sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
12
«صبح‌نو» خرید توییتر از سوی ایلان ماسک را بررسی می‌کند

توییتر زیر بیرق مرد پرحاشیه

ایلان ماسک، توییتر را به ارزش ۴۴میلیارد دلار خرید. او که خود را مدافع سرسخت آزادی بیان می‌خواند، از نظارت بر محتوا در توییتر انتقاد کرده و می‌خواهد الگوریتم اولویت‌دهنده توییت‌ها، عمومی باشد و با دادن قدرت بیش‌ازحد در این سرویس به شرکت‌هایی که تبلیغ می‌کنند، معترض است. کنشگران سیاسی انتظار دارند سیستم ماسک به معنای نظارت کمتر و احیای دوباره افراد ممنوعه شامل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا باشد. محافظه‌کاران از چشم‌انداز کنترل های کمتر به وجد آمده‌اند، در‌حالی‌که برخی مدافعان حقوق بشر نگران افزایش نفرت‌پراکنی هستند. بر‌اساس داده‌های ارائه‌شده ازسوی Social Blade که آمار شبکه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد، دو روز پس از اعلام خرید توییتر ازسوی ماسک، تعداد فالوورهای حساب‌های محافظه‌کار تقریبا 10برابر میانگین نرخ روزانه آن‌ها افزایش پیدا کرده است. درهمین‌حال، حساب‌های لیبرال محبوب، بسیاری از دنبال‌کنندگان خود را از دست داده‌اند.

دیدار صمیمانه اهالی کتاب، نشر و ادبیات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

ضیافت شعر و کتاب

به گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ضیافت صمیمانه اهالی کتاب، نشر و ادبیات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (هفتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) با حضور یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جمعی از مدیران و مسوولان فرهنگی کشور و اهالی فرهنگ، کتاب، نشر و ادبیات برگزار شد.

صبح نو

دیدار صمیمانه اهالی کتاب، نشر و ادبیات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

ضیافت شعر و کتاب

به گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ضیافت صمیمانه اهالی کتاب، نشر و ادبیات با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (هفتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) با حضور یاسر احمدوند (معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جمعی از مدیران و مسوولان فرهنگی کشور و اهالی فرهنگ، کتاب، نشر و ادبیات برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه بخش فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کشور به‌عنوان حوزه پیش‌ران باید تقویت شود، گفت: در این مسیر دولت سیزدهم و بخش‌های مختلف کشور باید هزینه و حمایت کنند و اجازه ندهیم حوزه کتاب و صنعت نشر بیش از این دچار مشکل شود.
اسماعیلی فضای فناوری جدید را فرصت و تهدید دانست و گفت: امروز در جامعه ما بیشتر بخش تهدید این فضا مطرح است اما یک جامعه فرهنگی و اصیل مانند جامعه ایرانی با نخبگان برجسته‌ای که تعدادی از آن‌ها در این جمع حاضر هستند، حتما می‌توانند بر فرصت‌های فضای فناوری جدید تمرکز کنند. ما نمی‌توانیم دیوار بکشیم و مانع ورود فناوری‌های نو به این عرصه شویم. منطق این است که ریل‌گذاری کنیم تا این فناوری‌ها منجر به تقویت بیشتر حوزه فرهنگ شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: در کشور شاخص‌هایی برای سنجش سرانه مطالعه وجود دارد؛ آخرین عددی که برای سرانه مصرف فرهنگی در حوزه موسیقی، کتاب، سینما، تلویزیون و... ارائه شد تاحدی قابل قبول بود. در وزارت فرهنگ و 
ارشاد اسلامی بنا بر این است که تلاش کنیم مردم بیشتر کتاب بخوانند و کتابخوان شوند. نهضت کتابخوانی، مطالبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است.
اسماعیلی با بیان‌ اینکه حوزه نشر باید جنب‌وجوش، نشاط و تولیدات فرهنگی متنوعی داشته باشد، گفت: میزان فروش کتاب در حوزه کودک و نوجوان بیشتر از حوزه‌های دیگر است؛ در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران این حوزه فروش بالایی را به نام خود ثبت کرد. در این نمایشگاه کتاب‌ها با پست رایگان در اختیار خریداران قرار گرفت و کتاب‌ها به آدرس‌های روستایی ارسال می‌شد که نام کوچه و خیابان نداشت. این امر همان فرصت استفاده از فناوری‌های نو در این حوزه است؛ بنابراین باید به نحو مقتضی کتاب چاپ کنیم و به مخاطبان آن توجه کنیم.
 
