sobhe-no.ir
1398
سه شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
15
یادداشت سفیر پیشین ایران در برزیل درباره فعالیت «هیسپان‌ تی‌وی»

فرصت‌های بی‌نظیر در آمریکای لاتین

باید از فرصتی که از طریق «هیسپان‌ تی‌وی» تی‌وی برای ارتباط با آمریکای لاتین ایجاد شده، به بهترین شکل استفاده کنیم تا مردم دنیا بتوانند به شناخت آگاهانه‌تر و درست‌تری نسبت‌به ایران و فرهنگ غنی ما برسند.

سرمقاله

پژوهشی قابل احترام

اخبار کوتاه

صبح نو

یادداشت سفیر پیشین ایران در برزیل درباره فعالیت «هیسپان‌ تی‌وی»

فرصت‌های بی‌نظیر در آمریکای لاتین

باید از فرصتی که از طریق «هیسپان‌ تی‌وی» تی‌وی برای ارتباط با آمریکای لاتین ایجاد شده، به بهترین شکل استفاده کنیم تا مردم دنیا بتوانند به شناخت آگاهانه‌تر و درست‌تری نسبت‌به ایران و فرهنگ غنی ما برسند.

فاطمه  زم یار /  منصور معظمی، سفیر پیشین ایران در برزیل و تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین با اشاره به لزوم داشتن شبکه‌هایی به زبان‌های مختلف برای جمهوری اسلامی ایران گفت: ایجاد هر شبکه، می‌تواند دریچه‌ای باشد برای گشودن به دنیایی که انسان‌هایی با فرهنگ‌های متفاوت و زبان‌های متفاوت زندگی می‌کنند؛ بنابراین، راه‌اندازی شبکه «هیسپان‌ تی‌وی» برای اسپانیولی‌زبان‌ها کار قابل ستایش و ارزشمندی است؛ چراکه جمعیت اسپانیولی‌زبان دنیا یک جمعیت بسیار قابل‌توجهی هستند و در جایگاه دوم از لحاظ میزان استفاده‌کنندگان از این زبان قرار دارند. این یعنی مخاطبان این زبان جمعیت قابل‌توجهی از کره زمین را دربرمی‌گیرند.
این تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین با اشاره به اشتراکات فرهنگی میان مردم 
آمریکای لاتین و مردم ایران افزود: مردم کشورهای اسپانیولی‌زبان با مردم کشور ما به‌لحاظ فرهنگی دارای ویژگی‌های مشترک فراوانی هستند. این افراد عموما مردم خونگرم، قانع و شاد هستند که این ویژگی‌ها در مردم ما نیز مشاهده می‌شوند.
سفیر پیشین ایران در برزیل ادامه داد: این نقاط مشترک می‌توانند برای ارتباط ایرانیان و با مردم اسپانیولی‌زبان بسیار موثر باشد. از دیدگاه من، راه‌اندازی یک شبکه یعنی گشودن یک فضا و دنیایی جدید که اگرچه «هیسپان‌ تی‌وی» گام مثبتی بود اما امیدواریم در این زمینه بیش از این‌ها سرمایه‌گذاری شود تا مردم دنیا بتوانند به شناخت آگاهانه‌تر و درست‌تری نسبت‌به ایران و فرهنگ غنی ایران برسند.
 
تاثیر شبکه‌های معاند
وی گفت: این یک واقعیت است که در دنیا، شبکه‌های فراوانی وجود دارند که علیه نظام جمهوری اسلامی سخن می‌گویند. نمی‌توانیم منکر این باشیم که این شبکه‌ها بی‌تاثیر هستند؛ البته تاثیر شگرف و چندانی هم ندارند اما باید برای جلوگیری از نفود این شبکه‌ها که متاسفانه فراوان و بسیار بی‌پایه هم هستند، به‌صورت فعال‌تر و جدی‌تر و البته حرفه‌ای‌تر برخورد کنیم.
معظمی درخصوص تاثیر رسانه در آمریکای‌لاتین توضیح داد: در آمریکای لاتین تاثیر رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباط جمعی که لزوما تلویزیون و رادیو نیست، بسیار پررنگ است و علی‌رغم توسعه فضای مجازی، درحال‌حاضر کماکان در آمریکای لاتین نقش شبکه‌های تلویزیونی بسیار قوی است و این شبکه‌ها یک محیط پیرامونی قابل‌توجهی را تحت نفوذ 
خود دارند.
وی افزود: در بعضی از کشورهای آمریکای لاتین، تیراژ روزنامه‌ها بسیار بالاست و مردم متاثر از این رسانه‌ها هستند؛ بنابراین، ایجاد یک رسانه با زبان و گویش آن کشورها تاثیری مستقیم و مثبتی به‌دنبال خواهد داشت اما این امر به شرطی محقق می‌شود که حرفه‌ای کار کنیم؛ بنابراین، تاکید می‌کنم به کار حرفه‌ای و استفاده از افراد آن کشورهای در تهیه برنامه‌های مختلف تا بتوانیم اثربخش باشیم.
وی با تاکید بر جایگاه رسانه در عصر حاضر، افزود: ما نباید این فرصت را که از طریق شبکه «هیسپان‌ تی‌وی» ایجاد شده، از دست دهیم چون این یک کار فرهنگی است و ما در کار فرهنگی باید خیلی بیشتری از این‌ها وقت بگذاریم و سرمایه‌گذاری کنیم.
این تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین گفت: ما باید در این «هیسپان‌ تی‌وی» از افرادی که حس آزادی‌خواهی،‏ عدالت‌جویی و عدالت‌گستری دارند دعوت و استفاده کنیم. و در جهت روشنگری قدم برداریم و در کنار آن، فرهنگ ناب خودمان را به مخاطبان اسپانیایی زبان بشناسانیم.
 
نگرش آزادی‌خواهی در آمریکای لاتین
سفیر پیشین ایران در برزیل درباره دیدگاه مردم آمریکای لاتین نسبت‌به رسانه‌های کشورهای مختلف گفت: در آمریکای‌لاتین یک نگاه و نگرش آزادی‌خواهی و عدم سلطه‌پذیری وجود دارد؛ بنابراین، رسانه‌هایی که بلندگوی این تفکر و خاستگاه آن هستند جایگاه چندانی ندارند و نمی‌توانند تاثیر مستقیمی روی مخاطب داشته باشند.
وی در همین رابطه افزود: آنچه در آمریکای‌لاتین می‌بینم ضعف اطلاعاتی و شناخت نسبت‌به ایران است.
ما در آمریکای لاتین فرصت‌های زیادی داریم. مثلا سینمای ایران در آمریکای لاتین شناخته شده و مورد توجه است که باید در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری
 شود. سینما ابزار فرهنگی است و نباید از آن
 غافل شد. هزینه‌های فرهنگی، سرمایه‌گذاری است و باید به این نکته توجه شود.
منصور معظمی با ذکر این نکته که ما باید ایستگاه‌های پخش خود را در این کشورها داشته باشیم، افزود: شکل‌گیری اتحادیه‌ای از رسانه‌های همسو می‌تواند در پیشبرد اهداف‌مان بسیار مفید باشد. این اتحادیه می‌تواند با جهت‌گیری روشنگری، توسعه آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی موثر باشد. به نظرم، این یک استراتژی مهم است و اگر بتوانیم از آن بهره‌مند شویم، توفیق بسیار بزرگی خواهد بود.

ما در آمریکای لاتین فرصت‌های زیادی داریم؛ مثلا سینمای ایران در آمریکای لاتین شناخته‌شده و موردتوجه است که باید در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری شود 

captcha
شماره‌های پیشین