sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
9
«صبح‌نو» دلایل ورود دادستانی به ماجرای ساختمان‌های ناایمن و خلأ قانونی در این زمینه را بررسی می‌کند

عزم دستگاه قضا برای ساماندهی املاک ناایمن

سال‌هاست معضل ساختمان‌های ناایمن پایتخت و بسیاری از نقاط، کشور را تهدید می‌کند و اقدامات برای حل این مشکل بسیار به‌کندی پیش می‌رود. آمار قابل‌توجه ناایمنی ساختمان‌های شهر که بخشی از آن‌ها ساختمان‌های پرتجمع تجاری نیز هستند و ازسوی مدیران شهری بارها اعلام شده، گواه همین امر است. آماری که بارها در این‌باره هشدار دادند و نگرانی خود را درباره وقوع حوادث ناگهانی در این ساختمان‌ها اعلام کردند. قطعا علاج حادثه قبل از به وقوع پیوستن آن است و راه رسیدگی به آن هماهنگی و همکاری دستگاه‌های متولی را می‌طلبد که در خصوص این موضوع راهکاری بیندیشند؛ چراکه تهران دیگر تاب حوادثی مثل پلاسکو را ندارد. آمارها درباره ناایمنی ساختمان‌های پایتخت واضح و روشن نیست و گزارش دقیقی درباره جانمایی این ساختمان‌ها که حتی برخی از آن‌ها ازجمله ساختمان‌های تجمعی مثل مراکز تجاری هستند، وجود ندارد و حتی با وجود پرسش خبرنگاران از مسوولان اعلام اسامی برخی از این ساختمان‌ها همچنان مسکوت مانده است. با وجود اینکه پیشتر قرار بود که اسامی ساختمان‌های ناایمن تجمعی پایتخت ازسوی آتش‌نشانی و شهرداری اعلام شود اما این اتفاق نیفتاد و حالا ساختمان‌های ناایمن همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. بااین‌حال و با وجود اینکه اسامی این ساختمان‌ها مشخص نیست اما آمار ساختمان‌های پایتخت نشان می‌دهد که رسیدگی به این وضعیت به اقدامی فوری و جدی نیاز دارد.

خبر

کاهش مراجعه به مراکز واکسیناسیون

صبح نو

خبر

کاهش مراجعه به مراکز واکسیناسیون

 «محمدمهدی گویا» با بیان اینکه در زمان حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: در روزهای اوج بیماری کرونا در ماه‌های مرداد و شهریور 1400 شاهد مشارکت وسیع جامعه در واکسیناسیون کووید‌19 بودیم و برخی روزها بیش از یک‌ونیم میلیون تزریق واکسن انجام می‌شد اما با افزایش پوشش واکسیناسیون نوبت‌های اول و دوم و کاهش موارد بیماری به‌ویژه با فروکش کردن موج ششم طی دوماه اخیر موارد مراجعه گروه‌های هدف به پایگاه‌های واکسیناسیون کاهش جدی داشته و تعداد مراجعان روزانه به حدود 60 الی 70هزار نفر کاهش داشته است.
وی افزود: در زمان حاضر نزدیک به 64میلیون و 300هزار نفر نوبت اول، 57میلیون و 500هزار نفر نوبت دوم و 26میلیون و 900هزار نفر نوبت سوم دریافت کرده‌اند؛ اگرچه پوشش نوبت اول و دوم در افراد در گروه سنی بالای 50سال بالای 90درصد و نوبت سوم نیز بالای 75درصد است اما در گروه‌های سنی زیر 40سال و به‌ویژه در گروه سنی پنج تا 12سال شاهد بیشترین تعداد افرادی هستیم که هنوز برای دریافت نوبت‌های واکسن مراجعه نکرده‌اند و تاخیر دارند.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: مطالعات بین‌المللی انجام‌شده نشان‌دهنده این است که دریافت نوبت سوم واکسن، میزان بستری در بیمارستان را به‌علت ابتلا به سویه جدید اومیکرون را تا بیش از 80درصد کاهش می‌دهد درحالی‌که در سویه دلتا که قبلا در جهان رایج بود دریافت دو نوبت واکسن همین میزان ایمنی را ایجاد می‌کرد و برای محافظت علیه سویه اومیکرون نیاز به دریافت نوبت سوم واکسن است؛ بنابراین از عموم هموطنان دعوت می‌شود در اولین فرصت برای تکمیل برنامه واکسیناسیون خود علیه بیماری کرونا اقدام کنند.
گویا خاطرنشان کرد: در زمان حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد و انواع مختلف واکسن تولید داخل که همگی کارایی و اثربخشی بسیار مناسبی نشان داده‌اند در پایگاه‌های واکسیناسیون موجود است.
 
کمترین میزان فوتی‌ها پس از ۲سال
 هر روز آمارهای جدیدی از مبتلایان به کرونا منتشر می‌شود. در دو روز گذشته براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۲۸بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۳۶نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۱۶هزار و ۴۰نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ساعت گذشته، ۱۳بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۴۰هزار و ۹۷۵نفر رسید.
امروز (دیروز) پس از گذشت حدود ۲۶ماه، مرگ‌ومیر روزانه بیماران کووید۱۹ به کمتر از ۱۵نفر رسید. در شبانه‌روز گذشته در ۲۱استان، هیچ موردی از مرگ‌ومیر بیماران کووید۱۹ ثبت نشده و در هشت استان، فقط یک مورد مرگ، گزارش شده است. خوشبختانه تاکنون ۶میلیون و ۹۶۶هزار و ۹۵۴نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. یک‌هزار و ۴۶‌نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۵۰میلیون و ۸۱۱هزار و ۵۴آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر دو شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۳شهرستان در وضعیت زرد و ۷۵شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

captcha
شماره‌های پیشین