sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
9
روایت آدم‌هایی که برای فخرفروشی، حیات وحش را نابود می‌کنند

تفاخر به سرقت از طبیعت!

حامد فرح‌بخش / اگر تا چند دهه قبل، کلکسیون تمبر، کبریت، اسباب‌بازی، سیگار، سماور و حتی جمع‌آوری مجموعه‌های گرانقیمت موتور و ماشین در بین قشر متوسط و ثروتمند مد بود و درصدی از ایرانی‌ها از روی علاقه یا برای فخرفروشی به دیگران، این اشیای کلکسیونی را جمع‌آوری کرده و در مهمانی‌های خانوادگی آن را به مهمانان نشان داده و فخر می‌فروختند، حالا نزدیک به یک دهه است که داشتن باغ‌وحش خانگی مد شده است، کلکسیونی از حیوانات معصوم و زبان‌بسته‌ای که اسیر خودخواهی آدم‌هایی می‌شوند که می‌خواهند فخرفروشی کنند، در این باغ‌وحش‌ها، همه نوع حیوانی پیدا می‌شود از شیر و پلنگ گرفته تا تمساح، مار و سنجاب اما این حیوانات از کجا می‌آیند؟ چطور خرید و فروش می‌شوند؟

خبر

بازار پرندگان وحشی برای همیشه بسته شد

صبح نو

خبر

۲ فوتی و شناسایی ۱۳۰۷بیمار جدید کرونا در کشور
 بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی ۲۴ساعت گذشته، ۱۳۰۷بیمار کووید19 در کشور شناسایی شده و از این میان ۲۵۱نفر از آن‌ها در مراکز درمانی بستری شدند.
از دیروز تا امروز ۶اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک‌هزار و ۳۰۷بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۲۵۱نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۱۸هزار و ۴۲۴نفر رسید.
متاسفانه در طول ۲۴ساعت گذشته، ۲۸بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۱هزار و ۲۴نفر رسید.
خوشبختانه تاکنون ۶میلیون و ۹۷۲هزار و ۲۸۶نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. 997نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
تاکنون ۵۰میلیون و ۹۱۴هزار و ۵۸۶آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر دو شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۳شهرستان در وضعیت زرد و ۷۵شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۶هزار و ۵۹دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. تاکنون ۶۴میلیون و ۲۹۱هزار و ۱۸۳نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۴۹۱هزار و ۹۵۶نفر دوز دوم و ۲۶میلیون و ۹۵۱هزار و ۶۷۵نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. براساس این گزارش، مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۴۸میلیون و ۷۳۴هزار و ۸۱۴دوز رسید.
 
۳ میلیون دوز واکسن کرونا؛ نیاز اولیه امسال
رییس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی با بیان اینکه اعلام نیاز اولیه برای واکسن کرونا در سال۱۴۰۱، بالغ بر ۳۵میلیون دوز بوده است، گفت: درحال‌حاضر تنها منبع تامین واکسن کرونا در کشور، تولیدکنندگان داخلی واکسن داخلی هستند و برنامه‌ای برای خرید خارجی واکسن کرونا وجود ندارد.
مهندس حسین صفوی درباره وضعیت خرید واکسن کرونا از تولیدکنندگان داخلی، گفت: برای سال۱۴۰۱ بالغ بر ۳۵میلیون دوز واکسن کرونا نیاز اولیه‌ای بوده که وزارت بهداشت اعلام کرده است. قاعدتا با توجه به میزان مصرف واکسن‌ها این عدد قابل تغییر است که چه میزانی مصرف واقعی و نیازی است که باید خریداری شود که با توجه به میزان مصرف، تامین می‌شود.
وی افزود: درحال‌حاضر تنها منبع تامین واکسن کرونا در کشور، تولیدکنندگان داخلی واکسن داخلی هستند و برنامه‌ای برای خرید خارجی واکسن کرونا وجود ندارد؛ بنابراین طبق اعلام نیاز و مصرفی که انجام می‌شود، تامین واکسن هم از تولیدکنندگان داخلی انجام می‌شود. شرکت‌های تولیدکننده داخلی واکسن به‌عنوان یکی از دارایی‌های بسیار مهم در کشور بوده و مستلزم حمایت هستند. از طرفی هیات امنای صرفه‌جویی ارزی هم باتوجه به نیازی که اعلام می‌شود، خرید می‌کند. بحث حمایت کاملا درست است و باید به صورتی باشد که شرکت‌ها متضرر نشوند.

captcha
شماره‌های پیشین