sobhe-no.ir
1399
چهارشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
رهبرانقلاب در دیدار دانشجویان:

در مطالبه گری با دشمن مخرج مشترک پیدا نکنید

در بیست و چهارمین روز از ماه مبارک رمضان صدها نفر از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. این دیدار با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، به صورت حضوری در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد و در ابتدای برنامه نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند. رهبرانقلاب اسلامی در آغاز سخنانشان با ابراز خرسندی از سخنان صادقانه و صریح نمایندگان تشکل‌های دانشجویی افزودند: اینگونه سخنان، مفید و لذت‌بخش است، البته بسیاری از این مسائل پاسخ دارد اما مشکل این است که گفت‌و شنودی میان دانشجویان و مسؤولان وجود ندارد که ضروری است مسؤولان، وزرا و مسؤولان دستگاههای مختلف با حضور در دانشگاهها به مطالبات و دغدغه‌ها پاسخ دهند و اگر هم در مسئله‌ای پاسخی نداشتند از پیشنهادها و سخنان دانشجویان برای حل آن مسائل بهره بگیرند.

سرمقاله

رویاهای بربادرفته صهیونیست‌ها

یادداشت

بایـــد بــــه حمایت قدس بشتابیم

حجت الاسلام ماندگاری کارشناس مذهبی

سلیمی نمین در گفت وگو با «صبح نو»

سه ضلعی رادیکال ها علیه قالیباف

یکی از ویژگی‌های بارز پوپولیسم، نشستن در جایگاه مدعی و نفی یکسویه «غیر» بدون استدلال منطقی است. نقطه تمرکز پوپولیست‌ها، تحریک فراگیر احساسات عمومی و موج‌سازی ویرانگر ضد نیروهایی است که آن‌ها را مانع سطحی‌نگری خود می‌پندارند. طی روزهای گذشته، شاهد یکی از همین قسم موج‌سازی پوپولیست‌ها این‌بار علیه رییس مجلس به بهانه سفر تعدادی از بستگانش که ازسوی الیاس قالیباف به «خطای نابخشودنی» توصیف شد، بودیم. پروژه اخیر سه جریان مدعی عدالت‌خواهی، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تندرو علیه مجلس و ریاست آن، بار دیگر جلوه‌ای از پوپولیسم را به نمایش گذاشت که هدفش، چیزی جز ترور شخصیت «سوژه موردنظر» نبود. برای بررسی سازوکار عملکرد عوام‌گرایان وطنی، به سراغ عباس سلیمی‌نمین رفتیم. سلیمی‌نمین در آخرین یادداشت منتشرشده خود، عوام‌گرایی را نوعی «سهل‌طلبی» عنوان می‌دارد که با فرصت‌طلبی، در پی اهداف کوتاه‌مدت سیاسی است. این پژوهشگر حوزه تاریخ همچنین در مقابل سهل‌طلبی، تکیه بر عقلانیت و نقد عالمانه را تشویق می‌کند که دارای آثار بلندمدت است. در این گفت‌وگو، به این مساله پرداختیم که عملکرد عوام‌گرایان چگونه به فرسایش خرد و خردگرایی در جامعه منجر می‌شود و در فقره تخریب رییس مجلس، کدام دست‌ها دخالت داشتند و چرا در یک نقطه یعنی «زدن قالیباف» به اشتراک رسیدند.

در آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا تظاهرات ضدصهیونیستی برپا شد

محکومیت جهانی رژیم غاصب

روح الله فرقانی / مقامات صهیونیستی که روزبه‌روز در حال افول و پسرفت هستند، احساس می‌کنند که زمانه دیگر به نفع آن‌ها عمل نمی‌کند و شرایط بین‌المللی به نفع آن‌ها نیست و سراب سیاست‌های عربی و توافقات عادی‌سازی روابط جدید به نفع آن‌ها نبوده و به آن‌ها آرامش نمی‌بخشد و از نگرانی‌ای که دامنگیرشان شده، رهایشان نمی‌کند، بلکه وبالی بر گردن آن‌ها بوده و عامل تشکیل جبهه‌های جدید علیه آن‌ها شده است. تا آنجا که علاوه‌بر شکست در برابر مقاومت مردمی فلسطین، امروزه با محکومیت جهانی نیز روبه‌رو هستند، محکومیت و اعتراضاتی که هزاران تن از آزادیخواهان جهان در کشورهای آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، آمریکا و کانادا علیه رژیم اسرائیل برپا کردند؛ موضوعی که دکتر«حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: شاه‌بیت قصه این است که به سخن امام خمینی(ره) رسیده‌اند که مبارزه تنها راه‌حل است. مردم جهان امروز به حرف امام (ره) رسیده اند. مهم‌ترین متغیر مردم هستند که کشورهای غربی و اسلامی نیز به آن رسیده اند. تجاوز نظامیان صهیونیست و شهرک‌نشینان علیه مسجدالاقصی و فلسطینی‌ها در ماه مبارک رمضان شدت پیدا کرده و طی چند روز اخیر، مسجدالاقصی صحنه یورش نظامیان صهیونیست بوده است. این در حالی است که مقاومت فلسطین در خصوص هرگونه تشدید تنش در بیت‌المقدس به اشغالگران هشدار داده و همزمان یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی موجب واکنش‌های عربی و محکومیت‌های اسلامی فراوانی ازسوی کشورها و نهادهای منطقه‌ای شده است. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز اعلام کرده که تل‌آویو با این حملات، مسوول وضعیت‌های آینده و واکنش‌های سخت فلسطینیان خواهد بود.

گفت‌وگوی میدانی «صبح‌نو» با مردم درباره فلسطین و مقاومت اسلامی در برابر استکبار را بخوانید

آزادی قدس نزدیک است

جعفر پاکزاد

«صبح‌نو» با تهیه‌کننده برنامه «سوره» گفت‌وگو کرد

به کنترل گفت‌وگو باور نداریم

شبکه‌ها و گروه‌های مختلف تلویزیون بنا بر ماموریتی که دارند به تولیدات برنامه‌های موضوعی اقدام می‌کنند. شبکه چهار از ابتدا برای مخاطبانی خاص و با فضایی متفاوت طراحی شد. شبکه چهار با محوریت تفکر و اندیشه تاکنون برنامه‌های مختلفی تولید کرده است. برنامه «سوره» یکی از تولیدات شبکه چهار در حوزه اندیشه و نقد و نظر است. این برنامه که به موضوع قرآن اختصاص دارد، به گفت‌وگوهای تخصصی پیرامون قرآن و زندگی، قرآن و سیاست، قرآن و موسیقی، قرآن و سینما، قرآن و تئاتر، قرآن و شعر و ... می‌پردازد. به بخش‌های اصلی برنامه «سوره» ذیل اسامی چهار سوره قصص، مومنون، قلم و انسان پرداخته می‌شود. برنامه تلویزیونی «سوره» به تهیه‌کنندگی علی خواجه و مرتضی روحانی، سردبیری و اجرای مسعود دیانی در شب‌های ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

شماره‌های پیشین