sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
6
سهم ایران از بازار انرژی چقدر است؟

اروپا، نفت امارات را جایگزین نفت روسیه می‌کند

برنامه دولت برای آینده اقتصادی کشور چیست؟

راه های عبور از چالش معیشتی

صبح نو

سهم ایران از بازار انرژی چقدر است؟

اروپا، نفت امارات را جایگزین نفت روسیه می‌کند

آخرین‌باری که نفت امارات به یک بازار اروپایی ارسال شد، مربوط به سال‌2020 بود که یک محموله نفت ابوظبی راهی ایتالیا شد و از آن زمان به بعد هیچ نفتی از ابوظبی به اروپا صادر نشده است. حالا موسسه ریفینیتیو اکون آمار داده که قرار است اروپایی‌ها با واردات نفت از ابوظبی آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ جایگزین نفت روسیه کنند.
گزارش موسسات خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ اروپایی نظیر توتال انرژیز یک نفتکش را‌‌‌‌‌‌‌‌ برای بارگیری نفت ابوظبی در اوایل ماه «می» اجاره کرده است و می‌خواهد آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ به اروپا ببرد. گفته می‌شود؛ این نفت قرار است نفت موربان ابوظبی را‌‌‌‌‌‌‌‌ به انگلیس ببرد و حجم آن هم معادل یک‌میلیون بشکه برآورد شده است.
اتحادیه اروپا چند وقتی است که درگیر بحث تحریم واردات نفت از روسیه است و ولادیمیر زلانسکی، رییس‌جمهور اوکراین بارها از اروپا خواسته تا واردات نفت و گاز از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ کنار بگذارند. اوضاع پس از بروز انفجار و آتش‌سوزی در یک تاسیسات ذخیره‌سازی نفت در منطقه بریانسک روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین بدتر شده و مسکو می‌گوید این آتش‌سوزی به‌خاطر حمله اوکراین رخ داده است. اتحادیه اروپا اخیرا پنجمین بسته تحریمی خود علیه روسیه از زمان اعزام نیروهای مسکو به اوکراین را که شامل ممنوعیت واردات زغال سنگ، چوب، مواد شیمیایی و سایر محصولات می‌شود به تصویب رساند. چندین دیپلمات اروپایی اعلام کردند اتحادیه اروپا هفته آینده ششمین بسته تحریم‌های خود علیه روسیه را معرفی می‌کند که احتمالا شامل نوعی ممنوعیت بر واردات نفت روسیه خواهد بود و همچنین ارتباط تعداد بیشتری از بانک‌های روسیه را با سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت قطع می‌کند.
درحالی‌که آمریکا واردات انرژی از روسیه را کاملا ممنوع کرده و کانادا، استرالیا و ژاپن هم دنباله‌روی آن بوده‌اند، اعضای اتحادیه اروپا هنوز در این‌مورد به توافق نرسیده‌اند. لئونور گیوسلر، وزیر اقدام اقلیمی، محیط‌زیست، انرژی و نوآوری و فناوری اتریش نیز اعلام کرده است که کمیسیون اروپا یک هدف برای تمام 27کشور اتحادیه اروپا برای سال2027 تنظیم کرده است که تا سال2027 واردات گاز روسیه را متوقف کند.
آمریکا نگران است تحریم نفت روسیه ازسوی اتحادیه اروپا باعث افزایش قابل‌توجه قیمت نفت شود و درآمد مسکو را بیش‌از‌پیش افزایش دهد. بااین‌حال آمریکا در تلاش است تا از همه ظرفیت دیپلماتیک خود برای حل مشکل تحریم روسیه استفاده کند.
اما برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند، ایران در اثر تحریم‌ها قدرت مانور خود را در بازار انرژی از دست داده است. ایران به‌صورت سنتی نفت می‌فروشد و این سیستم نیز شفاف نیست و معلوم نیست چقدر نفت به فروش می‌رساند و چقدر درآمد به دست می‌آورد. از همه مهم‌تر کشورهای غربی امروز به‌دنبال جایگزینی برای انرژی روسیه هستند و به تکاپو برای قراردادهای نفتی و گازی با دیگر کشورها افتاده‌اند اما ایران به‌دلیل ملاحظاتش از این سرمایه‌گذاری‌های خارجی محروم است.
البته وزارت نفت می گوید که از ابتدای دولت سیزدهم، شرکت ملی نفت ایران درمجموع هفت قرارداد برای توسعه میدان‌های نفت و گاز با پیمانکاران داخلی و خارجی به ارزش 4.5میلیارد دلار منعقد کرده است. علاوه بر این قراردادها، تفاهمنامه‌هایی برای مطالعه و توسعه میادین نفت‌وگاز و همچنین انتقال تکنولوژی در بخش بالادست نیز منعقد شده است. مجموع ارزش قراردادها و تفاهمنامه‌های شرکت نفت به بیش از 11میلیارد دلار بالغ می‌شود. گفته شده است مجموع ارزش قراردادها و تفاهمنامه‌های بزرگ وزارت نفت در 6ماه گذشته به 14 تا 15میلیارد دلار بالغ می‌شود که بخش اعظم منابع مالی و سرمایه‌گذاری موردنیاز آن‌ها از منابع غیردولتی داخلی و خارجی تامین می‌شود.
اما مهم آن است که اثر این قراردادها و فروش‌ها در اقتصاد کشور نمایان باشد و ایران بتواند در شرایطی که قیمت جهانی نفت‌وگاز به بیش از دو برابر رسیده است، حداکثر بهره خود را از شرایطی فعلی ببرد چراکه قطعا چنین شرایطی (بحران انرژی) ماندگار نخواهد ماند.

captcha
شماره‌های پیشین