sobhe-no.ir
1400
شنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
برگزاری گسترده راهپیمایی روز قدس در جغرافیای جهان اسلام سیلی محکمی به سازش‌کاران بود

حماسه

روز جهانی قدس امسال متفاوت‌تر از سال‌های دیگر و پس از دو سال همه‌گیری کرونا درحالی با شکوه تمام در ایران و برخی از کشورهای اروپایی و اسلامی برگزار شد که «مسجدالاقصی» در این روز شاهد برگزاری باشکوه‌ترین نماز جمعه ماه‌ها و سال‌های اخیر خود با مشارکت بیش از 160هزار نفر بود. گویا وعده‌ای که شمارش معکوس تحقق آزادی قدس امسال بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد، چنانکه در جریان نشست بزرگ رهبران مقاومت که روزهای اخیر برگزار شد بر آن تاکید کردند و هم قسم شدند.روز قدس امسال در میان شروع قیام جدیدی ازسوی ملت فلسطین علیه تجاوزات صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی حال و هوای دیگری داشت و اهمیت روز قدس امسال را دوچندان ساخت. از یکسو پس از دوسال عدم برگزاری گسترده راهپیمایی روز قدس در کشورهای اسلامی و دیگر مناطق جهان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، خروش مجدد موج حمایتی مسلمانان در روز قدس امسال، انگیزه و توان مضاعفی به قیام سراسری فلسطینیان برای واداشتن صهیونیست‌ها به عقب‌نشینی از توطئه شوم علیه هویت اسلامی مسجدالاقصی بخشید. از چندین روز قبل با نزدیک شدن به جمعه آخر ماه مبارک رمضان، ستون‌های امنیتی رژیم به لرزه درآمده و در سراسر فلسطین اشغالی تدابیر شدید امنیتی و قوانین سختگیرانه منع آمد‌و‌رفت اتخاذ شده است که نشانگر اوج وحشت صهیونیست‌ها از انتفاضه فلسطینیان در روز قدس بود. تا آنجا که ارتش رژیم‌صهیونیستی ۶ گردان از نیروهای ذخیره خود را روزهای اخیر فراخوانده بود تا در منطقه دیوار حائل و در امتداد مناطق مرزی با کرانه باختری مستقر شدند. باوجوداین وزارت اوقاف اسلامی فلسطین اعلام کرد که ۱۶۰هزار فلسطینی دیروز جمعه همزمان با روز جهانی قدس، با حضور در مسجدالاقصی نماز جمعه را اقامت کردند.

سرمقاله

رژیم صهیونیستی ضعیف شده است

مانع اصلی مذاکرات وین چیست؟

بی‌تصمیمی کاخ سفید

موانع واردات خودرو رفع شد

موافقت مجمع تشخیص با مصوبه مجلس

واردات خودرو پس از چندماه فراز و فرود حالا از ایستگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گذشت؛ موضوعی که شاید با توجه به مصوبه سال97 سران قوا و پایان زمان آن در آینده‌ای نزدیک نیاز به این همه هیاهو نداشته باشد. آیت‌الله آملی لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که پیش از این از نحوه برخورد با این مجمع در موضوع واردات خودرو گلایه کرده بود حالا در جلسه چهارشنبه‌شب تکلیف را مشخص می‌کند.

آخرین خبر

خداحافظ حاج نادر

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت تولید واکسن داخلی و واکسن «آدنوویروسی» پاستور را بخوانید

