sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
14
یادداشتی بر نمایش «مختومه» به کارگردانی سجاد تایش

قربانی یا گناهکار؟

آیدا بصیری / پدیده «گناه»، مفهومی نسبی است که رنگ آن بر حسب فرهنگ و گفتمان هر سرزمین، می‌‌تواند کم و زیاد، یا حتی متغیر شود. اینکه در اجتماعی یک مساله جرمی محتوم و در جایی دیگر از درجه گناه بودن ساقط شود نیز بسته به شرایط فرهنگی و سنت‌ها قابل تعریف است اما بخشی از گناهان در هر جامعه‌ای به‌عنوان خطا، جرم و کاربر آن مجرم محسوب خواهد شد. نکته دیگر، احساس گناه است. اینکه آیا واقعی است یا روانی. و البته این دو برای شخص، بابت دردی که به دوش خواهد کشید ممکن است جهنمی از درونیات منفی بسازد. وقتی صحبت از احساس گناه واقعی به میان می آید به آن دسته از احوالاتی ارجاع می‌دهند که انسان بعد از ارتکاب یک جرم واقعی تجربه خواهد کرد اما احساس گناه کاذب دقیقا در نقطه مقابل آن قرار می‌گیرد و آن به‌خاطر یک گناه خیالی یا بسیار ناچیز، ذهن بسان یک گناهکار بی‌رحم وارد کار می‌شود و دوزخی با گدازه‌های منفی‌انگاری را برای شخص به وجود می‌آورد. همچنین، این تعاریف، در چرخشی مفهومی نیز می‌تواند قرار بگیرد. آنجا که فرد باید، میان آسایش جسمش و آرامش روانش دست به انتخاب بزند و درست در این نقطه است که درام متولد می‌شود؛ جایی که انسانیتش را وسط نقطه پرگار وجودی‌اش می‌گذارد، حال یا به‌واسطه سوزن پرگار له اش می‌کند یا با آن دایره زندگی‌اش را بزرگ‌تر ترسیم می‌کند.

رییس سازمان سینمایی خبر داد

دست یاری به سمت رضا رویگری

صبح نو

رییس سازمان سینمایی خبر داد

دست یاری به سمت رضا رویگری

 با پیگیری سازمان سینمایی مشکل آقای رویگری به‌زودی مرتفع می‌شود. از نزدیک پیگیر مشکلات آقای رضا رویگری، هنرمند پیشکسوت کشورمان هستیم و این مشکلات به‌زودی مرتفع می‌شود. به گزارش اداره کل روابط‌عمومی سازمان سینمایی؛ محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی با بیان این مطلب افزود: از روز گذشته که از مشکل آقای رویگری اطلاع پیدا کردیم با خانم کریمی، همسر ایشان و از طریق آن‌ها با پزشکان معالج و دست‌اندرکاران آسایشگاه کهریزک در تماس بودیم.
وی ادامه داد: به گفته همسرشان و بنابه تاکید پزشک معالج آقای رویگری، امکان نگهداری وی در منزل به‌دلیل پاره‌ای مشکلات و اختلالات جسمی به‌هیچ‌وجه وجود نداشت و با مساعدت و همکاری پزشک به آسایشگاه کهریزک و در شرایط مطلوب منتقل شده است.
به گفته وی، چندین بار هم ازسوی سازمان سینمایی و همکاران بنده در موزه سینما برای حمایت از این هنرمند عزیز اقداماتی صورت گرفته و عیادت از ایشان از اولین برنامه‌های دیداری بنده در مدت حضورم در سازمان سینمایی بوده است. رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم صبح  دیروز مدیرعامل صندوق اعتباری هنر را مامور کردند از نزدیک و حضوری در جریان روند نگهداری و درمان و شرایط آقای رویگری قرار گیرند.
وی اضافه کرد: با تعاملاتی که از طریق صندوق اعتباری هنر صورت گرفته و اقداماتی که ازسوی سازمان سینمایی و صداوسیما درحال انجام است مشکلات این هنرمند به‌زودی مرتفع می‌شود. خزاعی گفت: در کنار این هنرمند پیشکسوت و خانواده‌اش
 خواهیم بود.

captcha
شماره‌های پیشین