موضوع کاغذ حل‌شدنی است
اسماعیلی به وضعیت کاغذ در کشور و تلاش برای رفع مشکلات این حوزه اشاره کرد و گفت: تقریبا هفته‌ای نیست که یک تا دو جلسه در سطح رییس‌جمهور محترم و معاون‌اول محترم ریاست‌جمهوری درباره موضوع کاغذ نداشته باشم. گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و من برای حل این مساله بسیار امیدوارم و نگرانی ندارم. با همه انگیزه تلاش می‌کنم وضعیت کاغذ را تا حد مطلوبی حل کنم و ان‌شاءا... این موضوع حل‌شدنی است.
وی افزود: همه بحث‌های مطرح‌شده و مشکلاتی که از دور بزرگ نشان داده می‌شود وقتی با قدرت، اراده و پیگیری به سراغ آن‌ها می‌رویم کوچک می‌شوند. من مطمئنم با یاری خدا این مشکل نیز حل خواهد شد. موضوع مهم تولید محتواست. اعضای شورای سیاستگذاری این دوره از نمایشگاه‌ بین‌المللی 
قرآن کریم موافق برگزاری نمایشگاه به شکل فیزیکی نبودند اما من مُصر شدم و نمایشگاه برگزار شد چراکه معتقدم جامعه ما به نشاط مومنانه نیاز دارد. در جلسه هیات دولت، وزرا به عظمت نمایشگاه بین‌المللی قرآن اشاره می‌کنند. در برخی از شب‌ها چندصدهزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. محمدمهدی اسماعیلی در پایان گفت: برای سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز استدلال به همین صورت بود؛ این نمایشگاه بزرگ‌ترین جشنواره فرهنگی کشور است و باید تلاش کنیم با عظمت برگزار شود. بر همین اساس نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه تلاش ما بر این است تا با وجود همه محدودیت‌ها فضای فرهنگی کشور را پرنشاط کنیم. باید برای کتابفروشان نیز فکری کنیم تا با برگزاری نمایشگاه‌های کتاب فیزیکی و مجازی حذف نشوند چراکه جلوه فرهنگی یک شهر محسوب می‌شوند. بعضی از شهرها تنها یک کتابفروشی دارد. از رفت‌وآمد در بازار صحاف‌های همدان لذت می‌بردم و دوست داشتم در این فضا قدم بزنم؛ نباید اجازه دهیم این فضاها از بین بروند. با کمک و همکاری این جمع به دنبال ایجاد نشاط فرهنگی مبتنی بر کتاب، کتابخوانی و تولید محتوا هستیم؛ کمک کنید این مباحث و موضوعات در مسیر پیشرفت و رو به جلو حرکت کند.
 
مشکلاتی از جنس گرانی کاغذ
همچنین، یاسر احمدوند نیز در این ضیافت صمیمانه به اهل فرهنگ، پدیدآورندگان، نویسندگان، شاعران، ویراستاران، مصححان، پژوهشگران، اهالی نشر، ناشران، اهالی ترویج، توزیع و فروش کتاب، اعضای صنعت چاپ و همه کسانی که در فرایند تولید فرهنگ و رساندن آن به مخاطبان تلاش می‌کنند، خداقوت و خسته نباشید گفت و ادامه داد: این دیدار اولین جلسه عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی حوزه تولید محتوا و تولید کتاب در بخش‌های مختلف است و امیدواریم این جلسه‌ها در طول سال استمرار داشته باشد.
یاسر احمدوند در پایان با اشاره به وضعیت کاغذ در کشور گفت: گرانی کاغذ مشکلاتی را برای ناشران فراهم کرده است. هرچند کاغذ به قیمت روز دنیا در بازارها گران نیست اما هزینه آن برای مصرف نشر ما بالاست. اخباری که در زمینه کشف محموله‌های کاغذ منتشر می‌شود مطلقا وجود ندارد و یک بند کاغذ در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار نگرفته است اما در  تلاش هستیم بخشی از کاغذهای آزادشده در اختیار این وزارتخانه قرار بگیرد تا به بدنه نشر تزریق کنیم. حدود هزار و 200تن کاغذ در بندرعباس آزاد شده است که در مسیر ارسال به تهران است. اهتمام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تولید کاغذ داخلی مطرح است که درباره جزئیات آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

captcha
شماره‌های پیشین