sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
6
ترامپ: بایدن با هوا دست می‌دهد و از خرگوش دستور می‌گیرد

شانس بایدن برای انتخابات 2024 چقدر است؟

طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» ازسوی شورای نگهبان تایید شد

حذف امضا‌های طلایی

بالاخره پس از هشت‌ماه رفت‌وبرگشت طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» میان مجلس و شورای نگهبان، طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در حساب توییتری خود نوشت: طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار با توجه به اصلاحات صورت‌گرفته در مجلس شورای اسلامی، در جلسه شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

صبح نو

ترامپ: بایدن با هوا دست می‌دهد و از خرگوش دستور می‌گیرد

شانس بایدن برای انتخابات 2024 چقدر است؟

دونالد ترامپ در ادامه تلاش‌ها برای تقویت جایگاه خود در میان رأی‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه، به «اوهایو» رفت و در جمع هوادارانش، جو بایدن رییس‌جمهور دموکرات این کشور را «گیج و سردرگم» خواند.
دونالد ترامپ که از ۲۰ژانویه ۲۰۱۷ تا ۲۰ژانویه ۲۰۲۱ رییس‌جمهور آمریکا بود، طی سخنرانی در گردهمایی حامیانش خود تحت عنوان «آمریکا را نجات دهید» بارها به عملکرد دولت بایدن تاخت و روی گاف‌های اخیر بایدن، موج‌سواری کرد.
رییس‌جمهور سابق آمریکا در اوهایو بار دیگر ضمن تکرار ادعای خود درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌۲۰۲۰، دموکرات‌های این کشور و جو بایدن را به «دزدیدن انتخابات» متهم کرد.
دونالد ترامپ همچنین با پیش کشیدن گاف‌های اخیر جو بایدن، رییس‌جمهور 79ساله آمریکا گفت: «حقیقت این است که انتخابات (۲۰۲۰) دزدیده شد و حالا کشور ما دارد از بین می‌رود. کشور ما دارد از بین می‌رود، کشور ما دارد به سمت جهنم می‌رود.»
وی ادامه داد: «ما هرگز قبلا چنین چیزی را ندیده بودیم. ما درحال‌حاضر رییس‌جمهوری داریم که متاسفانه اصلا هیچ نمی‌داند چه اتفاق لعنتی دارد می‌افتد. او با هوا دست می‌دهد، او به‌نحوی گیج و سردرگم دور و اطراف قدم می‌زند. من این را می‌گویم که واقعا وضع خوبی نیست.»
رییس‌جمهور سابق جمهوری‌خواه آمریکا افزود: «او از خرگوش عید پاک دستور می‌گیرد، آن را دیدید. (آن خرگوش) به او گفت: «نه، نه، نه». می‌دانید که آن خرگوش عید پاک، یک کارمند سیاسی بود و کارش را خوب انجام داد. ای کاش من او را استخدام می‌کردم، کارش خوب بود. او (خرگوش عید پاک) گفت: «نه، نه، نه با آن افراد حرف نزن». او (بایدن) همه این کارها را درحالی انجام می‌دهد که (ولادیمیر) پوتین کاری به‌جز صحبت درباره سلاح‌های اتمی و نابود کردن جهان انجام نمی‌دهد.»
هفته گذشته فیلمی از تلاش خرگوش عید پاک برای ممانعت از گاف ‌دادن جو بایدن خبرساز شده بود. طبق گزارش روزنامه «نیویورک‌پست»، یکی از کارکنان کاخ‌سفید که لباس خرگوش عید پاک پوشیده بود، با مداخله خود تلاش کرد تا بایدن را از پاسخ دادن به سوال هماهنگ‌نشده یک خبرنگار در زمین چمن کاخ سفید و گاف احتمالی او بازدارد.