مقابله واکسن پاستوکووک با انواع جهش‌ها

تولید واکسن کرونا در ایران ازجمله دستاوردهای مهم ملی دانشمندان کشور است که در یکسال گذشته به سرانجام رسیده و اکنون وارد چرخه مصرف شده است؛ اقدامی که موردحمایت رییس‌جمهوری نیز قرار گرفت و حالا قرار است تکمیل واکسیناسیون با تولیدات داخلی ادامه پیدا کند. شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات بزرگی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (برکت)، انستیتو پاستور ایران، موسسه سرم‌سازی رازی پیشتاز این حرکت شدند و البته همزمان وزارت دفاع، سپاه پاسداران و یک شرکت خصوصی نیز برای تولید واکسن کرونا فعال شدند. به این ترتیب در کنار شرکت‌های متعدد دانش‌بنیان ۶پروژه تولید واکسن برکت (در ستاد اجرایی فرمان امام)، پاستوکووک (انستیتو پاستور ایران)، کووپارس رازی (موسسه سرم‌سازی رازی)، فخرا (وزارت دفاع)، واکسن نورا (دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله) و اسپایکوژن در یک شرکت خصوصی پیشتاز تلاش برای تولید واکسن کرونا در کشور شدند. این روند باعث به وجود آمدن سرعت در تولید و روند واکسیناسیون شد. رییس انستیتو پاستور ایران درباره شرایط تولید و ذخیره واکسن پاستوکووک، گفت: اکنون نزدیک به سه‌میلیون دوز واکسن پاستوکووک در انبار داریم که در صورت درخواست وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد.

گزارش «صبح‌نو» از بی‌توجهی به تغییر الگوی کشت؛

صادرات هندوانه از سرزمین کم آب

فائزه مومنی / کم‌آبی همیشه یکی از ابر مشکلات کشور ما محسوب شده و می‌شود. مشکلی که هزاران بار درباره شیوه مدیریت آن صحبت شده و در شعارهای انتخاباتی تمام کاندیداهای ریاست‌جمهوری وعده داده شده است اما اقدام عملی که خروجی قابل لمسی برای مردم و کشور داشته باشد، انجام نشده و هنوز چشم مسوولان به آسمان است تا بارندگی به میزانی باشد که بتوان شیوه منقضی‌شده مصرف آب را با آن ادامه دهند. این درحالی است که متوسط بارندگی در جهان در حدود ۸۶۰‌میلی‌متر بوده و متوسط درازمدت این رقم در ایران ۲۵۰‌میلی‌متر است. توزیع بارندگی در ایران نیز ناهمگون است به‌نحوی‌که یک درصد از مساحت ایران بارشی بیش از ۱۰۰۰‌میلی‌متر دارد و میزان بارندگی در مناطقی همچون حوضه آبریز شرق کشور در حدود ۱۴۸‌میلی‌متر است. در کشور ما سهم مصرف آب در بخش کشاورزی در حدود ۹۰‌درصد، شرب ۸‌درصد و صنعت و معدن ۲‌درصد است، در‌صورتی‌که در کشورهای توسعه‌یافته سهم بخش کشاورزی ۳۰‌درصد، شرب و بهداشت ۱۱‌درصد و سهم بخش صنعت و معدن ۵۹‌درصد است. در بخش شرب و بهداشت، مصارف به دو بخش کلی خانگی و غیرخانگی تقسیم می‌شود. مصارف غیرخانگی شامل مصارف تجاری، صنعتی، عمومی و اداری، آموزشی و اماکن مذهبی، بنایی و آزاد و سایر است. همچنین در بخش شهری میزان مصرف آب (آب فروش رفته+هدررفت ظاهری+ مصارف بدون درآمد) در سال در حدود 4‌/5میلیارد متر‌مکعب است. از این میزان مصرف مقدار 3‌/4میلیارد مترمکعب مربوط به مصارف بخش خانگی است؛ لذا باتوجه به جمعیت تحت پوشش در مناطق شهری، میزان سرانه مصرف آب یا همان میانگین مصرف آب به‌ازای هر نفر در روز برای کل مصارف ۲۲۴لیتر به‌ازای هر نفر در روز و برای مصارف خانگی ۱۸۰‌لیتر به ازای هر نفر در روز است. امسال برخلاف سال‌98 و همانطور که از اقلیم خشک ایران انتظار می‌رفت، بارندگی زمستان و پاییز بسیار کم بود و در بهار نیز تاکنون آسمان روی خوشی به ساکنان ایران زمین نشان نداد.

شماره‌های پیشین