sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با «امیرحسین میرزائیان»، دبیر مجموعه کلاسیک‌های جهان

آثاری که جهان را تغییر دادند

سمانه استاد / نشر نفیر به‌تازگی مجموعه‌ای را تحت‌عنوان «خلاصه کلاسیک‌های جهان» روانه بازار چاپ کرده است. این مجموعه خلاصه‌ای از رمان‌های مهم جهان را عرضه می‌کند ازجمله جنایت و مکافات، کمدی الهی و جین ایر. در این راستا با دبیر این مجموعه، امیرحسین میرزائیان گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

اخبار کوتاه

معرفی کتاب

«کوه مرگی»، روایت بخشش در دل جنگ

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با «امیرحسین میرزائیان»، دبیر مجموعه کلاسیک‌های جهان

آثاری که جهان را تغییر دادند

سمانه استاد / نشر نفیر به‌تازگی مجموعه‌ای را تحت‌عنوان «خلاصه کلاسیک‌های جهان» روانه بازار چاپ کرده است. این مجموعه خلاصه‌ای از رمان‌های مهم جهان را عرضه می‌کند ازجمله جنایت و مکافات، کمدی الهی و جین ایر. در این راستا با دبیر این مجموعه، امیرحسین میرزائیان گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

امیرحسین میرزائیان، متولد1364 و دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد ادبیات انگلیسی است. او 10سال است که به‌عنوان مترجم در حوزه‌های مختلفی ازجمله کودک و نوجوان، خردسال، مهارت‌های اجتماعی، ادبیات داستانی بزرگسال و روانشناسی فعالیت کرده و بیش از 80عنوان کتاب منتشر کرده است. او سابقه همکاری با مطبوعات، کتاب‌ماه ادبیات و سایت کتابخوانی کانون پرورش کودکان و نوجوانان را نیز دارد. درحال‌حاضر او با انتشاراتی مانند انتشارات ذکر (کتاب‌های قاصدک)، موسسه انتشارات فنی ایران(کتاب‌های نردبان)، انتشارات جیحون، نشر نفیر و کتابسرای نیک همکاری می‌کند.
   
به‌تازگی نشر نفیر مجموعه‌ای را چاپ کرده است به نام خلاصه کلاسیک‌های جهان. کمی بیشتر این مجموعه را برای مخاطبان معرفی کنید. چند جلد از کتاب‌های این مجموعه چاپ شده و قرار است مجموعه چند جلد داشته باشد؟
تا امروز 12جلد از مجموعه خلاصه کلاسیک‌های جهان منتشر شده که سه عنوان دیگر هم در دست انتشار است. این مجموعه به بخشی از ادبیات داستانی جهان می‌پردازد که هرکدام روزگار خود و جهان پس از آن زمان را تغییر داده‌اند؛ مثلا کمدی الهی و برباد‌رفته در زمانه و شیوه کاملا متفاوتی به طبیعت انسانی پرداخته‌اند ولی چنان بوده‌اند که در دل و فرهنگ مردم جا باز کنند و امروز هم نام هردو برای دوستداران کتاب آشناست. ما بنا داریم با توجه به استقبال مخاطب تا جای ممکن عنوان‌های بیشتری از خلاصه ادبیات جهان را منتشر کنیم.
 
چه شد که تصمیم به چاپ این مجموعه گرفتید؟ هدف از چاپ این مجموعه چیست؟
روزگار ما دوران سرعت انتقال اطلاعات است، آنچنان که گونه‌های جدید ادبی از قبیل 
فلش فیکشن را پدید آورده است. هدف ما 
از مجموعه انتشار خلاصه آثار کلاسیک این است که مخاطب بتواند با سرعت زیاد اثر کلاسیکی را بخواند، ذوق خواندن نسخه کامل آن اثر در او برانگیخته شود و ضمنا تصمیم بگیرد با آثار کلاسیک بیشتری هم آشنا شود.
 
کمی از روند چاپ این کتاب‌ها بگویید. آیا این کتاب‌ها قبلا به زبان اصلی خود خلاصه شده و این خلاصه به فارسی ترجمه شده است؟
برای این مهم، منبعی لازم بود که ضمن تلخیص آثار، عناصر اصلی آن‌ها را هم حفظ کند. انجمن بزرگداشت آثار ادبی گرالیر با موفقیت توانسته پیرنگ، درونمایه، شخصیت و عمل داستانی، این عوامل اصلی رمان را تا حد مطلوبی در تلخیص آثار قطور (مثلا از 1500صفحه به 150صفحه) حفظ کند. ما اکثر عنوان‌ها را از مجموعه خلاصه ادبیات جهان گرالیر برگزیده‌ایم و مترجمان آن‌ها را از انگلیسی به فارسی برگردانده‌اند.
 
شما سابقه‌ای طولانی در ترجمه دارید و در حوزه‌های مختلف ترجمه کرده‌اید. کدام بخش علاقه شما در ترجمه است؟
من بیش از یک دهه است که ترجمه را حرفه اصلی‌ام ساخته‌ام و در سال‌های مختلف کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان را در کنار کتاب‌های روانشناسی و ادبیات داستانی بزرگسال ترجمه کرده‌ام. تا امروز بیش از 80عنوان کتاب با ترجمه من منتشر شده است. ترجمه کتاب‌های کودک همیشه برایم خوشایندتر بوده است، هرچند که برخلاف تصور عموم کار سخت‌تری است. دلیلش هم کودک همیشه حاضر درونم و البته تمایلم به نزدیکی و تماشای دنیایی است که اهالی‌اش از آلودگی‌های زندگی کمتر دیده‌اند.
 
کمی از کارهای آینده‌تان بگویید. چه کارهایی دیگری از شما در دست چاپ یا ترجمه است؟
 کتاب‌های زیاد دیگری از من در حوزه ادبیات کودک و آموزش مهارت‌های زندگی به بچه‌ها در دست انتشار است: مجموعه رمان‌های نوجوان، کتاب‌هایی برای آموختن فرزندپروری و مسائل نوجوانان به والدین و مربیان و یک‌سری کتاب‌های آموزشی که به نظرم جای‌شان در کنار کتاب‌های درسی خالی  است. ضمن اینکه مشغول ترجمه آثار روانشناسی یونگی و غیرداستانی هستم، فعالیت در حوزه نشر، کشف مترجم‌های جوان و کمک به ورودشان به دنیای کتاب هم جزئی جدید از زندگی شغلی من شده است.

کتاب‌های زیاد دیگری از من 
در حوزه ادبیات کودک و آموزش مهارت‌های زندگی به بچه‌ها در دست انتشار است 

captcha
شماره‌های پیشین