو طرف منافع شبیه به هم در این زمینه دارند. ما [اسراییلی‌ها] دوست داریم ببیینم آن‌ها به ما نزدیک‌تر می‌شوند اما آن‌ها می‌خواهند همه گزینه‌ها را بررسی کنند.» عربستان‌سعودی و رژیم‌صهیونیستی طی سال‌های گذشته همکاری‌های مخفیانه‌ای با یکدیگر در زمینه‌های مختلف داشته‌اند؛ با‌این‌حال، ریاض تاکنون برخلاف دولت‌های عربی نظیر امارات و بحرین هنوز عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو را علنی نکرده است.
طبق نوشته جروز الم‌پست کارشناسان می‌گویند که نشست‌های ایران و عربستان‌سعودی بیشتر به اوضاع یمن مربوط است. «یوزی رابی»، مدیر مرکز دایان برای مطالعات خاورمیانه و آفریقا در دانشگاه تل‌آویو گفته که سعودی‌ها خودشان را در موقعیت بسیار پیچیده‌ای در یمن می‌بینند و در جست‌وجوی راه‌حلی به‌جای مشارکت گسترده‌شان در جنگ هستند. او گفت: «سعودی‌ها در یمن شکست خورده‌اند و دوست دارند به مصالحه‌ای دست پیدا کنند تا زیان‌های‌شان را جبران کنند و شرایطی در یمن ایجاد کنند که حوثی‌ها خیلی قوی نشوند. اساسا چیزی که شاهد آن هستیم تلاش سعودی‌ها برای رسیدن به مصالحه با ایران بر سر مساله یمن است.»
روزنامه جروزالم‌پست نوشته کشورهای عربی که با اسراییل توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط امضا کرده‌اند هم همانند عربستان‌سعودی تمایل دارند به سازش‌هایی در زمینه یمن دست پیدا کنند، چون تحولات این کشور به ایران امکان داده نفوذ زیادی در شبه‌جزیره عرب به دست بیاورد که برای هیچ‌کس خوشایند نیست. کاپرواسر می‌گوید: «ما دراین‌باره نگرانیم چون ایرانی‌ها ممکن است فقط از جانب سعودی‌ها ژست‌ها و لبخندهایی دریافت کنند که هیچ کمکی برای آوردن ثبات به خاورمیانه نخواهد داشت. اگر روابط ایران و عربستان‌سعودی رو به بهبود باشد این می‌تواند توافقات ابراهیم را در ادامه به خطر بیندازد. این چیزی است که اسراییل از آن نگران است.» به نوشته جروزالم‌پست، کارشناسان در این مورد که عربستان‌سعودی از طریق مذاکرات بغداد به‌دنبال خارج کردن خودش از یمن است اتفاق‌نظر دارند اما آن‌ها اطمینان ندارند که ایران هم دلیل مشابهی برای گفت‌وگوها داشته باشد. کاپرواسر مدعی شد: «کاری که ایران در تلاش برای انجام آن است تضعیف دولت‌های پراگماتیک و میانه‌رو‌تر در جهان عرب و بهره‌گرفتن از روابط تنش‌آلود آن‌ها با آمریکا در مقطع زمانی فعلی است.» وبگاه اکسیوس نیز پس از دیدار اخیر هیات‌های دیپلماتیک ایران و عربستان مدعی شد که در مذاکرات میان نمایندگان ایران و عربستان در خصوص برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌ها بحث‌هایی صورت گرفته و ریاض خواهان اقدامات عملی بیشتری شده است. در این گزارش آمده است که ریاض با بازگشایی سفارت ایران در عربستان برای فعالیت‌های مرتبط با سازمان همکاری اسلامی جده موافقت کرده و یکی از منابع آگاه گفته است که دو طرف تصمیم گرفتند که طی ۳۰روز آینده هیاتی را به هر دو کشور اعزام کنند تا درمورد بازگشایی سفارتخانه‌ها گفت‌وگو کنند. براساس این گزارش، عربستان‌سعودی همچنین با ورود ۴۰هزار زائر ایرانی به عربستان برای مراسم حج در ماه ژوئیه موافقت کرده است. اکسیوس به نقل از برخی منابع گزارش کرده است که در جریان مذاکرات هفته گذشته میان نمایندگان تهران و ریاض، ایران نسبت‌به آتش‌بس در یمن نظر مثبتی داشته است اما تاکید کرده که باید گام‌های عملی برای حرکت به‌سوی صلح پایدار برداشته شود. طبق این گزارش، در پی سرد شدن روابط عربستان با ایالات‌متحده پس از روی کار آمدن «جو بایدن» به‌عنوان رییس‌جمهور آمریکا، ریاض سیاست‌های منطقه‌ای خود را در سال گذشته تغییر داده است. دولت ایران بارها تصریح کرده است که روابط با همسایگان را بدون توجه به وضعیت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در اولویت قرار می‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین