sobhe-no.ir
1398
سه شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
سلطانی: دولت تا مشکلات ساختاری را حل نکند، کاری از پیش نخواهد برد

فرمانده اقتصادی کیست؟

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، انتظار مردم برای حل مشکلات اقتصادی وعده داده شده، بیش از گذشته ظهور و بروز پیدا کرد. تیم اقتصادی دولت مردمی که بار سنگینی را بر دوش داشت باید هرچه زودتر تشکیل و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را برای گذار از وضعیت اسفناک به‌یادگارمانده از دولت قبل، ارائه و عملیاتی می‌کرد. تشکیل تیم اقتصادی دولت در ابتدای کار و زمان‌بر شدن آن در آن روزها باعث شد تا مردم و رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده و کنش‌هایی را در این خصوص آغاز کنند اما با تکمیل و سازماندهی تیم اقتصادی دولت رئیسی بازهم مسائل حاشیه‌ای بر متن غلبه داشت تا جایی که رییس‌جمهور شخصا پس از اظهارات معاون اقتصادی خود درخصوص افزایش یارانه‌ها، موضع‌گیری کرده و فرمانده تیم اقتصادی دولت را قاطعانه معرفی کرد.

جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت

هیچ تغییری در تیم اقتصادی و روند تصمیمات اقتصادی دولت رخ نداده است

صبح نو

جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت

هیچ تغییری در تیم اقتصادی و روند تصمیمات اقتصادی دولت رخ نداده است

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت درباره گزارش «صبح نو» با عنوان «سوال هایی درباره یک تصمیم» که در روزنامه دوشنبه پنجم اردیبهشت ماه به چاب رسیده است، جوابیه ای ارسال کرد. جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت به این شرح است: 
1- آقایان محسن رضایی و صولت مرتضوی مانند سایر اعضا حق حضور در تمام کمیسیون های دولت از جمله کمیسیون اقتصادی را دارا هستند. علاوه بر این، هیچ تغییری در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به طور منظم از سوی رئیس جمهور و به ریاست ایشان برگزار می شود، رخ نداده، همه اعضای تیم اقتصادی دولت کمافی السابق در آن حضور دارند، همه بحث ها و تصمیمات اقتصادی لازم و اجرایی در آنجا طرح می شود و آقای محسن رضایی هم دبیر این ستاد هستند. مباحث مطروحه در کمیسیون اقتصادی اجرایی نیست و موضوعات این کمیسیون هم صرفا بخشی از موضوعات مطرح شده در ستاد اقتصادی دولت است. آقای محسن رضایی، طبق روال 8 ماه گذشته به عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دبیر ستاد اقتصادی دولت مشغول فعالیت هستند.
2- در 7 کمیسیون دولت بحث و تبادل نظر مقدماتی و پیشینی پیرامون موضوعات مطروحه در صحن هیئت دولت صورت می پذیرد. پس از انتخاب و تعیین اعضای کمیسیون از بین اعضای هیئت دولت و مطابق آیین نامه، جلسات کمیسیون با حضور دو سوم اعضای انتخاب شده رسمیت می یابد. در خصوص برخی کمیسیون ها و خصوصا کمیسیون اقتصاد این موضوع از مدتی قبل مطرح بود که به دلیل مشغله اعضا و وجود جلسات ستاد اقتصادی دولت، گاهی جلسات کمیسیون به نصاب لازم نمی رسد و عملا به منظور معطل نماندن بررسی موضوعات، جلسات بدون حد نصاب قانونی تشکیل می شد. این مشکل باعث شده بود موضوعات ارسالی از کمیسیون به هیئت دولت، مجدد به کمیسیون ارجاع گردد تا مطابق روال قانونی بررسی شود.
3- به طور خاص در مورد کمیسیون اقتصادی، آقایان صولت مرتضوی و محسن رضایی برای برون رفت از این مشکل، پیشنهاد دادند که از عضویت در کمیسیون اقتصادی حذف شوند. نمایندگان ایشان نیز در کمیسیون اقتصادی حضور داشته و ایشان را از مباحث مورد نیاز مطلع خواهند نمود. علاوه بر همه اینها، بنا بر قاعده کلی، هر زمان که نیاز باشد، ایشان خواهند توانست در جلسات کمیسیون اقتصادی حضور یابند. لذا صرفا برای رفع مشکل نصاب قانونی جلسات کمیسیون اقتصادی و روال قانونی پیدا کردن مذاکرات و مصوبات این کمیسیون، عضویت شان از کمیسیون به پیشنهاد خودشان حذف گردید. هیئت دولت با این استدلال و این پیشنهاد موافقت کرد.
جوابیه دولت در حالی است که  گزارش «صبح نو»به بررسی ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر حذف معاونان اجرایی و اقتصادی رئیس جمهور از ترکیب کمیسیون اقتصادی دولت پرداخته است که با توجه به برخی ناهمپوشانی‌های قبلی در تیم اقتصادی دولت این ابلاغیه قابل توجه بوده است . بر همین اساس، در گزارش «صبح نو» به حذف آقای محسن رضایی از ترکیب تیم اقتصادی دولت اشاره ای نشده است؛ اما تحلیل و بررسی حذف معاونت اقتصادی رئیس جمهور از جلسات کمیسیون اقتصادی دولت در حیطه اختیار رسانه و در راستای رسالت خبری آن است.

captcha
شماره‌های پیشین