sobhe-no.ir
1398
سه شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
بغداد: ایران و عربستان‌سعودی به یادداشت تفاهم دست پیدا کردند

مذاکرات رو به جلوی تهران-ریاض

پس از پیروزی مکرون، اعتراض های انتخاباتی فرانسه با کشته و مجروح شدن مخالفان همراه شد

آشوب در فرانسه

روح الله فرقانی / رقابت‌های نفسگیر انتخاباتی فرانسه به ایستگاه پایانی رسید و آنگونه که نظرسنجی‌ها و تحلیل کارشناسان پیش‌بینی می‌کرد، امانوئل مکرون بار دیگر شانس راهیابی به کاخ الیزه را پیدا کرد؛ اعلام نتیجه‌ای که منجر به واکنش گسترده و اعتراضات عمومی شد؛ اعتراضاتی که رسانه‌های فرانسوی از کشته و مجروح شدن چندین تن خبر دادند. آنگونه که «رحمان قهرمان‌پور»، کارشناس مسائل بین‌الملل به روزنامه «صبح‌نو» عنوان کرد: پیروزی «امانوئل مکرون» در این دور از انتخابات فرانسه سخت نبود. «مارین لوپن» چندین دوره است که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده و پیروز نشده است، باوجوداین دیگر امیدی به آینده انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد. جریان راست افراطی در بدنه جامعه فرانسه وجود خواهد داشت اما الزاما رهبری آن دیگر با خانم لوپن نخواهد بود. آنچه در این انتخابات به‌وضوح دیده می‌شد شکاف اجتماعی بود که بیشتر از گذشته شده است. مکرون که رییس‌جمهور شد، خواست این شکاف‌های موجود را با راست میانه پر کند ولی موفق نشد. در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، منابع خبری از درگیری پلیس فرانسه با معترضان به نتایج انتخابات در پاریس خبر دادند. به‌دنبال اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، خبرگزاری«اسپوتنیک» از وقوع درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس فرانسه در پاریس خبر داد. این درگیری‌ها پس از اعلام پیروزی امانوئل مکرون برای بار دوم در انتخابات ریاست‌جمهوری به وقوع پیوست و پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد. همچنین منابع محلی اعلام کردند در جریان این اعتراضات، پلیس به‌سمت یک خودرو شلیک کرد که در نتیجه آن دوتن کشته شدند. رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که پلیس پاریس به این خودرو که راننده آن از توقف و بازرسی آن امتناع کرد تیراندازی کرد که در پی آن دو نفر کشته و سرنشین سوم زخمی شد. پیروزی مکرون پس از رقابتی پرتنش با لوپن از حزب راست افراطی و بالابودن قابل توجه این نامزد انتخاباتی در نظرسنجی‌ها صورت گرفت.

سرمقاله

پژوهشی قابل احترام

یادداشت

جناب نصیری! کمی انصاف چاشنی قلم‌تان کنید

مصطفی غفاری

آیا راه و روش مطالبه عدالت‌خواهی با پرخاش‌های ژورنالیستی و جاسوس بازی میسر است؟

رشیدی: باید منبع تخریب قالیباف روشن شود

نگاه‌های تک‌بعدی جریان موسوم به عدالت‌خواه مدت‌هاست موردنقد محافل فکری قرار دارد. این جریان غوغاسالار، با رویکردهای ابزارانگارانه و یکسونگرانه خود درحالی مدعی برابری‌خواهی است که اساسا واقف نیست که برابری‌خواهی نیازمند همه‌جانبه‌نگری و اشراف نظری و عملی بر تمامی جنبه‌های اجتماعی و سیاسی یک پدیده است. در تازه‌ترین عدالتخواهی از نوع افشاگری این جریان، انتشار عکس سفر خانواده قالیباف به ترکیه است که با موج‌سواری روی احساسات مردم و سوءاستفاده از شرایط اقتصادی بد جامعه به‌دنبال تسویه‌حساب سیاسی با رییس مجلس فعلی است.

جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت

هیچ تغییری در تیم اقتصادی و روند تصمیمات اقتصادی دولت رخ نداده است

«صبح‌نو» از دو اتفاق دوست داشتنی شب‌های احیا گزارش می‌دهد

منبر با صفای شیخ حسین

میلاد نجفی

واکنش چپ های تندرو به کم شدن محدودیت های خیابان اختر چه بود؟

سردرگمی رادیکال های اصلاح طلب

رسانه‌ها روز گذشته درباره رفع برخی ممانعت‌ها از یکی از سران فتنه خبری را منتشر کردند که با واکنش‌های زیادی مواجه شد. رفع محدودیت‌ها در شرایطی انجام می‌شود که پیش تر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان بارها از کلیدواژه «رفع حصر» برای پیروزی در انتخابات‌ها، سوءاستفاده کرده بودند.

شماره‌های پیشین