sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
10

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از جزئیات جدید از کفاره و فطریه را بخوانید

مبلغ کفاره و فطریه ماه رمضان 1401 چقدر است؟

فطریه ماه رمضان عبارت است از زکاتی که هر مسلمان برای خود و هرکس که نان‌خور او محسوب شود، به مستحق می‌پردازد. پرداخت زکات فطره ماه رمضان بعد از یک ماه روزه‌داری در ماه رمضان و در روز عید فطر که روز اول ماه شوال است، واجب شرعی است. از غروب عید فطر می‌تواند فطریه ماه رمضان را پرداخت یا کنار گذاشت و بنابر احتیاط واجب، مکلف باید فطریه را پیش از نماز عید بدهد اما اگر نماز عید نمی‌خواند می‌تواند دادن فطریه را تا ظهر تاخیر بیندازد و درصورتی‌که دسترسی به فقیر دارد کنار گذاشتن فطریه، کافی نیست اما اگر تا ظهر دسترسی به فقیر نداشت، فطریه را کنار بگذارد و هرگاه دسترسی پیدا کرد به فقیر بدهد و اگر کنار نگذاشته باشد نیز بنا بر احتیاط واجب ساقط نمی‌شود و باید با قصد قربت و بدون نیت ادا و قضا، فطریه را بپردازد.
فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. به استناد همین گزارش، ارزش فطریه رمضان امسال این مبلغ است: بر‌اساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ سه کیلو گندم، ۲۱۰۰۰تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. بدیهی است که اگر قوت قالب شخص مسلمان خوردنی دیگری غیر از گندم باشد، مبنای محاسبه و ارزش آن هم تغییر خواهد کرد.
 
وجوه شرعی رمضان و کمک به نیازمندان
کمک به آزادی زندانیان و یا حمایت از خانواده های آن‌ها از رسوم سال‌های اخیر است. از افراد سرشناس یا به اصطلاح سلبریتی‌ها تا موسسات خیریه مختلف و حتی افرادی که در جمع‌های محدود و کوچک شناخته می‌شوند در این رابطه فعالیت دارند. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که یک‌ماه کفاره نگرفتن روزه از ۱۴۵هزار تومان تا هشت‌میلیون و 700هزار تومان متغیر است. همچنین ارزش نقدی زکات فطره رمضان ۱۴۰۱ برای یک خانوار متوسط ۳٫۳نفری حدود ۷۰هزار تومان خواهد شد. مطابق این برآورد می‌توان انتظار داشت که در صورت پرداخت شدن این مبالغ بتوان زمینه کمک کردن به افراد نیازمند را فراهم کرد.
 
وجوه شرعی ماه رمضان چیست؟
به غیر از نذوراتی که مرسوم است ازسوی مردم برای برآورده شدن حاجات کنار گذاشته شود. زکات فطره و کفاره روزه عمده‌ترین وجوه شرعی هستند که پرداخت می‌شود. مطابق احکام اسلامی مبنای محاسبه این وجوه شرعی روزانه است و می‌توان آن‌ها را به‌صورت نقدی و غیرنقدی تادیه کرد. ارزش‌گذاری زکات فطره و کفاره روزه مبنایی فقهی دارد و به‌صورت معمول از طرف مراجع تقلید انجام می‌شود.
 
مسائل زکات و فطریه
زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود. میزان فطریه معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم، برنج، ذرت، کشمش، خرما و مانند این‌ها باشد؛ معمولا در زمان حاضر، گندم و برنج مهم‌ترین قوت غالب است؛ از این رو افراد باید برای هر نفر سه کیلوگرم گندم یا برنج یا معادل نقدی آن را به‌عنوان زکات فطریه پرداخت کنند.
بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره را بپردازد. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر فرد تحت تکلف واجب نمی‌شود.
در زکات فطره مانند زکات مال قصد قربت لازم است، یعنی باید برای اطاعت فرمان خدا زکات فطره بدهد و نیت فطره نیز شرط است. زکات فطره را نمی‌توان قبل از ماه رمضان داد و اگر بدهد باید روز عید فطر اعاده کند، همچنین احتیاط واجب آن است که در ماه مبارک رمضان هم ندهد ولی اگر پیش از ماه رمضان یا در ماه رمضان چیزی را به فقیر قرض دهد و بعد از آنکه فطره بر او واجب شد طلب خود را به جای فطره حساب کند مانعی ندارد.
در زکات فطره خوراک شخصی خود انسان ملاک نیست، بلکه خوراک معمولی اهل شهر یا محل ملاک است؛ بنابراین، کسی که همیشه برنج می‌خورد می‌تواند زکات فطره را از گندم بدهد.
در زکات فطره می‌توان به جای جنس، پول داد، مثلا حساب می‌کند قیمت یک من گندم چه اندازه است؛ پول آن را به همین عنوان به فقیر می‌دهد ولی باید توجه داشت ملاک، قیمت خرده‌فروشی در بازار آزاد است، نه قیمت عمده‌فروشی و نرخ رسمی و به تعبیر دیگر باید پولی بدهد که فقیر اگر بخواهد بتواند با آن همان جنس را از بازار بخرد. گندم یا چیز دیگری را که برای فطره می‌دهند باید مخلوط با خاک و اشیا دیگر نباشد، مگر اینکه به‌قدری کم باشد که به حساب نیاید.

captcha
شماره‌های پیشین