sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
5
در آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا تظاهرات ضدصهیونیستی برپا شد

محکومیت جهانی رژیم غاصب

روح الله فرقانی / مقامات صهیونیستی که روزبه‌روز در حال افول و پسرفت هستند، احساس می‌کنند که زمانه دیگر به نفع آن‌ها عمل نمی‌کند و شرایط بین‌المللی به نفع آن‌ها نیست و سراب سیاست‌های عربی و توافقات عادی‌سازی روابط جدید به نفع آن‌ها نبوده و به آن‌ها آرامش نمی‌بخشد و از نگرانی‌ای که دامنگیرشان شده، رهایشان نمی‌کند، بلکه وبالی بر گردن آن‌ها بوده و عامل تشکیل جبهه‌های جدید علیه آن‌ها شده است. تا آنجا که علاوه‌بر شکست در برابر مقاومت مردمی فلسطین، امروزه با محکومیت جهانی نیز روبه‌رو هستند، محکومیت و اعتراضاتی که هزاران تن از آزادیخواهان جهان در کشورهای آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا علیه رژیم اسرائیل برپا کردند؛ موضوعی که دکتر«حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: شاه‌بیت قصه این است که به سخن امام خمینی(ره) رسیده‌اند که مبارزه تنها راه‌حل است. مردم جهان امروز به حرف امام (ره) رسیده اند. مهم‌ترین متغیر مردم هستند که کشورهای غربی و اسلامی نیز به آن رسیده اند. تجاوز نظامیان صهیونیست و شهرک‌نشینان علیه مسجدالاقصی و فلسطینی‌ها در ماه مبارک رمضان شدت پیدا کرده و طی چند روز اخیر، مسجدالاقصی صحنه یورش نظامیان صهیونیست بوده است. این در حالی است که مقاومت فلسطین در خصوص هرگونه تشدید تنش در بیت‌المقدس به اشغالگران هشدار داده و همزمان یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی موجب واکنش‌های عربی و محکومیت‌های اسلامی فراوانی ازسوی کشورها و نهادهای منطقه‌ای شده است. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز اعلام کرده که تل‌آویو با این حملات، مسوول وضعیت‌های آینده و واکنش‌های سخت فلسطینیان خواهد بود.

مقامات ایران و طالبان بر رفع سوءتفاهمات مرزی تاکید کردند

تذکر جدی تهران

صبح نو

مقامات ایران و طالبان بر رفع سوءتفاهمات مرزی تاکید کردند

تذکر جدی تهران

معاون سفارت ایران در کابل دیروز سه‌شنبه در دیدار رییس کارگروه وزارت دفاع افغانستان بر حل مشکلات مرزی از طریق گفت‌وگو و مذاکره تاکید کرد. در این دیدار، سیاست‌های طرفین در قبال مسائل مرزی مطرح و بر رفع سوءتفاهمات تاکید کردند.
در دو روز گذشته اخباری مبنی بر تشکیل آرایش نظامی و احتمال بروز درگیری در مرزهای مشترک ایران و افغانستان منتشر شد که مقامات هر دو کشور این موضوع را رد کرده و به‌دنبال حل مسائل موجود از طریق گفت‌وگو و مذاکره شدند؛ مذاکراتی که دیروز سه‌شنبه «سیدحسن مرتضوی»، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با مولوی شبیر احمد، رییس کارگروه وزارت دفاع و سرپرست هیات رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی با جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
شبیر احمد با اشاره به فضای همکاری میان دو دولت جمهوری اسلامی ایران و حکومت سرپرست در افغانستان، درمورد حل‌وفصل برخی سوءتفاهم‌های مرزی اظهار داشت: بنا بر دستور هیات رهبری طالبان، هیاتی چهارنفره از مقامات نظامی و دفاعی افغانستان تشکیل شده تا با مذاکره و گفت‌و‌گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران شرایط همکاری‌های مرزی میان دو کشور را تسهیل کند.
وی در ادامه صراحتا اظهار داشت: سیاست ما در قبال کشورهای همسایه به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران که میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است، عدم بروز هرگونه جنگ و درگیری و حرکت به‌سوی همکاری‌های همه‌جانبه مرزی است. مولوی شبیر احمد درمورد حضور برخی نیروهای طالبان در مرز ایران گفت: بزرگان حکومت به‌ویژه وزیر دفاع دستور داده‌اند که هیچ فردی اجازه بروز کوچک‌ترین درگیری را در مرزهای جمهوری اسلامی ندارند و آرایش نظامی در مرز مشترک ممنوع است.
وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود از گذشته در مرزهای مشترک دو کشور گفت: از جمهوری اسلامی ایران این درخواست را داریم تا در زمینه‌های مختلف امنیت مرزی اعم از جلوگیری از قاچاق انسان و موادمخدر و همچنین مبارزه با تروریسم با حکومت جدید افغانستان همکاری همه‌جانبه‌ای داشته باشد. درپایان این دیدار مقرر شد هیات چهارنفره حکومت سرپرست افغانستان بعد ازعید فطر با  مقامات ایران در یکی از پایتخت‌ها یا در مرز مشترک دیدار و مسائل مختلف مرزی را حل‌وفصل کنند.
ضمن اینکه مقرر شد مولوی بریانی، معاون سپاه هرات و عضو هیات دیروز سه‌شنبه در مرز با سردار شجاع، مرزبان جمهوری اسلامی در خراسان به‌منظور رفع سوءتفاهمات دیدار دوستانه داشته باشند.
باوجوداین دیروز برخی رسانه‌های داخلی اخباری مبنی بر پرواز بالگردهای هوانیروز در گذرگاه مرزی ایران و افغانستان مخابره کردند که در گذرگاه مرزی ایران و افغانستان معروف به دوغارون پرواز کردند. یعنی دقیقا در محلی که نیروهای مرزبانی کشورمان چند روز پیش مجبور شدند با نیروهای عجیب‌ و غریب طالبان دست‌به‌یقه شوند.

captcha
شماره‌های پیشین