sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
سلیمی نمین در گفت وگو با «صبح نو»

سه ضلعی رادیکال ها علیه قالیباف

یکی از ویژگی‌های بارز پوپولیسم، نشستن در جایگاه مدعی و نفی یکسویه «غیر» بدون استدلال منطقی است. نقطه تمرکز پوپولیست‌ها، تحریک فراگیر احساسات عمومی و موج‌سازی ویرانگر ضد نیروهایی است که آن‌ها را مانع سطحی‌نگری خود می‌پندارند. طی روزهای گذشته، شاهد یکی از همین قسم موج‌سازی پوپولیست‌ها این‌بار علیه رییس مجلس به بهانه سفر تعدادی از بستگانش که ازسوی الیاس قالیباف به «خطای نابخشودنی» توصیف شد، بودیم. پروژه اخیر سه جریان مدعی عدالت‌خواهی، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تندرو علیه مجلس و ریاست آن، بار دیگر جلوه‌ای از پوپولیسم را به نمایش گذاشت که هدفش، چیزی جز ترور شخصیت «سوژه موردنظر» نبود. برای بررسی سازوکار عملکرد عوام‌گرایان وطنی، به سراغ عباس سلیمی‌نمین رفتیم. سلیمی‌نمین در آخرین یادداشت منتشرشده خود، عوام‌گرایی را نوعی «سهل‌طلبی» عنوان می‌دارد که با فرصت‌طلبی، در پی اهداف کوتاه‌مدت سیاسی است. این پژوهشگر حوزه تاریخ همچنین در مقابل سهل‌طلبی، تکیه بر عقلانیت و نقد عالمانه را تشویق می‌کند که دارای آثار بلندمدت است. در این گفت‌وگو، به این مساله پرداختیم که عملکرد عوام‌گرایان چگونه به فرسایش خرد و خردگرایی در جامعه منجر می‌شود و در فقره تخریب رییس مجلس، کدام دست‌ها دخالت داشتند و چرا در یک نقطه یعنی «زدن قالیباف» به اشتراک رسیدند.

سرمقاله

رویاهای بربادرفته صهیونیست‌ها

خبر

سفر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه به باکو

صبح نو

سرمقاله

رویاهای بربادرفته صهیونیست‌ها

جهان خواستار توقف جنایات صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی است. گویا علاوه بر جهان اسلام، کشورهای قاره سبز هم به سخن امام راحل رسیده‌اند که مبارزه تنها راه‌حل آزادی فلسطین است. آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا در روزهای اخیر شاهد اعتراضات ضدصهیونیستی بود تا یک بار دیگر شاهد حمایت جهانی از فلسطین و برباد رفتن رویاهای صهیونیست‌ها باشیم. سران صهیونیستی دریافتند که شرایط بین‌المللی و توافقات سازش سودی به حال اشغالگری آن‌ها در اراضی فلسطین ندارد، حتی با عادی‌سازی روابط خود با برخی کشورهای عربی مرتجع در غرب آسیا.
با تظاهرات مردمی در اروپا می‌توان به این دستاورد رسید که کشورهای مسلمان در محکوم کردن سیاست‌های رژیم صهیونیستی تنها نیستند و علاوه بر تظاهرات ضدصهیونیستی غربی‌ها، هر ساله نزدیک به 10قطعنامه با رأی مثبت ۱۵۰کشور علیه رژیم‌صهیونیستی در سازمان ملل متحد به تصویب می‌رسد که بیانگر انزوای رژیم‌صهیونیستی و مخالفت جهانی با آن رژیم است.
از سویی دیگر، مقاومت که روزبه‌روز در حال قوی‌تر شدن و ریشه دواندن در جامعه فلسطینی است، سبب افزایش نگرانی صهیونیست‌ها شده و آن‌ها این حقیقت را کاملا درک می‌کنند، فلسطینیان با تکیه بر مقاومت خود به دنبال بهره‌گیری از فرصت‌ها و شرایط و تحقق انتفاضه پیروزی نهایی هستند. کمااینکه در یک ماه اخیر گوشه‌ای از این رشادت‌ها و ایثارگری‌ها را در چهار عملیات شهادت‌طلبانه جوانان فلسطینی در عمق تل‌آویو دیدیم که چگونه نظامیان مسلح صهیونیستی را به کام مرگ سوق دادند. «شهید قدس» سردار سلیمانی در تشریح اینکه آیا امکان چنین چیزی هست که بتوان با دیپلماسی، فلسطین را به فلسطینیان برگرداند؟ با قاطعیت می‌گوید:«اینجا راهی جز مبارزه، ایستادگی و فداکاری وجود ندارد».

captcha
شماره‌های پیشین