اظهارات کنایه‌آمیز دونالد ترامپ درباره دست دادن جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا با هوا در شرایطی مطرح شده که طی هفته‌های اخیر حداقل دوبار اقدام بایدن برای دست دادن با هوا، جنجال‌های زیادی ایجاد کرده بود. بایدن در پایان سخنرانی اخیر خود در شهر «سیاتل» واشنگتن دست خود را برای دست دادن با هوا دراز کرد؛ حرکتی که او را بار دیگر به سوژه فضای مجازی تبدیل کرد. بایدن پیش از آن طی سخنرانی در کارولینای شمالی هم همین کار را انجام داده بود.
بایدن به‌طور معمول زیردستان ناشناس را به‌دلیل ناتوانی خود در پاسخ به سوالات خبرنگاران سرزنش می‌کند؛ برخی از خبرنگاران کهنه‌کار استدلال می‌کنند که علی‌رغم احتمال گاف دادن بایدن، ممانعت از پاسخ دادن وی به لحاظ سیاسی به ضرر وی است.
پیش از رسیدن بایدن به ریاست‌جمهوری گمانه‌زنی‌ها درباره زوال عقل او مکررا ازسوی جمهوری‌خواهان مطرح می‌شد. گاف‌های متعدد او پس از رسیدن به ریاست‌جمهوری نگرانی مقامات و مردم آمریکا از توانایی اداره امور ازسوی رییس‌جمهور کشورشان را دوچندان کرده است.
با وجود این دو منبع به وبگاه خبری «هیل» آمریکا گفتند که جو بایدن ساکن کنونی کاخ سفید به باراک اوباما رییس سابقش گفته که قصد دارد در انتخابات سال۲۰۲۴ نامزد شود. تصدیق اوباما جدیدترین نشانه‌ای است مبنی بر اینکه بایدن احتمالا برای دور دوم نامزد می‌شود، چیزی که رییس‌جمهور آمریکا علنا هم درباره آن صحبت کرده است. بایدن ماه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل به خبرنگاران گفت که «بسیار خوش‌شانس» خواهد بود که در برابر دونالد ترامپ، رقیب خود در انتخابات۲۰۲۰، حاضر شود. او اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی هم تایید کرد که کامالا هریس، معاون وی خواهد بود.
یکی از این دو منبع آگاه با مکالمات اوباما و بایدن گفت: «[بایدن] می‌خواهد نامزد شود و ظاهرا همه را در جریان می‌گذارد». این منبع همچنین گفت که بایدن علی‌رغم محبوبیت متزلزلش، محتمل‌ترین نامزد دموکرات‌ها برای شکست ترامپ باقی می‌ماند.
اما طبق این گزارش، فراتر از بادهای مخالف سیاسی و محبوبیت ضعیف بایدن، این سن اوست که سوالاتی در مورد آینده سیاسی‌اش ایجاد کرده است. بایدن ۷۹ساله مسن‌ترین رییس‌جمهوری بود که در ۷۸سالگی به قدرت رسید و در آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری خود در صورت موفقیت در رقابت‌های انتخاباتی ۸۲ساله خواهد بود.
نظرسنجی «سی‌ان‌بی‌سی» که هفته گذشته منتشر شد نشان داد که تنها ۳۸درصد از آمریکایی‌ها عملکرد بایدن به‌عنوان رییس‌جمهورشان را تایید می‌کنند، درحالی‌که ۵۳درصد مخالف هستند. به‌طور خاص در اقتصاد، بایدن امتیاز پایین‌تری گرفت به‌طوری‌که ۶۰درصد مدیریت اقتصادی او را تایید نکردند. طبق این گزارش، بااین‌حال، فضا ممکن است تا آغاز سال آینده متفاوت به نظر برسد. کاخ سفید و اقتصاددانان خارج از آن انتظار دارند که تورم کاهش یابد و تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها در طول همه‌گیری به زندگی عادی خود بازگردند. این موارد می‌تواند بایدن را در موقعیت بهتری برای ورود به فصل مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۴ قرار دهد.

captcha
شماره‌های پیشین